“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.   به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای

ادامه »

جهان, چین, خبر

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

 

به گزارش خبرگزاری کره شمالی در این بیانیه آمده است اینکه آمریکا برنامه صلح طلبانه کره شمالی را به دلیل «ضعف» پیونگ یانگ عنوان کند یک اشتباه محاسباتی است و چنانچه به فشار و تهدیدهای نظامی علیه پیونگ یانگ ادامه دهد، این امر منجر به حل موضوع نخواهد شد.

 

کره شمالی و آمریکا که هم اکنون در حال فراهم کردن مقدمات دیدار سران دو کشور هستند در دو هفته گذشته روابط آرامی را تجربه کرده اند این بیانیه نخستین انتقاد کره شمالی از آمریکا در این مدت است.

 

این بیانیه آمریکا را متهم کرده است با منحرف کردن افکار عمومی در صدد آن است به جهان بقبولاند پیونگ‌یانگ در اثر فشارهای آمریکا دست از برنامه اتمی خود کشیده است.

 

وزارت خارجه کره‌شمالی به آمریکا هشدار داده است فضای گفت و گو و دوستی را که به تازگی ایجاد شده با این مواضع نابود نکند.

 

در ادامه تحولات شبه جزیره کره، دو کره سرانجام بعد از 11 سال تنش و بحران، جمعه گذشته 7 اردیبهشت بعد از اجلاس سران، بیانیه صلح شبه جزیره موسوم به بیانیه پانمونجوم را امضا کردند.

 

رهبران دو کره در این اجلاس در مورد «خلع سلاح کامل شبه جزیره کره» به توافق رسیده و موافقت کردند «توافق متارکه جنگ 1950 – 1953 به معاهده صلح تبدیل شود و هر اقدام خصمانه علیه یکدیگر را از این به بعد خاتمه دهند».

 

سران آمریکا و کره شمالی نیز قرار است تا کمتر از سه هفته دیگر یکدیگر را ملاقات کنند.

ایرنا

موافقت پیونگ یانگ با نابودی موشک‌های بالستیک و حضور بازرسان اتمی

روزنامه آساهی ژاپن نوشت: گروهی از کارشناسان اتمی و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا برای یک سفر یک هفته‌ای در اواخر آوریل سال جاری میلادی وارد کره شمالی شدند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره شمالی