هشدار چین به آمریکا برای پایان‌دادن به فشار سیاسی بررسانه‌ها وخبرنگاران چینی

وزارت امور خارجه چین؛ اگر آمریکا به طور مداوم اصرار داشته باشد که راه خود را پیش ببرد و اشتباهات خود را نیز اصلاح نکند، چین مجبور خواهد شد با نشان دادن واکنش لازم و مناسب، قاطعانه از منافع مسلم خود دفاع کند

 

به گزارش رادیو بین‌المللی چین، وانگ ون بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه ۱۴ امرداد/ ۴ اگوست در نشست خبری هفتگی با اشاره به این موضوع که خبرنگاران چینی در آمریکا مجوز تمدید ویزا را از آمریکا دریافت نکرده‌اند، گفت: آمریکا باید فورا با اصلاح اشتباه خود، از اعمال فشارهای سیاسی علیه رسانه‌ها و خبرنگاران چینی دست بردارد. اگر آمریکا به طور مداوم اصرار داشته باشد که راه خود را پیش ببرد و اشتباهات خود را نیز اصلاح نکند، چین مجبور خواهد شد با نشان دادن واکنش لازم و مناسب، قاطعانه از منافع مسلم خود دفاع کند.

 

هو شی چین سردبیر روزنامه گلوبال تایمز چندی پیش در رسانه‌های اجتماعی نوشت، آمریکا احتمالا اجازه تمدید ویزا به بیشتر خبرنگاران چینی در آمریکا نخواهد داد. چین باید در این مورد تدابیری مشابه در پیش بگیرد که گزینه‌های احتمالی شامل خروج خبرنگاران آمریکا از هنگ‌کنگ می‌شود.

 

وانگ ون بین در پاسخ به سوال خبرنگاران در این باره گفت: در تاریخ ۸ مه، آمریکا مدت اقامت ویزای خبرنگاران چین در آمریکا را به ۹۰ روز کاهش داد و تاکید کرد که هر سه ماه باید دوباره درخواست تمدید صورت گیرد. ما می‌دانیم که خبرنگاران چینی درخواست تمدید ویزا را ارایه کرده‌اند، ولی تاکنون هیچ یک از آنان پاسخ مشخصی از آمریکا دریافت نکرده است.

 

وانگ ون بین تاکید کرد: خبرنگاران چینی با رعایت اخلاق حرفه‌ای خبرنگاری و اصرار بر اصول منطقی و برابر، واقعی و دقیق، در مناطق مختلف جهان از جمله آمریکا به فعالیت‌های خبری می‌پردازند. اقدام آمریکا به طور جدی مانع فعالیت‌های عادی رسانه‌های چین شده و شدیدا به شهرت رسانه‌های چین آسیب رسانده و مبادلات عادی انسانی و فرهنگی بین دو کشور را تخریب کرده است. وی گفت: آمریکا از یک طرف شعار آزادی مطبوعاتی را سر می‌دهد و از طرفی دیگر فعالیت‌های عادی رسانه‌های چین در آمریکا را تخریب می‌کند، این نشانگر استاندارد دوگانه و هژمونیک آمریکا است. ما بارها گفته‌ایم که دلیل و مسوول وضعیت فعلی آمریکا است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره این که این امر بر فعالیت خبرنگاران آمریکا در هنگ‌کنگ تاثیر دارد یا خیر گفت، منطقه اداری ویژه هنگ‌کنگ بخش جدانشدنی از سرزمین چین است. واکنش لازم و مسلم چین نسبت به اقدام آمریکا حق دیپلماتیک دولت مرکزی است.

در دفاع از امنیت شغلی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران

معیشت، امنیت شغلی، و حقوق خبرنگاران، بخصوص حق تشکیل دادن سندیکاهای مستقل‌شان مانند حقوق دیگر زحمتکشان از سوی رژیم ولایی به‌شدت نقض و پایمال شده‌ و می‌شود. با گسترش دامنۀ اثرات تعدیل ساختاری به تمام عرصه‌های اشتغال زحمتکشان، روزنامه‌نگاران نیز از آسیب اجرای این سیاست‌ها برکنار نمانده‌اند. اوایل سال جاری مدیرمسئول روزنامه شرق نداشتن توان

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, مطبوعات, مقاله

هشدار خبرنگاران بدون مرز؛ دولت آمریکا صراحتاً در راستای سرکوب هرگونه افشا گری تلاش می‌کند

سازمان خبرنگاران بدون مرز هشدار داد، توسل جستن دولت دونالد ترامپ به قانون مجازات جاسوسی برای پیگرد قضایی افشاگران، باعث تهدید مستقیم علیه خبرنگارانی که در حوزه روزنامه‌نگاری تحقیقی فعال هستند، می‌شود.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, مطبوعات