صدور دستور بازداشت ۳۰۰ نفر از اعضای ارتش ترکیه در ارتباط با جنبش گولن

به گزارش روسیه الیوم، دادستان کل ترکیه حکم بازداشت ۳۰۰ نفر از اعضای ارتش این کشور به دلیل ارتباط با «فتح الله گولن» روحانی ارشد مخالف ساکن آمریکا را صادر کرد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, غرب اروپا

شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

مقام آلمانی: تحریم‌ها علیه روسیه موفق نبوده و باید کاهش یابند

به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، ” مانوئلا اشوسیگ”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار آمادگی برای مذاکرات بیشتر با روسیه کاهش تحریم های اروپا علیه مسکو شد.

ادامه »

المان, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا

مخالفان «می» در انتخابات شورای محلی انگلیس پیروز شدند

نتایج منتشرشده از انتخابات محلی و انتخابات مربوط به‌گزینش شهرداران شماری از شهرهای انگلیس، ولز و اسکاتلند، در روز شنبه مؤید پیروزی حزب کارگر و مخالف حزبی تزرا می نخست وزیر کنونی این کشور است.   به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس نتایج اعلام‌شده، حزب کارگر به رهبر جرمی کوربین با 2 هزار و

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

هشدار رهبر حزب کارگر انگلیس درمورد جنگ سرد با روسیه

جرمی کوربین رهبرحزب کارگر انگلیس روزجمعه درباره خطر آغاز دوره جدید جنگ سرد با روسیه پیش از اثبات دخالت مسکو درحمله با گاز اعصاب به یک جاسوس دو جانبه روس، هشدار داد.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن؛ کوربین در نوشتاری در روزنامه گاردین نوشت: با در پیش گرفتن رویکرد بسیار محتاطانه در برابر حادثه مسموم شدن این جاسوس پیشین روس نتیجه گیری زودهنگام از شواهد و مدارک در جو ملتهب کنونی، به سود امنیت ملی انگلیس نیست.

 

به نوشته وی، نتیجه گیری زودهنگام از شواهد گردآوری شده توسط پلیس در جو التهاب زده کنونی مجلس انگلیس، به نفع عدالت یا امنیت ملی نیست و این رخداد وحشتناک در وهله نخست نیازمند تحقیقات جنایی کامل و دشواری است.

 

این رهبر68 ساله سوسیالیست افزود: حزب کارگر از پوتین حمایت نمی کند و در صورتی که روسیه در این حمله دست داشته باشد، باید پاسخگو باشد. اما به این معنی نیست که ما باید خود را در معرض جنگ سرد تازه، افزایش هزینه تسلیحاتی، درگیری های نیابتی در جهان و تحمل ناپذیری شبیه دوره مک کارتی در برابر مخالفان، قرار دهیم.

 

کوربین احتمال داد که مافیای روسیه که به گفته وی به آن امکان یافتن جای پا در انگلیس داده شده، در این حمله دست داشته است و نوشت : لندن باید جریان انتقال پول فاسد از روسیه را متوقف کند. ما باید ارایه خدمات به سرمایه داری روسیه و میلیاردرهای فاسدی را متوقف کنیم که از لندن برای حفاظت از ثروت خود استفاده می کنند.

 

در این حال رهبران کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه و آمریکا روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای مشترک ، روسیه را مسئول حمله با ماده شیمیایی علیه ‘سرگئی اسکریپال’ جاسوس اسبق روس در خاک انگلیس دانستند.

 

در این بیانیه آمده است: این اولین حمله با عامل اعصاب در اروپا پس از جنگ جهانی دوم است و حمله علیه حاکمیت انگلیس و نقض صریح کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.

 

سران کشورهای یادشده با اشاره به اینکه انگلیس معتقد است به‌ احتمال ‌زیاد روسیه مسئول این حادثه بوده، عنوان کردند که با دیدگاه لندن موافق بوده « علاوه بر اینکه عدم پاسخ روسیه به درخواست مشروع انگلیس، نقش این کشور را در این حادثه برجسته می‌کند».

 

این بیانیه می‌افزاید: از روسیه می‌خواهیم تا به ‌تمامی سووالات مرتبط با حادثه سالزبری پاسخ دهد. این کشور همچنین بایستی اطلاعات کاملی را درباره ماده شیمیایی نوویچک (Novichok) به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی ارائه دهد.

 

این بیانیه با اشاره به آنچه رفتارهای غیرمسئولانه مسکو خواند ، افزود: از روسیه می‌خواهیم تا به وظایف خود به‌عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در جهت برقراری صلح و ثبات پایبند باشد.

 

‘ترزا می’ روز گذشته پس از پایان مهلت 24 ساعته ای که برای پاسخگویی مسکو درباره چگونگی مسمومیت جاسوس اسبق روس در انگلیس تعیین کرده بود، اقدام به اخراج 23 دیپلمات روس از خاک انگلیس کرد و بدین ترتیب روابط دو کشور را به اوج تیرگی کشاند.

 

روسیه در مقابل این اتهامات را رد کرده و گفته است : انگلیس با این اتهامات قصد در انحراف جامعه جهانی دارد.

ایرنا

تجمعات اعتراضی در اروپا علیه عملیات نظامی ترکیه در سوریه

شهرهای مختلف آلمان و اروپا در روزهای اخیر شاهد تجمعات اعتراضی کردها علیه عملیات نظامی ترکیه در سوریه بود. یک گردهمایی خودجوش در این راستا در فرودگاه بین‌المللی دوسلدورف با درگیری نیروهای پلیس با معترضان همراه بود.

ادامه »

المان, ترکیه, جهان, خبر