مبادلات بازرگانی روسیه و چین به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید / دلار آمریکا مرجعیت خود را از دست می‌دهد

طبق اطلاعات وزارت بازرگانی چین، در ماه دسامبر سال گذشته میزان مبادلات بازرگانی بین روسیه و چین برای نخستین بار به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده که یک رکورد تاریخی در روابط تجاری بین دو کشور است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, روسیه

نماینده طرقبه؛ فروش غارت‌گونه هفت‌تپه ۸ هزار میلیاردی به ۱۰ میلیارد تومان/ ماشین‌سازی تبریز را پنهانی فروختند

نماینده طرقبه در مجلس گفت مجتمع ۲۴ هزار هکتاری، نیشکر هفت تپه، ۸ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که در ابتدا به ۲۶۰۰ میلیارد تومان و درنهایت به ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد که در حقیقت غارت صورت گرفته است.

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, فساد

کوپن غذای میلیون‌ها فقیر آمریکایی در گروی بازگشایی دولت فدرال

مجله نیوزویک گزارش داده در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا که از شنبه وارد سومین هفته خود شده تا ماه فوریه ادامه یابد میلیون‌ها آمریکایی که از کمک‌های غذایی دولت بهره‌مند می‌شوند برای دریافت این کمک‌ها با مشکل مواجه خواهند شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

واکنش روسیه به‌اظهار تاسف انگلیس از ادامه حضور بشار اسد رئیس‌جمهور منتخب مردم بر قدرت، علی‌رغم تلاش‌های لندن

سفارت روسیه در لندن، سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره سرنوشت “بشار اسد” و مسئولیت روسیه در ازای روند آتی اوضاع در سوریه را محکوم کرده است.

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

روزنامه شرق؛ شرکت‌های دولتی واگذارشده به سمت پویایی و سودآوری حرکت نکرده‌اند

بررسی ۱۰۰  شرکت نخستی که پس از آغازبه‌کار سازمان خصوصی‌سازی در سال ۱۳۸۰ روی میز فروش قرار گرفتند، نشان می‌دهد برخلاف ادعای مدافعان خصوصی‌سازی در طول سه دهه گذشته، نه‌تنها شرکت‌های دولتی واگذارشده به سمت پویایی و سودآوری حرکت نکرده‌اند؛

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, گزارش

هشدار اتحادیه اروپا به آمریکا در مورد اعمال محدودیت های تجاری

خبرگزاری فرانسه از بروکسل گزارش داد: اتحادیه اروپا روز دوشنبه به آمریکا هشدار داد در صورت اعمال محدودیت های تجاری بر این اتحادیه از سوی واشنگتن، نهاد مزبور واکنش سریع و مناسبی نشان خواهد داد.

 

«مارگاریتیس شیناس» سخنگوی کمیسیون اروپا به خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا آماده است در صورت اعمال تمهیدات محدود کننده تجاری بر صادرات ما از طرف آمریکا، فوری و به نحوی شایسته واکنش نشان دهد.

 

وی افزود: برای ما، سیاست های تجارتی یک بازی حاصل صفر نیست و در آن بحث برنده و بازنده مطرح نمی باشد. ما در اتحادیه اروپا اعتقاد داریم که تجارت می تواند و باید از وضعیت برد – برد برخوردار باشد.

 

شیناس گفت: همچنین معتقدیم در حالی که تجارت باید باز و منصفانه باشد، بلکه همچنین باید بر قوانین و مقررات مبتنی شود.

 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، اتحادیه اروپا را به تجارت غیرمنصفانه متهم و این نهاد را به اعمال محدودیت هایی در این زمینه تهدید کرد.

 

وی در مجمع جهانی اقتصاد، شعار انتخاباتی خود تحت عنوان «اول آمریکا» را به نخبگان تجاری جهانی القا کرد و در عین حال گفت: شعار اول آمریکا به منزله «آمریکا به تنهایی» نیست. وی تلویحا اشاره کرد که واشنگتن ممکن است مجددا به توافق «مشارکت ترانس پاسیفیک» که یک سال پیش از آن خارج شد، ملحق شود.

 

پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک که نسخه نهایی آن چهارم فوریه 2016 در نیوزیلند به امضا رسید، حاصل هفت سال مذاکرات میان کشورهای استرالیا، برونئی، کانادا،‌ شیلی، ژاپن، مالزی، مکزیک، نیوزیلند، پرو، سنگاپور، آمریکا و ویتنام بود.

 

این در حالی است که دولت ترامپ پیش تر در ماه جاری، تعرفه های سنگینی بر واردات ماشین های لباسشویی و پنل های خورشیدی اعمال کرد.

 

این دولت همچنین سال گذشته وعده داد حدود 300 درصد تعرفه تنبیهی بر هواپیماهای ساخت شرکت کانادایی «بمباردیه» اعمال می کند. این مناقشه، روابط بین آمریکا و کانادا و در سطحی پایین تر روابط واشنگتن با لندن را پرتنش کرده است. شرکت بمباردیر از نیروی کاری بالایی در انگلیس برخوردار است

ایرنا

ترامپ، اتحادیه اروپا را تهدید کرد

به گزارش رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا امروز دوشنبه، در بخشی از گفت‌وگویش با شبکه تلویزیونی بریتانیایی «آی‌تی‌وی» تهدید کرد که به دلیل سیاست‌های تجاری بسیار ناعادلانه اتحادیه اروپا در قبال آمریکا، با این اتحادیه تقابل خواهد کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر

نقد و بررسی بودجهٔ ویرانگر، ضدِ ملی و ضدِ مردمی سال ۱۳۹۷

نقد بودجهٔ ویرانگر سال ۹۷، بدون نقدوبررسی صندوق توسعهٔ ملی [بخوان: صندوق توسعهٔ کلان‌سرمایه‌داری]، بدون نقدوبررسی بودجهٔ شرکت‌ها، بانک‌ها و مؤسسه‌های وابسته به دولت و بدون نقدوبررسی بازپرداختِ بهره‌ها و اقساط وام‌های خارجی و داخلی، ناقص و نارسا خواهد بود. زیرا مطابق رویهٔ سال‌های گذشته، مبلغ عظیم- حدود یک‌سوم- از درآمدهای ارزی کشور و رقم

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, مقاله

واکنش آمریکا به خط لوله گازی نورد استریم ۲ بین روسیه و آلمان

به گزارش رویترز، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در سخنانی گفت: ایالات متحده خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 بین روسیه و آلمان را یک تهدید برای امنیت انرژی اروپا می داند.

ادامه »

اتریش, اقتصادی, المان, امریکا, جهان, خبر, روسیه, لهستان