هشدار شدیداللحن چین درباره لغو تمامی توافقات با آمریکا

به گزارش اسپوتنیک، وزارت بازرگانی چین امروز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: در صورتی که واشنگتن به اِعمال تعرفه ها و موانع تجاری علیه پکن اقدام کند، تمامی توافقات فیمابین با این کشور ملغی خواهد شد.

 

در بیانیه صادره از سوی وزارت بازرگانی چین در این خصوص آمده است: در رایزنی های پیشین میان مقامات چینی و آمریکائی به توافقاتی دست یافتیم؛ اما اگر آمریکا خلف وعده کند، همه آن ها از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

 

گفتنی است دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدیدهای تجاری خود علیه چین را از سرگرفته حال‌آنکه تعرفه‌های جدیدی را بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از اروپا، کانادا و مکزیک اعمال کرده است.

 

لازم به ذکر است، یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه سال جاری و با پایان آخرین دور از رایزنی های نمایندگان چین و آمریکا اعلام شد که دو کشور به طور متقابل تعرفه‌ کالاهای وارداتی از یکدیگر را متوقف کرده و بر این اساس «جنگ تجاری» را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

 

استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا همان روز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز در این باره اعلام کرد: ما جنگ تجاری را تعلیق کردیم. هم اکنون توافق کردیم در حالیکه در تلاش برای به اجرادرآوردن چارچوبی هستیم، تعرفه ها بر کالاهای تجاری یکدیگر را متوقف کنیم.

 

این تصمیم در پی سفر هیأتی از مذاکره‌کنندگان چینی به ریاست لیو هی معاون ‌اول نخست‌وزیر چین به آمریکا و در جریان مذاکرات با هیأت آمریکایی صورت گرفت.

 

پیشتر گفته شده بود دولت چین با خرید بیشتر کالا و خدمات از آمریکا موافقت کرده است تا به این طریق مبادلات تجاری دو کشور متوازن شده؛ نگرانی ها از «جنگ تجاری» کاهش یابد.

 

دولت آمریکا می‌گفت که این اقدام به طور قابل توجهی کسری مبادلات تجاری با چین (۳۳۵ میلیارد دلار در سال) را جبران می‌کند.
مهر

تغییرات عمده در ارتش کره شمالی در آستانه دیدار «ترامپ» و «اون»

به گزارش رویترز و رسانه‌های ژاپن و کره جنوبی به‌ نقل از منابع خبری گزارش داده‌اند که فرماندهان اصلی نیروهای مسلح کره شمالی، در آستانه دیدار میان رهبر این کشور و رئیس‌جمهوری آمریکا، «تغییر کرده‌اند».

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

دریای جنوبی جبهه جدید تقابل چین و آمریکا

جبهه های اختلاف از اقتصاد و تجارت گرفته تا سیاست و امور نظامی یکی یکی به روی چین و آمریکا گشوده می شود و دو طرف در حالی که از زیر بار رویارویی تجاری خلاصی نیافته اند برای یکدیگر در دریای جنوبی شاخ و شانه می کشند.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, شرق آسیا, فیلیپین, ویتنام

احتمال نشست سه‌جانبه رهبران چین، روسیه و کره‌شمالی پیش از دیدار اون با ترامپ

پایگاه اینترنتی پراودای روسیه گزارش داد که واسیلی گولونین خبرنگار روس مدعی شده که قرار است یک نشست سه جانبه میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، شی جینپینگ، رئیس جمهور چین و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در 9 ژوئن در بندر کینگ دائوی چین اتفاق بیفتد.   گولونین مدعی شده که این خبر

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, ژاپن, کره جنوبی, کره شمالی

صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی چین را ۶.۶ درصد اعلام کرد

ایالات متحده روز گذشته سه‌شنبه اعلام کرد که تهدید بر اعمال تعرفه‌های ۵۰ میلیارد دلاری هنوز پابرجا است و در صورتی که پکن به مسئله دزدی مالکیت معنوی شرکت‌های آمریکایی رسیدگی نکند، آن را اعمال خواهد کرد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا