هشدار وزیر خارجه چین در مورد دخالت آمریکا در روابط پکن – مسکو

وزیر امور خارجه چین در مورد دخالت احتمالی آمریکا در روابط پکن و مسکو هشدار داد.

 

به گزارش پایگاه خبری ساوث چاینا مورنینگ پست، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین تلویحاْ به آمریکا هشدار داد که در روابط پکن و مسکو دخالت نکند.

 

وزیر امور خارجه چین که روز گذشته در سوچی روسیه با همتای روس خود سرگئی لاوروف دیدار کرده بود، امروز سه‌شنبه طی بیانیه‌ای تصریح کرد:«چین و روسیه به دنیا ثابت کرده‌اند که روابطشان در برابر مانع‌تراشی‌ها و دخالت‌های خارجی آسیب‌پذیر نیست. روابط ما به‌سرعت در حال پیشرفت است و ما همین روند را حفظ خواهیم کرد.»

 

وانگ یی در ادامه افزود: «در حالی که جهان دچار سردرگمی و بی‌نظمی است، روسیه و چین روابطی بی‌نظیر با یکدیگر دارند. چندجانبه‌گرایی در حال حاکم شدن بر جهان است و نظام کنونی بین‌المللی و هنجارهای اساسی روابط بین‌الملل را به چالش کشیده است.»

 

بیانیه وزیر امور خارجه چین در واقع پاسخی به اظهارات اخیر «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکاست که در مورد فعالیت‌های نظامی روسیه و سرمایه‌گذاری‌های چین در مناطق قطبی هشدار داده بود. پامپئو همچنین از متحدان آمریکا خواسته بود که از تجهیزات مخابراتی ساخت شرکت چینی هوآوی برای توسعه زیرساخت‌های نسل پنجم تلفن همراه استفاده نکنند.

تسنیم

با تشدید جنگ تجاری؛ صادرات ال‌ان‌جی‌ از آمریکا به چین متوقف شد

داده‌های رفینیتیو ایکون نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر هیچ کشتی حامل گاز طبیعی مایع آمریکا، به سواحل چین که دومین واردکننده بزرگ ال‌ان‌جی جهان است، نرسیده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

گلوبال‌تایمز: آمریکا در درک منافع مشترک با چین گرفتار کج‌فهمی است

یک روزنامه دولتی چین با اشاره به مناقشه تجاری با آمریکا تاکید کرد، پکن بر سر مسائل اصولی امتیاز نمی‌دهد و آمریکا به اشتباه باور دارد که روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه تنها به نفع پکن است و استقامت چین را دست‌کم گرفته است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا