گزارش یک اعتراض؛ تحقیقی از اعتراضات ۹ ‌روزه مردم خوزستان

همزمان با پایان بازی فوتبال، تیم‌های استقلال و پرسپولیس در جام حذفی و پیروزی استقلال در ضربات پنالتی، فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی خوزستان منتشر شد. در این فراخوان آمده بود با توجه به اهمیت این بازی، می‌توان به این بهانه به خیابان رفت و اعتراض کرد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, ایران, حقوق بشر, دهقانی, کارگری, گزارش, محیط زیست

داغ فولاد مذاب برتن رنجور کارگران/ پرپرشدن مظلومانه‌ کارگران و وضعیت نامشخصِ مقصران!

کارگران با پرتاب دستی آهن قراضه‌ها به داخل دیگ مذاب دچار چنین مصدومیتی شدند. در این حادثه مواد مذاب به ارتفاع حدود ۱۵ متر فوران کرده و چهار کارگر حاضر در اطراف کوره را دچار سوختگی کرده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

رنج آلودگی‌های شیمیایی و دستمزد پایین برتن کارگران ماهشهر… آنچه البته به جایی نرسد فریاد است!

دبیر اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بندر امام و ماهشهر معتقد است؛ کارگران در منطقه ویژه ماهشهر مشکلات بسیاری دارند که این مشکلات همگی برآمده از بی‌قانونی و تبعیض است و البته صدای کارگران هیچ زمان شنیده نشده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

درگفتگو با فعال کارگری؛ ضرورت تشکیل یک دولت برخاسته از خواست ملت و یک نظارت ملی و مردمی

زمانی برای ده میلیون تومان دزدی سروصدا به پا می‌شد اما الان میلیارد میلیارد می‌خورند و دیگر قبح دزدی و دست به اموال مردم زدن ریخته است. تا زمانی که یک نظارت ملی و مردمی وجود نداشته باشد، باید انتظار چنین وضعی را هم داشت.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, خصوصی‌سازی, کارگری, گزارش

چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟

در حال حاضر کارخانه‌های پتروشیمی و فولادی که اکثر محصولات آن‌ها نیز صادراتی هستند از انرژی ارزان به واسطه یارانه دولتی بهره‌مند هستند، دولت می‌تواند در سود این بنگاه‌ها شریک شده و منابع حاصل از آن را صرف اشتغال پایدار افراد طبقات پایین و متوسط جامعه کند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر

هزینه‌ پایین‌ترین دهک درآمدی ۴۶.۲ درصد در یکسال گذشته افزایش یافت

بررسی‌ها نشان می‌دهد که پایین‌ترین دهک درآمدی، بالاترین تورم را در تیر ماه تجربه کرده‌ است.

 

به گزارش اقتصادآنلاین، بررسی روند تورم نقطه‌ای میان دهک‌های مختلف درآمدی نشان می‌دهد که پایین‌ترین دهک درآمدی، بالاترین تورم را در تیر ماه تجربه کرده‌است.

 

به بیان دیگر، هزینه دهک اول درآمدی (پایین‌ترین دهک درآمدی) در تیر ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته بیش‌ترین افزایش را داشته‌است.

 

تورم نقطه‌ای دهک اول برابر با ۴۶.٢ درصد بوده‌ که این میزان برای بالاترین دهک درآمدی ۴۴ درصد ثبت شده‌است.

 

این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که بازنده فضای تورمی، بیش از همه اقشار آسیب‌پذیر هستند؛ به ویژه که باید توجه داشت درآمد گروه‌های پایین درآمدی از جنس دستمزد و حقوق است که غالباً نسبت به تورم به کندی تعدیل می‌شود.

پاسخ مطالبه‌گری یا تعلیق است یا اخراج/ ضرورت ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری

طرح طبقه‌بندی در تمامی کارگاه‌هایی که بیش از ۵۰ نیروی انسانی دارند باید اجرا شود، بنابراین بسیاری از کارگاه‌های کشور موظف به اجرای این طرح هستند اما به دلیل فقدان تشکل‌های کارگری یا نبود امنیت شغلی از سوی کارگران مطالبه نمی‌شوند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

راغفر؛ واگذاری مسئولیتهای اجتماعی دولت‌ها به بخش خصوصی سبب شده که زیرساخت‌ها این چنین در مقابل بحران‌های کنونی آسیب‌پذیر باشند

حسین راغفر گفت: سالهاست در خصوص مشکلات هشدارهای بسیاری داده شده اما منافع غارت‌گری گروه‌هایی که در داخل قدرت به چپاول این ثروتهای ملی پرداختند، اجازه نداد این اخطارها و تذکرات شنیده شود.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سیاسی