شورای جهانی صلح حملهٔ تحریک‌آمیز موشکی اخیر به سوریه را محکوم می‌کند!

بیانیهٔ شورای جهانی صلح: روند گسترش نظامیگری و جنگ گستردهٔ امپریالیستی در خاورمیانه باید متوقف شود!

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسراییل, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, ضد جنگ, ناتو

واکنش‌ها به اظهارات اشرف غنی مبنی بر «شرم‌آور» خواندن گستردگی فقر در افغانستان

اظهارات رئیس جمهور افغانستان که گفته بود فراگیری و گستردگی فقر در این کشور «شرم آور» است، انتقاداتی را در بین کاربران افغان در فضای مجازی و برخی از مقامات افغان در پی داشته است.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

هشدار دو نماینده مجلس به روحانی در مورد مسئولیت حصر

مسعود پزشکیان و الیاس حضرتی از حسن روحانی خواسته‌اند به وعده خود برای رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی عمل کند. این نمایندگان مجلس اختیارات قانونی رئیس‌جمهور را به او یادآور شدند.

 

مسعود پزشکیان، نايب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، از حسن روحانی خواسته است به عنوان رئیس شورای امنیت ملی به وعده خود در جهت رفع حصر رهبران “جنبش سبز” عمل کند.

 

مسعود پزشکیان که نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است سه‌شنبه ۱۴ فروردین در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رفع حصر را “موجب ایجاد وحدت و انسجام ملی” خوانده و با یادآوری وعده‌های حسن روحانی در زمینه رفع حصر، تاکید کرده است که رئیس‌جمهور باید کمک کند تا این گره باز شود.

 

او در این گفتگو تصریح کرده است: «اینطور نیست که فکر کنیم صرفا آزاد شدن این افراد (میرحسین موسوی‌، زهرا رهنورد و مهدی کروبی) و رفع محدودیت‌ها همه مشکلات را حل می‌کند. ما باید قلب بازتری داشته باشیم، این کار ساده نیست. شاید تحمل برخی سختی‌ها و مشکلات و پذیرش برخی سلیقه‌ها ساده نباشد. باید کاری کنیم که تحمل اینها آسان‌تر شود.»

 

پزشکیان با تأکید بر اهمیت “وحدت و انسجام ملی” خواستار شده که سیاستمداران “علیرغم اختلاف سلایق” در جهت وحدت و انسجام ملی گام بردارند. او در ادامه همچنین از “محدودیت‌های آقای خاتمی” هم گله کرده و گفته است: «خاتمی یک فرصت بزرگ برای مملکت است که ما می‌توانیم او را تبدیل به تهدید کنیم. متاسفانه خیلی وقت‌ها فرصت‌ها را به تهدید تبدیل می‌کنیم.»

 

نایب رئیس‌مجلس در ادامه برخورد متفاوت حکومت با محمود احمدی‌نژاد را مطرح کرده و گفته است: «یکی از مواردی که انسجام جامعه را زیر سوال می‌برد، وجود همین سوالات در ذهن مردم است که چرا برخوردهای متفاوت نسبت به خاتمی و احمدی‌نژاد وجود دارد، مردم می‌بینند که ما چه کار می‌کنیم و چطور برخورد می‌کنیم، آنها سوالاتی مستقل از تحلیل ما دارند.»

 

در خاتمه مسعود پزشکیان به حسن روحانی هشدار داده که اگر به وعده‌های خود، از جمله رفع حصر عمل نکند، “مشتری‌های خود را از دست می‌دهد”.

 

“گره از کار فرومانده نظام باز کنید”

 

الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران هم در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی بر رفع حصر تاکید کرده بود. الیاس حضرتی در نامه‌ای که دوشنبه ۱۳ فرودین منتشر شد، با اشاره به “اختیارات رییس‌جمهوری و بی‌قانونی ادامه‌دار حصر” خطاب به حسن روحانی نوشته است: «جنابعالی با تکیه بر اختیارات قانونی خود و با احساس مسئولیت مضاعف در این زمینه، اقدام به برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی کنید.»

 

الیاس حضرتی از حسن روحانی خواسته است که در جلسه‌ای فوق‌العاده “تصمیم مناسبی برای رفع حصر و از میان برداشتن محدودیت‌های غیرقانونی حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی” اتخاذ کند و با این اقدام “برای تحقق مطالبات بخش بزرگی از مردم وارد عمل شود”.

 

نماینده مردم تهران در این نامه سرگشاده حصر و محدویت‌های محمد خاتمی را “کار فرومانده نظام” خوانده که گره خورده است و مانع “همگرایی بیشتر میان نیروهای انقلاب و مسئولان نظام با مردم” است.

 

حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ وعده داده بود که مشکل حصر را حل خواهد کرد. رئیس جمهوری اسلامی که همزمان رئیس‌شورای امنیت ملی کشور است تا کنون اقدامی مشهود و ثمربخش برای رفع حصر انجام نداده است.

صدای آلمان

۲۴۰ معدنچی اوکراینی در عمق ۱۰۰۰ متری محبوس شدند

به گزارش خبرگزاری تاس، شرکت برق اوکراین، برق معادن منطقه «پرفورمایسکوگول» را که در منطقه لوهانسک و در کنترل کی‌یف قرار دارد قطع کرده است. در اثر این اقدام آسانسورهای معدن از کار افتاده‌اند.

ادامه »

اکراین, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

اعتصاب کارکنان راه آهن فرانسه در اعتراض به سیاست‌های نئولیبرالیستی ماکرون

کارکنان بخش حمل و نقل ریلی فرانسه در اعتراض به سیاست‌های کارگری ماکرون با اعلام دو روز تعطیلی و سه روز کار، اعتصاب سه ماه خود را آغاز کردند.   به گزارش دویچه وله، علاوه بر کارکنان قطار فرانسه، اتحادیه‌های کارگری و کارکنان بخش انرژی و جمع‌آوری زباله‌ها نیز در این اعتصاب سه ماهه شر

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, فرانسه, کارگری