هزاران نفر در حمایت از جدایی طلبان جنوب یمن تظاهرات کردند

هزاران تن از ساکنان جنوب یمن روز پنجشنبه در حمایت از جدایی طلبان شورای انتقالی جنوب در عدن تظاهرات کردند.

 

به گزارش یورونیوز، جدایی طلبان به تازگی در پی اختلاف با مقامات دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری تبعیدی یمن کاخ ریاست جمهوری را اشغال کرده و کنترل شهر را در دست گرفته‌اند.

 

تظاهرکنندگان با اجتماع در «خور مکسر» واقع در مرکز شهر عدن که از آن به عنوان پایگاه اصلی دولت یمن نام برده می شود پرچم های یمن جنوبی را که تا سال ۱۹۹۰ به صورت مستقل اداره می شد در دست داشتند و شعارهایی در حمایت از جدایی طلبان سر دادند.

 

معترضان که برخی از آنها از دیگر مناطق جنوبی این کشور آمده بودند در تجمع روز پنجشنبه ضمن سر دادن شعارهای جدایی طلبانه و حمایت از رهبران شواری انتقالی جنوب دعوت به «انقلاب» کردند. شعار «عشق به جنوب ما را متحد می کند» از جمله شعارهایی بود که معترضان بارها در طول این تظاهرات یکصدا آنرا فریاد زدند.

 

نمایندگان جامعه مدنی و اتحادیه های صنفی حامی شورای انتقالی جنوب با انتشار بیانیه ای از تصرف مواضع واحد های هوادار دولت در عدن و نیز مقر دولت در کاخ ریاست جمهوری از سوی نیروهای نظامی وابسته به جدایی طلبان موسوم به «طناب امنیتی»، استقبال و قدردانی کرده است.

 

جدایی طلبان جنوب یمن در ادامه تنش ها با نیروهای نظامی وفادار به دولت این کشور روز شنبه چند پایگاه نظامی را در عدن به تصرف خود درآوردند و سپس اعلام کردند که کاخ ریاست جمهوری را در تصرف خود دارند.

 

پس از این تحولات که با درگیری های مرگبار و کشته شدن بیش از ۴۰ نفر همراه بود ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که در حمایت از نیروهای دولتی به جدایی طلبان در عدن حمله کرده است.

 

ائتلاف در حالی از حمله به موضع جدایی طلبان جنوب یمن خبر داد که امارات عربی متحده یکی از اعضای این ائتلاف از حامیان اصلی نیروهای جدایی طلب در عدن است.

 

در بیانیه نهاد های جامعه مدنی و اتحادیه صنفی حامی شورای انتقالی جنوب همچنین خواسته شده است که جریان کامل امور در این منطقه به دست «جنوبی ها» سپرده شود و یمنی هایی که اصالتا از مناطق شمالی این کشور هستند از دایره قدرت به کلی حذف شوند.

 

این بیاینه تصریح می کند که یمنی های شمال بواسطه ایده یکپارچه سازی نیروها برای مقابله با حوثی ها در جنوب نفود و سپس دست به خنثی کردن تلاش های جدایی طلبانه زده‌اند.

 

امضاء کنندگان این بیانیه در عین حال موافقت خود را با پیشنهاد عربستان برای برقراری گفتگوها میان طرف های درگیر در بحران عدن اعلام کرده اند. این درحالی است که دولت عبدربه منصور هادی روز چهارشنبه هرگونه گفتگو پیش از عقب نشینی جدایی طلبان از مواضع اشغال شده در عدن را رد کرده است.

 

جدایی طلبان جنوب یمن و وفاداران به دولت عبدربه منصور هادی پیش از این در جنگ علیه حوثی‌ها با یکدیگر متحد بودند، اما اختلافات داخلی و رقابت بر سر تقسیم قدرت در آینده، میان آنها شکاف ایجاد کرده است.

یونان درخواست آمریکا برای مشارکت درائتلاف دریایی خلیج فارس را رد کرد

تارنمای خبری”پرونیوز” یونان روز پنجشنبه گزارش داد که امریکا از طریق رسمی و دیپلماتیک از دولت یونان خواسته که برای حفاظت کشتیرانی خلیج فارس در ائتلاف تحت رهبری آمریکا شرکت کند اما به نظر می‌رسد که یونان در دو نشستی که با آمریکایی داشته به اعزام کشتی و هواپیما به منطقه خلیج فارس، جواب مثبتی

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسپانیا, اسراییل, المان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, فرانسه, یونان

جنگ‌افروزان ایالات‌متحده و ناتو، شریک‌هایی مشتاق در آلمان می‌یابند

در حالی که زخم‌زبان‌ها، توییت‌ها، و گردهمایی‌های نژادپرستانه آقای ترامپ هر روز در صدر خبرهای رسانه‌های ایالات‌متحده قرار می‌گیرند، مردم این کشور را به‌خاطر ندیدن کوشش نیروهای راست‌گرا به‌منظور دست‌یابی به درجه‌ای از نظامی‌گری و جنگ‌افروزی در سراسر جهان- و به‌ویژه اینجا در اروپا که دامنه آن از آنچه تا اکنون مشاهده شده فراتر رفته

ادامه »

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, افغانستان, المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خاورمیانه, ناتو, هلند

سامانه «مبارزه رادیویی – الکترونیکی» روسیه هواپیماهای آمریکایی را در آسمان سوریه کور می‌کند

روسیه اخیراً سامانه‌های جدیدی که می‌توانند سیستم‌های “جی.پی.اس” را از کار بیندازند، در مرز سوریه – سرزمین‌های اشغالی مستقر کرده و این مسئله می‌‌تواند نه تنها مانع از پرواز هواپیماهای اسرائیلی شود، بلکه هواپیماهای نسل جدید آمریکایی را نیز کور کند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه