چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

آتلانتیک؛ ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

 

به گزارش خبرگزاری کره شمالی در این بیانیه آمده است اینکه آمریکا برنامه صلح طلبانه کره شمالی را به دلیل «ضعف» پیونگ یانگ عنوان کند یک اشتباه محاسباتی است و چنانچه به فشار و تهدیدهای نظامی علیه پیونگ یانگ ادامه دهد، این امر منجر به حل موضوع نخواهد شد.

 

کره شمالی و آمریکا که هم اکنون در حال فراهم کردن مقدمات دیدار سران دو کشور هستند در دو هفته گذشته روابط آرامی را تجربه کرده اند این بیانیه نخستین انتقاد کره شمالی از آمریکا در این مدت است.

 

این بیانیه آمریکا را متهم کرده است با منحرف کردن افکار عمومی در صدد آن است به جهان بقبولاند پیونگ‌یانگ در اثر فشارهای آمریکا دست از برنامه اتمی خود کشیده است.

 

وزارت خارجه کره‌شمالی به آمریکا هشدار داده است فضای گفت و گو و دوستی را که به تازگی ایجاد شده با این مواضع نابود نکند.

 

در ادامه تحولات شبه جزیره کره، دو کره سرانجام بعد از 11 سال تنش و بحران، جمعه گذشته 7 اردیبهشت بعد از اجلاس سران، بیانیه صلح شبه جزیره موسوم به بیانیه پانمونجوم را امضا کردند.

 

رهبران دو کره در این اجلاس در مورد «خلع سلاح کامل شبه جزیره کره» به توافق رسیده و موافقت کردند «توافق متارکه جنگ 1950 – 1953 به معاهده صلح تبدیل شود و هر اقدام خصمانه علیه یکدیگر را از این به بعد خاتمه دهند».

 

سران آمریکا و کره شمالی نیز قرار است تا کمتر از سه هفته دیگر یکدیگر را ملاقات کنند.

ایرنا

موافقت پیونگ یانگ با نابودی موشک‌های بالستیک و حضور بازرسان اتمی

روزنامه آساهی ژاپن نوشت: گروهی از کارشناسان اتمی و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا برای یک سفر یک هفته‌ای در اواخر آوریل سال جاری میلادی وارد کره شمالی شدند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره شمالی