به پیروی از تحریم‌های امریکا، شرکت ایتالیایی «اِنی» خرید نفت از ایران را متوقف می‎کند

مدیر شرکت انی ایتالیا در نشست سالانه این شرکت به سهامدارانش گفت، انی تمام طلب های معوق خود از ایران بابت سرمایه گذاری های سال های گذشته در این کشور را از تهران گرفته و قصدی برای اجرای پروژه جدید در ایران ندارد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایتالیا, ایران, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر

احتمال شکایت اتحادیه اروپا از آمریکا بابت نقض برجام به سازمان تجارت جهانی

سخنگوی دولت فرانسه در خصوص اقدام آمریکا مبنی بر خروج از برجام گفت: «اتحادیه اروپا آماده است که هرگونه اقدام یک جانبه ای را که به منافع شرکت های اروپایی لطمه بزند در سازمان تجارت جهانی به چالش بکشد .

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر

موسسات مطالعاتی پکن: چین و اروپا از برجام حراست کنند

شماری از کارشناسان موسسات مطالعاتی و پژوهشی کشور چین معتقدند: پس از «پیمان شکنی ترامپ رییس‌جمهور آمریکا و حرکت او برضد برجام» لازم است که چین و کشورهای اروپایی با همکاری مشترک از این توافق بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌المللی حراست و شبکه‌های مستقل تجاری با ایران ایجاد کنند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, سوئد

چرا نفت روسیه به جای اروپا به سمت چین سرازیر شده است؟

برخلاف ادعای کارشناسان غربی که علت کاهش انتقال نفت روسیه به بازار اروپا و افزایش صادرات نفت به چین اوضاع سیاسی جهان است، علت ترجیح جهت گیری به سمت شرق، منافع اقتصادی بیشتر شرکت‌های نفتی روسی است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, روسیه

روسیه و چین؛ کابوس به حقیقت پیوسته آمریکا

سیاست خارجی مستقل، عدم وابستگی، رویارویی با غرب و روابط متحدانه بین روسیه و چین، به چالشی جدی برای آمریکا تبدیل شده و برغم انتظار واشنگتن، مسکو و پکن بر سر نفوذ در منطقه آسیای مرکزی دچار اختلاف نشدند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, روسیه, مقاله

هشدار اتحادیه اروپا به آمریکا در مورد اعمال محدودیت های تجاری

خبرگزاری فرانسه از بروکسل گزارش داد: اتحادیه اروپا روز دوشنبه به آمریکا هشدار داد در صورت اعمال محدودیت های تجاری بر این اتحادیه از سوی واشنگتن، نهاد مزبور واکنش سریع و مناسبی نشان خواهد داد.

 

«مارگاریتیس شیناس» سخنگوی کمیسیون اروپا به خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا آماده است در صورت اعمال تمهیدات محدود کننده تجاری بر صادرات ما از طرف آمریکا، فوری و به نحوی شایسته واکنش نشان دهد.

 

وی افزود: برای ما، سیاست های تجارتی یک بازی حاصل صفر نیست و در آن بحث برنده و بازنده مطرح نمی باشد. ما در اتحادیه اروپا اعتقاد داریم که تجارت می تواند و باید از وضعیت برد – برد برخوردار باشد.

 

شیناس گفت: همچنین معتقدیم در حالی که تجارت باید باز و منصفانه باشد، بلکه همچنین باید بر قوانین و مقررات مبتنی شود.

 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، اتحادیه اروپا را به تجارت غیرمنصفانه متهم و این نهاد را به اعمال محدودیت هایی در این زمینه تهدید کرد.

 

وی در مجمع جهانی اقتصاد، شعار انتخاباتی خود تحت عنوان «اول آمریکا» را به نخبگان تجاری جهانی القا کرد و در عین حال گفت: شعار اول آمریکا به منزله «آمریکا به تنهایی» نیست. وی تلویحا اشاره کرد که واشنگتن ممکن است مجددا به توافق «مشارکت ترانس پاسیفیک» که یک سال پیش از آن خارج شد، ملحق شود.

 

پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک که نسخه نهایی آن چهارم فوریه 2016 در نیوزیلند به امضا رسید، حاصل هفت سال مذاکرات میان کشورهای استرالیا، برونئی، کانادا،‌ شیلی، ژاپن، مالزی، مکزیک، نیوزیلند، پرو، سنگاپور، آمریکا و ویتنام بود.

 

این در حالی است که دولت ترامپ پیش تر در ماه جاری، تعرفه های سنگینی بر واردات ماشین های لباسشویی و پنل های خورشیدی اعمال کرد.

 

این دولت همچنین سال گذشته وعده داد حدود 300 درصد تعرفه تنبیهی بر هواپیماهای ساخت شرکت کانادایی «بمباردیه» اعمال می کند. این مناقشه، روابط بین آمریکا و کانادا و در سطحی پایین تر روابط واشنگتن با لندن را پرتنش کرده است. شرکت بمباردیر از نیروی کاری بالایی در انگلیس برخوردار است

ایرنا

ترامپ، اتحادیه اروپا را تهدید کرد

به گزارش رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا امروز دوشنبه، در بخشی از گفت‌وگویش با شبکه تلویزیونی بریتانیایی «آی‌تی‌وی» تهدید کرد که به دلیل سیاست‌های تجاری بسیار ناعادلانه اتحادیه اروپا در قبال آمریکا، با این اتحادیه تقابل خواهد کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, جهان, خبر

نقد و بررسی بودجهٔ ویرانگر، ضدِ ملی و ضدِ مردمی سال ۱۳۹۷

نقد بودجهٔ ویرانگر سال ۹۷، بدون نقدوبررسی صندوق توسعهٔ ملی [بخوان: صندوق توسعهٔ کلان‌سرمایه‌داری]، بدون نقدوبررسی بودجهٔ شرکت‌ها، بانک‌ها و مؤسسه‌های وابسته به دولت و بدون نقدوبررسی بازپرداختِ بهره‌ها و اقساط وام‌های خارجی و داخلی، ناقص و نارسا خواهد بود. زیرا مطابق رویهٔ سال‌های گذشته، مبلغ عظیم- حدود یک‌سوم- از درآمدهای ارزی کشور و رقم

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, مقاله

واکنش آمریکا به خط لوله گازی نورد استریم ۲ بین روسیه و آلمان

به گزارش رویترز، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در سخنانی گفت: ایالات متحده خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 بین روسیه و آلمان را یک تهدید برای امنیت انرژی اروپا می داند.

ادامه »

اتریش, اقتصادی, المان, امریکا, جهان, خبر, روسیه, لهستان