هشدار به اسرائیل در مورد تخریب مدارس در کرانه باختری اشغالی

از اسرائیل خواسته شده است تا برنامه‌های تخریب یک مدرسه فلسطینی را در کرانه باختری اشغالی را که با بودجه اروپا برپا شده است، متوقف کند 

 

بنا به گزارش مورنینگ استار، شورای پناهندگان نروژ نگرانی‌های خود را در مورد تخریب برنامه‌ریزی شده یک دبستان، که به ۵۰ کودک در شرق رام الله آموزش می‌دهد، ابراز کرده است.

 

اگر این تخریب صورت بگیرد، این دانش آموزان با نزدیک‌ترین مدرسه پنج کیلومتر فاصله خواهند داشت که پیاده این مسیر را باید طی کنند.

 

کارستن هانسن سخنگوی شورای پناهندگان نروژ در این مورد گفت، اینها برخی از آسیب پذیرترین کودکانی هستند که در حال حاضر در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند . اسرائیل به عنوان قدرت اشغالگر وظیفه دارد که از بودن شرایط تحصیل و خدمات اولیه برای این کودکان اطمینان حاصل کند. “اما به جای آن اسراییل، از قدرت خود در جهت عکس آن عمل می‌کند که نتیجه آن انکار حق اساسی این کودکان برای تحصیل و زمینه‌سازی برای گسترش شهرک‌های غیرقانونی است.”

 

بودجه این مدرسه توسط تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و انگلیس تأمین می‌شود. اما نیروهای مسلح اسرائیل در بازه زمانی ۳۱ اوت تا ۱۰ سپتامبر چهار بار وسایل آن، از جمله سقف، میز و صندلی را مصادره کرده‌اند.

 

براساس گزارش گروه نظارت بر آموزش، اسرائیل امسال تاکنون سه مدرسه را در کرانه باختری به طور جزئی یا کامل تخریب کرده است و ۵۲ مدرسه دیگر نیز در معرض تهدید به تخریب هستند.

 

اتحادیه اروپا خواستار توقف شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری شد

 

«جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه شب خواستار توقف شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری شد.

 

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، بورل در بیانیه‌ای تأکید کرد: برنامه اسرائیل برای احداث ۵۰۰۰ هزار واحد مسکونی برای اسکان یهودیان در کرانه باختری، تهدیدی برای برپایی کشور فلسطین درچهارچوب راه حل دو کشوری است.

 

وی با بیان اینکه شهرک سازی ها طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی است، تأکید کرد: اتحادیه اروپا هرگز ایجاد تغییرات در مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷ میلادی از جمله در بیت‌المقدس را به رسمیت نمی‌شناسد.

 

پیش از این نیز «نیکولای ملادینوف» فرستاده ویژه صلح سازمان ملل متحد در خاورمیانه روز پنجشنبه احداث واحدهای مسکونی جدید اسرائیل در کرانه باختری را غیرقانونی عنوان کرده بود.

 

شورای عالی برنامه‌ریزی مدیریت عمرانی اسرائیلی روز پنجشنبه بار دیگر ساخت بیش از ۴ هزار واحد مسکونی در کرانه باختری را تصویب کرد.

 

علیرغم مخالفت‌های جهانی با شهرک سازی‌های غیرقانونی و اشغالگری‌های اسرائیل، این رژیم در دهه‌های گذشته بیش از ۵۰ درصد کرانه باختری (از جمله بیت‌المقدس) را برای ساخت شهرک‌های مسکونی و پایگاه‌های نظامی تصرف کرده است.

 

براساس قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان هرگونه شهرک‌سازی در داخل مرزهای ۱۹۶۷ میلادی کرانه باختری غیرقانونی است.

 

شهرک‌سازی‌های اسرائیلی علیرغم برخی محکومیت‌های بین‌المللی و برخلاف قطعنامه‌های سازمان ملل ادامه داشته و در چند سال اخیر زیاد شده است.

 

ابراز نگرانی نخست‌وزیر فلسطین از پیروری دوباره ترامپ

چهار سال ترامپ طرح‌هایش را بر فلسطین، اعراب و جهان تحمیل کرد و به اسرائیل اجازه داد ۳۰ درصد کرانه باختری را به قلمروی اشغالی خود بیفزاید.

ادامه »

اروپا, امریکا, انتخابات, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین

در بلاروس چه می‌گذرد؟

بلاروس کشوری با حدود ده میلیون نفر جمعیت از سوی غرب با سه کشور عضو ناتو یعنی لهستان، لیتوانی و لتونی؛ از جنوب با اوکراین و از شمال و شرق با روسیه هم‌مرز است. بلاروس بزرگ‌ترین کشوری است در اروپا که هیچ گونه دسترسی به آبهای آزاد ندارد. زبان ۷۰درصد جمعیت روسی است و ۲۳درصد

ادامه »

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اختلاف طبقاتی, اروپا, اکراین, امپریالیسم, امریکا, بلاروس, جهان, حضور نظامی, روسیه, فاشیسم, فلسطین, کوبا, لهستان, لیتوانی, نئولیبرالیسم, ناتو, ونزوئلا

بدون فلسطین در خاورمیانه صلحی وجود نخواهد داشت

* آمریکا در خاورمیانه به دنبال تثبیت سلطه و سرکردگی خود از طریق تغییر موازنهٔ نیروها به سود اسرائیل و به زیان صلح، دموکراسی، و حاکمیت ملّی ملّت‌های منطقه است.

ادامه »

اردن, اسراییل, امارات, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, عربستان سعودی, فلسطین, مصر

اسرائیل با گسترش شهرک‌سازی‌ها طرح الحاق را اجرا می‌کند

با طرح ساخت ۵۴۰۰ واحد مسکونی جدید در کرانه غربی، برخلاف این که ​​اسراییل قبلاً ادعا کرده بود طرح الحاق متوقف شده است، هیچگاه این طرح را متوقف نکرده است

ادامه »

اسراییل, اسیا, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین