سی‌اِن‌اِن: کره‌شمالی، کره‌جنوبی و آمریکا در فنلاند مذاکره می‌کنند

به گزارش شبکه تلویزیونی «سی‌اِن‌اِن»، مقامات فنلاندی اعلام کردند که نمایندگانی از کره شمالی، کره جنوبی و آمریکا دور آتی مذاکرات پیرامون برنامه هسته ای پیونگ یانگ را درا ین کشور برگزار خواهند کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوئد, فنلاند, کره جنوبی, کره شمالی

سفیر سابق ایران در پکن: حذف محدودیت دوره ریاست‌­جمهوری در چین برای مقابله با واشنگتن است

وی با تأکید بر تاکتیک دوم چین در این زمینه اشاره داشت: این پیام با رفع مانع دو بار مدت ریاست جمهوری داده می‌شود که قرار نیست فردی تغییر یابد و مذاکره با یک مرکزیت ادامه خواهد یافت. پکن در اقدام بعدی تشدید دیپلماسی برای کاهش تنش احتمالی را دنبال می­‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, مصاحبه و گفتگو

هشدار رییس‌جمهور کره جنوبی به ژاپن درباره مساله بردگان جنسی

تاریخ نگاران بر این باورند نزدیک به 200 هزار زن در طول استعمار ژاپن بر منطقه و جنگ جهانی دوم به عنوان زنان آسایشگر و بردگان جنسی، قربانی نظامی گری ژاپن شده اند.

 

‘مون جائه این’ رییس جمهور کره جنوبی امروز به ژاپن هشدار داد نمی تواند مساله بردگان جنسی در دوران جنگ را خاتمه یافته بداند.

 

به گزارش یونهاپ از کره جنوبی، وی این اظهارات را روز پنجشنبه در سخنرانی خود به مناسبت روز اول مارس 1919 که در آن دهها هزار کره ای در اعتراضاتی خواستار استقلال کشورشان و خروج از استعمار ژاپن شدند، عنوان کرد.

 

رییس جمهور کره جنوبی تصریح کرد که به رغم قرارداد طرفین در سال 2015 میلادی موضوع زنان آسایشگر که بردگان نظامیان ژاپنی بوده اند، تمام نشده است.

 

ژاپن اما تاکید می ورزد که دو سال قبل هم از کره جنوبی بابت این مساله عذرخواهی کرده و هم حاضر به پرداخت 9 میلیون دلار غرامت شده است.

 

رییس جمهور و دولت کره جنوبی خواستار آن شده اند که ژاپن دوران گذشته را عبرت آینده قرار داده و اشتباهات را اصلاح کرده و از اصرار بر حق مالکیت بر جزایر مورد منازعه دوکدو نیز دست بردارد.

 

پارلمان کره جنوبی با تصویب لایحه ای رسما اعلام کرده است از این پس روز 14 اوت روز گرامیداشت زنان آسایشگر است که در طول تجاوزات جنگی ژاپن به کره متحمل رنج های زیادی شدند.

 

این مساله سال هاست باعث اختلافات اساسی، سیاسی و فرهنگی بین ژاپن و کره جنوبی شده است و کره می گوید توکیو در باره رسیدگی به وضعیت این زنان و پرداخت غرامت و عذرخواهی رسمی کوتاهی کرده است.

 

پارلمان در لایحه خود آورده است که از این پس با نامگذاری این روز، مردم به یاد خواهند داشت زنانی که به عنوان بردگان جنسی در طول استعمار ژاپن بر کره در جنگ جهانی دوم متحمل رنج های زیادی شدند فراموش نخواهند شد.

 

این لایحه می افزاید نمایندگان مجلس کره جنوبی این روز ویژه را در نظر گرفته اند تا همه بدانند این زنان قربانیان تجاوزات نظامی و حملات خشونت بار ژاپن در جنگ جهانی دوم هستند.

 

تاریخ نگاران بر این باورند نزدیک به 200 هزار زن در طول استعمار ژاپن بر منطقه و جنگ جهانی دوم به عنوان زنان آسایشگر و بردگان جنسی، قربانی نظامی گری ژاپن شده اند.

 

روز 14 اوت 1991 برای نخستین بار ‘کیم هاک سون’ کره ای به عنوان یکی از این زنان قربانی شهادت عمومی داد و این واقعه را به عنوان حرکت ضد بشری قلمداد نمود و اکنون فقط نزدیک به 30 نفر از این زنان آسایشگر در کره جنوبی در قید حیات هستند.

 

دولت کره جنوبی با تصویب این لایحه از این پس موظف خواهد شد تا به این زنان و قربانیان این تجاوزات نظامی توجه بیشتری کرده و دیدگاه های آن را مورد توجه قرار داده و از حقوق آنها در برابر ژاپن حراست کند.
ایرنا

نگرانی پکن از اقدامات تبعیض آمیز فرانسه و کانادا علیه شرکت های چینی

وزارت بازرگانی چین از اقدامات برخی از کشورهای اروپایی در خصوص جلوگیری از سرمایه گذاری شرکت های چینی در بخش های مختلف بخصوص اموال غیرمنقول ابراز نگرانی کرده است.

ادامه »

امریکا, چین, خبر, فرانسه, کانادا

آمریکا و متحدانش برای محاصره دریایی کره شمالی آماده می‌شوند

تازه ترین گزارش ها حاکی است آمریکا و برخی از متحدان آسیایی این کشور در حال انجام برنامه ای جامع برای گسترده کردن تحریم ها و محاصره دریایی کره شمالی هستند.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, ژاپن, کره جنوبی, کره شمالی