“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.   به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای

ادامه »

جهان, چین, خبر

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

موافقت پیونگ یانگ با نابودی موشک‌های بالستیک و حضور بازرسان اتمی

روزنامه آساهی ژاپن نوشت: گروهی از کارشناسان اتمی و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا برای یک سفر یک هفته‌ای در اواخر آوریل سال جاری میلادی وارد کره شمالی شدند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره شمالی

هشدار رییس‌جمهور کره جنوبی به ژاپن درباره مساله بردگان جنسی

تاریخ نگاران بر این باورند نزدیک به 200 هزار زن در طول استعمار ژاپن بر منطقه و جنگ جهانی دوم به عنوان زنان آسایشگر و بردگان جنسی، قربانی نظامی گری ژاپن شده اند.

 

‘مون جائه این’ رییس جمهور کره جنوبی امروز به ژاپن هشدار داد نمی تواند مساله بردگان جنسی در دوران جنگ را خاتمه یافته بداند.

 

به گزارش یونهاپ از کره جنوبی، وی این اظهارات را روز پنجشنبه در سخنرانی خود به مناسبت روز اول مارس 1919 که در آن دهها هزار کره ای در اعتراضاتی خواستار استقلال کشورشان و خروج از استعمار ژاپن شدند، عنوان کرد.

 

رییس جمهور کره جنوبی تصریح کرد که به رغم قرارداد طرفین در سال 2015 میلادی موضوع زنان آسایشگر که بردگان نظامیان ژاپنی بوده اند، تمام نشده است.

 

ژاپن اما تاکید می ورزد که دو سال قبل هم از کره جنوبی بابت این مساله عذرخواهی کرده و هم حاضر به پرداخت 9 میلیون دلار غرامت شده است.

 

رییس جمهور و دولت کره جنوبی خواستار آن شده اند که ژاپن دوران گذشته را عبرت آینده قرار داده و اشتباهات را اصلاح کرده و از اصرار بر حق مالکیت بر جزایر مورد منازعه دوکدو نیز دست بردارد.

 

پارلمان کره جنوبی با تصویب لایحه ای رسما اعلام کرده است از این پس روز 14 اوت روز گرامیداشت زنان آسایشگر است که در طول تجاوزات جنگی ژاپن به کره متحمل رنج های زیادی شدند.

 

این مساله سال هاست باعث اختلافات اساسی، سیاسی و فرهنگی بین ژاپن و کره جنوبی شده است و کره می گوید توکیو در باره رسیدگی به وضعیت این زنان و پرداخت غرامت و عذرخواهی رسمی کوتاهی کرده است.

 

پارلمان در لایحه خود آورده است که از این پس با نامگذاری این روز، مردم به یاد خواهند داشت زنانی که به عنوان بردگان جنسی در طول استعمار ژاپن بر کره در جنگ جهانی دوم متحمل رنج های زیادی شدند فراموش نخواهند شد.

 

این لایحه می افزاید نمایندگان مجلس کره جنوبی این روز ویژه را در نظر گرفته اند تا همه بدانند این زنان قربانیان تجاوزات نظامی و حملات خشونت بار ژاپن در جنگ جهانی دوم هستند.

 

تاریخ نگاران بر این باورند نزدیک به 200 هزار زن در طول استعمار ژاپن بر منطقه و جنگ جهانی دوم به عنوان زنان آسایشگر و بردگان جنسی، قربانی نظامی گری ژاپن شده اند.

 

روز 14 اوت 1991 برای نخستین بار ‘کیم هاک سون’ کره ای به عنوان یکی از این زنان قربانی شهادت عمومی داد و این واقعه را به عنوان حرکت ضد بشری قلمداد نمود و اکنون فقط نزدیک به 30 نفر از این زنان آسایشگر در کره جنوبی در قید حیات هستند.

 

دولت کره جنوبی با تصویب این لایحه از این پس موظف خواهد شد تا به این زنان و قربانیان این تجاوزات نظامی توجه بیشتری کرده و دیدگاه های آن را مورد توجه قرار داده و از حقوق آنها در برابر ژاپن حراست کند.
ایرنا

نگرانی پکن از اقدامات تبعیض آمیز فرانسه و کانادا علیه شرکت های چینی

وزارت بازرگانی چین از اقدامات برخی از کشورهای اروپایی در خصوص جلوگیری از سرمایه گذاری شرکت های چینی در بخش های مختلف بخصوص اموال غیرمنقول ابراز نگرانی کرده است.

ادامه »

امریکا, چین, خبر, فرانسه, کانادا

آمریکا و متحدانش برای محاصره دریایی کره شمالی آماده می‌شوند

تازه ترین گزارش ها حاکی است آمریکا و برخی از متحدان آسیایی این کشور در حال انجام برنامه ای جامع برای گسترده کردن تحریم ها و محاصره دریایی کره شمالی هستند.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, ژاپن, کره جنوبی, کره شمالی