هشدار چین نسبت به بروز جنگ جهانی سوم

چین در پی اقدامش در اعزام ده‌ها جنگنده به حریم هوایی تایوان، هشدار داد که جنگ جهانی سوم “هر زمان” ممکن است جرقه اش زده شود.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از دیلی میل، در یک مقاله منتشر شده در نشریه گلوبال تایمز چین که وابسته به دولت این کشور است، آمده است “همدستی” بین آمریکا و تایوان به حدی “گستاخانه” است که در این وضعیت “تقریبا کل فضا برای مانور از دست رفته و در حال نزدیک شدن به آستانه رویارویی است”.

 

این نشریه ادعا کرد، مردم چین برای حمایت از جنگ تمام عیار با آمریکا که حامی تایوان است آماده هستند و به این کشور جزیره‌ای نسبت به “بازی کردن با آتش” هشدار داد.

 

این در حالی است که تایوان از چین و شی جین‌پینگ، رئیس جمهورش خواسته در پی ورود حدود ۱۵۰ هواپیمای نظامی چین به حریم هوایی تایوان از جمعه تا کنون، “اقدامات کنشگرانه” خود را متوقف کند.

 

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان روز سه شنبه وعده داد برای حفاظت از تایوان در برابر هر گونه حمله “هر کاری لازم باشد انجام دهد” و هشدار داد که بدون کمک هم‌پیمانان کشورش “استبداد دست بالاتر را در برابر دموکراسی پیدا می‌کند”.

 

در این میان تصاویر منتشر شده نشان می‌دهند ناو هواپیما بر اچ.ام.اس ملکه الیزابت انگلیس در دریای فیلیپین در یک رزمایش مشترک با دو ناو هواپیمابر آمریکا  و ناوشکن حامل هلی کوپتر ژاپن شرکت کرده است.

 

این رزمایش با شرکت چند کشتی جنگی دیگر متعلق به شش کشور دیگر  در ضمن تنش‌های فزاینده در منطقه به اجرای تمارین نظامی پرداخته‌اند.

 

نشریه گلوبال تایمز روز دوشنبه همچنین به استرالیا بعد از صحبت‌های وزیر خارجه‌اش و درخواست او برای کمک به تدابیر دفاع کشور به طعنه پرسید آیا مایل است “با تایوان در تبدیل شدن به گوشت دم توپ همراه شود”.

 

رسانه‌های دولتی چین روز دوشنبه در ضمن اقدامات نظامی این کشور تهدیداتی را علیه تایوان مطرح کردند.

 

هو شیجین، دبیر نشریه گلوبال تایمز در توئیتی نوشت، “دیر یا زود سقوط مقام‌های جدایی‌طلب تایوان رقم می‌خورد” و قدرت نمایی اخیر پکن را “رژه نظامی” در گرامیداشت روز ملی چین در اول اکتبر خواند.

 

این نشریه در سرمقاله‌ای نوشت، جنگنده‌هایی که اخیرا به سمت تایوان پرواز کردند “بر خلاف گارد تشریفات رژه‌های سنتی نیروهای جنگی مخصوص رزم واقعی هستند”.

 

این نشریه نوشت: “افزایش تعداد هواپیماها نشان دهنده قابلیت‌های عملیاتی نیروی هوایی ارتش خلق چین است. این یک اعلام بی‌چون و چرا و واضح حاکمیت چین بر این جزیره است. هدف از طراحی این عملیات‌ها آشنا کردن خلبان‌ها با شرایط میدان جنگ است تا به مجرد صدور فرمان حمله آنها بتوانند مثل کهنه سربازان با تجربه بجنگند. نسبت به آینده وضعیت در سراسر تنگه تایوان تردیدی وجود ندارد. ابتکار عمل زمان و چگونگی حمل مساله تایوان قاطعانه در دست سرزمین اصلی چین است.”

انتقاد مقام چینی از تبعیض هسته‌ای آمریکا علیه ایران و کره شمالی

سخنگوی وزارت امور خارجه چین از مخالفت آمریکا با غنی سازی اورانیوم در کره شمالی و ایران پس از توافق زیردریایی هسته‌ای با استرالیا انتقاد کرد.

ادامه

استرالیا, امریکا, انگلستان, ایران, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, کره شمالی

فرمانده نیروی هوایی آمریکا: تمرکز ویژه‌ای روی توانایی‌های چین در پاسیفیک است

فرمانده نیروی هوایی آمریکا تاکید کرد که نیروهایش به شدت روی رشد چالش و قاطعیت قدرت هوایی نظامی چین در غرب اقیانوس آرام و به سمت ژاپن و تایوان متمرکز هستند.

ادامه

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, ژاپن, شرق آسیا

روسیه اظهارات وزیرمشاور امور اروپایی فرانسه را احیای تبعیض نئونازیسم در اروپا نامید

وزارت امور خارجه روسیه از رفتار تبعیض آمیز دولت فرانسه در اعمال محدودیت برای اعضای هیات روسی برای تردد در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ انتقاد کرد. فرانسه واکسن اسپوتنیک وی را برای ایمنی در برابر ویروس کرونا کافی نمی‌داند و برای تردد هیات روسی محدودیت قایل شده است.

ادامه

اتحادیه اروپا, انگلستان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, روسیه, ژئوپلیتیک, فرانسه, نئونازیسم