رئیس دولت پیشین کاتالونیا به قید وثیقه آزاد می‌شود

دادگاه عالی ایالت شلِسویگ−هولشتاین اعلام کرد که کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا، می‌تواند با پرداخت ۷۵ هزار یورو وثیقه آزاد شود. به این ترتیب دیگر خطر استرداد پوجدمون به اسپانیا رفع شده است.

ادامه »

آلمان, اسپانیا, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

همزمان با افول نقش بین‌المللی آمریکا، سفر بزرگترین هیات تاریخ اتریش به چین

یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی از اتریش روزهای شنبه تا پنجشنبه هفته آینده به چین سفر می کند که این سفر علاوه بر تاثیرش بر توسعه روابط دوجانبه این دو کشور، از اهمیت بالایی نیز در زمینه گرایش اتحادیه اروپا به تعریف اتحادهای جدید بین المللی برخوردار است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, امریکا, جهان, چین, خبر, غرب اروپا

قلیچداراوغلو: دولت و رهبر دیکتاتور را ساقط می‌کنیم/ زنان بزرگ‌ترین ترس اردوغان هستند

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه با انتقاد از رویکرد حزب حاکم نسبت به زنان جامعه کشورش گفت، زنان باعث پایان حکومت تک رهبری مردان در سال 2019 خواهند شد.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, زنان, سیاسی

مرکز تحقیقات نظامی انگلیس؛ روسی‌بودن عامل مسمومیت جاسوس روس‌‌تبار قابل اثبات نیست

به‌گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آزمایشگاه «پُرتن دَون» (Porton Down) انگلیس اعلام کرد که نمی‌تواند اثبات کند که گاز اعصاب به کار رفته در مسمومیت جاسوس روس‌تبار و دختر وی منشأ روسی داشته است.   رئیس مرکز تحقیقات نظامی انگلیس در «پُرتن دَون» در این باره اعلام کرد که کارشناسان نمی‌توانند منشأ دقیق عامل گاز اعصاب به

ادامه »

انگلستان, جهان, چین, روسیه, غرب اروپا

لاوروف: همکاران انگلیسی ما دست به‌چنین کاری زده‌اند / نمی‌خواهیم وارد بازی‌های بچه‌گانه شویم

وزیر امور خارجه روسیه گفت که کشورش نمی‌توانسته هیچ انگیزه‌ای برای مسموم کردن جاسوس سابق روس و دخترش در انگیس داشته باشد.   به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، رییس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار کرد: در حال حاضر شرکای غربی ما به خصوص انگلیس، آمریکا و چند کشور دیگر که از آنها کورکورانه تبعیت می‌کنند،

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا, فرانسه

هشدار رهبر حزب کارگر انگلیس درمورد جنگ سرد با روسیه

جرمی کوربین رهبرحزب کارگر انگلیس روزجمعه درباره خطر آغاز دوره جدید جنگ سرد با روسیه پیش از اثبات دخالت مسکو درحمله با گاز اعصاب به یک جاسوس دو جانبه روس، هشدار داد.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن؛ کوربین در نوشتاری در روزنامه گاردین نوشت: با در پیش گرفتن رویکرد بسیار محتاطانه در برابر حادثه مسموم شدن این جاسوس پیشین روس نتیجه گیری زودهنگام از شواهد و مدارک در جو ملتهب کنونی، به سود امنیت ملی انگلیس نیست.

 

به نوشته وی، نتیجه گیری زودهنگام از شواهد گردآوری شده توسط پلیس در جو التهاب زده کنونی مجلس انگلیس، به نفع عدالت یا امنیت ملی نیست و این رخداد وحشتناک در وهله نخست نیازمند تحقیقات جنایی کامل و دشواری است.

 

این رهبر68 ساله سوسیالیست افزود: حزب کارگر از پوتین حمایت نمی کند و در صورتی که روسیه در این حمله دست داشته باشد، باید پاسخگو باشد. اما به این معنی نیست که ما باید خود را در معرض جنگ سرد تازه، افزایش هزینه تسلیحاتی، درگیری های نیابتی در جهان و تحمل ناپذیری شبیه دوره مک کارتی در برابر مخالفان، قرار دهیم.

 

کوربین احتمال داد که مافیای روسیه که به گفته وی به آن امکان یافتن جای پا در انگلیس داده شده، در این حمله دست داشته است و نوشت : لندن باید جریان انتقال پول فاسد از روسیه را متوقف کند. ما باید ارایه خدمات به سرمایه داری روسیه و میلیاردرهای فاسدی را متوقف کنیم که از لندن برای حفاظت از ثروت خود استفاده می کنند.

 

در این حال رهبران کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه و آمریکا روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای مشترک ، روسیه را مسئول حمله با ماده شیمیایی علیه ‘سرگئی اسکریپال’ جاسوس اسبق روس در خاک انگلیس دانستند.

 

در این بیانیه آمده است: این اولین حمله با عامل اعصاب در اروپا پس از جنگ جهانی دوم است و حمله علیه حاکمیت انگلیس و نقض صریح کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.

 

سران کشورهای یادشده با اشاره به اینکه انگلیس معتقد است به‌ احتمال ‌زیاد روسیه مسئول این حادثه بوده، عنوان کردند که با دیدگاه لندن موافق بوده « علاوه بر اینکه عدم پاسخ روسیه به درخواست مشروع انگلیس، نقش این کشور را در این حادثه برجسته می‌کند».

 

این بیانیه می‌افزاید: از روسیه می‌خواهیم تا به ‌تمامی سووالات مرتبط با حادثه سالزبری پاسخ دهد. این کشور همچنین بایستی اطلاعات کاملی را درباره ماده شیمیایی نوویچک (Novichok) به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ارائه دهد.

 

این بیانیه با اشاره به آنچه رفتارهای غیرمسئولانه مسکو خواند ، افزود: از روسیه می‌خواهیم تا به وظایف خود به‌عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در جهت برقراری صلح و ثبات پایبند باشد.

 

‘ترزا می’ روز گذشته پس از پایان مهلت 24 ساعته ای که برای پاسخگویی مسکو درباره چگونگی مسمومیت جاسوس اسبق روس در انگلیس تعیین کرده بود، اقدام به اخراج 23 دیپلمات روس از خاک انگلیس کرد و بدین ترتیب روابط دو کشور را به اوج تیرگی کشاند.

 

روسیه در مقابل این اتهامات را رد کرده و گفته است : انگلیس با این اتهامات قصد در انحراف جامعه جهانی دارد.

ایرنا

تجمعات اعتراضی در اروپا علیه عملیات نظامی ترکیه در سوریه

شهرهای مختلف آلمان و اروپا در روزهای اخیر شاهد تجمعات اعتراضی کردها علیه عملیات نظامی ترکیه در سوریه بود. یک گردهمایی خودجوش در این راستا در فرودگاه بین‌المللی دوسلدورف با درگیری نیروهای پلیس با معترضان همراه بود.

ادامه »

آلمان, ترکیه, جهان, خبر