هزاران کشمیری با شکستن حکومت نظامی به خیابان‌ها آمده علیه دولت هند شعار سر دادند

پس از تحمل هفت روز حکومت نظامی سرانجام مردم کشمیر حبس خانگی را شکسته علیه دولت هند به خیابان‌ها آمدند.

 

به نقل از جیو تی‌وی، مردم کشمیر اشغالی که هفت روز در حبس خانگی اجباری قرار داشتند امروز حکومت نظامی را شکستند.

 

هفتصد هزار نظامی هندی مستقر در منطقه نیز نتوانستند مانع خشم مردم کشمیر شوند و هزاران کشمیری علیه سیاست‌های دولت هند شعار دادند.

 

مردم کشمیر خواستار بازگشت حالت خودمختاری منطقه شده تصمیم جدید دولت هند در خصوص این منطقه اشغالی را رد کردند.

 

این تظاهرات گسترده در حالی صورت می‌گیرد که دولت هند برای سرپوش گذاشتن بر حبس خانگی مردم، نه‌تنها سرویس اینترنت بلکه سیگنال تلفن و حتی تلویزیون را نیز در منطقه قطع کرده است.

 

طبق اعلام منابع میدانی تظاهرات اولیه پس از اقامه نماز جمعه و از روز گذشته آغاز شد ولی اینک سراسر کشمیر اشغالی تبدیل به میدان اعتراض علیه دولت هند شده است.

 

نظامیان هندی تلاش کردند با شلیک گاز اشک‌آور و استفاده از تفنگ‌های ساچمه‌ای مردم معترض را متفرق کنند ولی تاکنون موفق به سرکوب معترضین نشده‌اند.

 

یک پلیس هندی در گفتگو با رسانه‌ها اذعان کرد تنها در شهر سرینگر حداقل ۱۰ هزار نفر خود را به محل تجمع اعتراض‌آمیز رسانده و علیه دولت دهلی‌نو شعار سر داده‌اند.

 

اوضاع کشمیر اشغالی پس از لغو قوانین ۳۷۰ و ۳۵ای توسط دولت هند که عملاً منجر به تغییر تناسب جمعیت کشمیر و به اقلیت رفتن مسلمانان می‌شد به‌شدت متشنج شده است.

 

تظاهرات علیه سیاست‌های دولت راستگرای هند در کشورهای مختلف از جمله ایران، پاکستان، برخی کشورهای اروپایی و حتی خود هند نیز انجام شده است.
تسنیم

 

اخطار جدی عمران خان نسبت به‌اقدامات تنش‌زای هند در کشمیر؛ «خطر جنگ را جدی بگیرید»

نخست وزیر پاکستان در نشست فوق العاده پارلمان این کشور برای بررسی نقض قوانین حمایتی از مردم کشمیر توسط هند اعلام کرد: در صورت ادامه این رفتار خطر جنگ جدی است.

ادامه »

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان