عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

هشدار امریکا به ترکیه نسبت به انجام عملیات جدید در سوریه

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هشدار داد که حملات ترکیه به کردها در شمال سوریه “غیرقابل قبول” است.

 

به گزارش روسیا الیوم، شان رابرتسون، سخنگوی پنتاگون اظهار داشت: اقدام نظامی یکجانبه از سوی هرکسی در شمال شرق سوریه به ویژه در منطقه‌ای که احتمال حضور نیروهای آمریکایی در آن می‌رود، بسیار نگران کننده است.

 

وی در ادامه افزود: چنین اقدامی از نظر ما “غیر قابل قبول” است.

 

این هشدار آمریکا پس از این مطرح شد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، کشورش در روزهای آتی عملیات جدیدی را در سوریه علیه نیروهای کرد تحت حمایت واشنگتن ترتیب خواهد داد.

 

یگان‌های مدافع خلق کرد نیز به تهدیدات اردوغان واکنش نشان دادند و اعلام کردند که هرگونه عملیاتی از سوی ترکیه بر جنگ علیه گروه تروریستی داعش تاثیر خواهد داشت.

 

“دولت خودمختار” در سوریه قیام عمومی اعلام کرد

 

شورای اجرایی دولت خودمختار در شمال و شرق سوریه خواهان “قیام عمومی” علیه تهدیدهای رییس جمهور ترکیه شده و از دولت سوریه خواست تا موضع رسمی در قبال این تهدیدها اتخاذ کند.

 

به‌ گزارش روسیا الیوم، در بیانیه شورای اجرایی دولت خودمختار آمده است: ما به نمایندگی از شورای اجرایی خودمختار در شمال و شرق سوریه اظهارات و تهدیدهای خصمانه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه علیه مناطق خود را محکوم می‌کنیم. اردوغان از آغاز بحران سوریه تلاش داشته است که بخش‌هایی از سوریه را جدا کرده و آنها را به ترکیه محلق کند.

 

در این بیانیه آمده است که هدف اردوغان شمال و شرق سوریه نیست،‌ بلکه وی تمامیت ارضی سوریه را هدف قرار داده است. در شرایطی که داعش آخرین نفس‌های خود را در دیر الزور می‌زند، اردوغان با تهدیدهای خود مبنی بر حمله به سوریه، تلاش می‌کند که عمر داعش را طولانی‌تر کند. هدف ترکیه همچنین ضربه وارد کردن به بافت اجتماعی سوریه و همزیستی مشترک و برادری میان اقشار ملت سوریه در شمال و شرق این کشور است؛ چراکه این امر تهدیدی علیه منافع ترکیه و بلندپروازی‌های توسعه طلبانه آن است. این اظهارات خصمانه دستاوردهایی را هدف قرار می‌دهد که کشورهای ائتلاف بین‌المللی در مبارزه با تروریسم و از بین بردن آخرین مقرهای آن محقق ساختند. ترکیه همچنین امنیت و صلحی را هدف قرار می‌دهد که مردم سوریه در شرق فرات از آن برخوردار شده‌اند و این امنیت چیزی است که نظام کنونی ترکیه آن را نمی‌خواهد.

 

در این بیانیه اعلام شده است: به همین دلیل ما در دولت خودمختار شمال و شرق سوریه از جامعه بین‌الملل و در رأس آن سازمان ملل و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش می‌خواهیم که موضعی را در قبال طرح‌های خصمانه اردوغان اتخاذ کنند، چراکه نقض قانون بین‌المللی به شمار می‌آید. ما از کشورهای پیمان ناتو نیز می‌خواهیم که علیه سیاست‌های اردوغان بایستند، چراکه آنکارا با هدف قراردادن منطقه‌ای که هیچ تهدید امنیتی علیه ترکیه ایجاد نمی‌کند، سیاست‌هایی را اتخاذ کرده است که با اصول ناتو مغایرت دارد. ما از دولت سوریه نیز می‌خواهیم تا موضع رسمی علیه این تهدید اتخاذ کند، چراکه اردوغان می‌خواهد بخشی از سوریه را اشغال کند و این به معنای تعدی به حاکمیت سوریه است.

 

طبق این بیانیه؛ “دولت خودمختار از قدرت‌های دموکرات در منطقه و جهان خواست تا در کنار اراده ملت‌ها بایستند و با ما علیه همپیمان داعش همبستگی کرده و علیه جنگ کشتار دسته جمعی که اردوغان علیه ما اعلام کرده است، بایستند. ما به عنوان دولت خودمختار در شمال و شرق سوریه قیام عمومی اعلام کرده و از تمامی سوری‌ها نیز می‌خواهیم تا یکپارچه علیه سیاست‌های استعماری دولت ترکیه بایستند”.

 

پیشتر اردوغان روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای ترکیه طی چند روز آتی عملیات نظامی را در شرق فرات در سوریه آغاز خواهند کرد.

 

رییس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد، نیروهای ارتش این کشور، نیروهای آمریکایی در آن منطقه را هدف قرار نخواهند داد.

ایسنا

ترامپ قانون مداخله ‘بشردوستانه’ در عراق و سوریه را امضا کرد

‘دونالد ترامپ’ رییس‌جمهوری آمریکا قانونی را امضا کرد که بر اساس آن زمینه مداخله یکجانبه آمریکا در امور عراق و سوریه بیش از پیش و این بار تحت عنوان اقدامات بشردوستانه فراهم می‌شود.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

تاسیس پایگاه جدید آمریکا در عراق

به گزارش شبکه روسیا الیوم، فرحان محمد الدلیمی، عضو شورای الانبار اعلام کرد که ارتش آمریکا برای خود پایگاه جدیدی را در این استان واقع در غرب عراق ایجاد کرده است و این امر، سیطره نیروهای آمریکایی بر صحرای غربی واقع در حد فاصل الانبار و نینوا را تسهیل می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق