نگرانی سازمان ملل از تاثیر تحریم‌های آمریکا بر مردم ونزوئلا

کمیسیونر ارشد سازمان ملل در امور حقوق بشر نسبت به تاثیرات اقدامات یک جانبه جدید آمریکا علیه ونزوئلا و همچنین بر زندگی مردم این کشور ابراز نگرانی کرد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, ونزوئلا

ونزوئلا توطئه مشترک آمریکا، برزیل و کلمبیا علیه کاراکاس را محکوم کرد

وزیر امور خارجه ونزوئلا تهدیدات جدید سازماندهی شده توسط آمریکا، برزیل و کلمبیا مبنی بر تشدید محاصره و تحریم ها علیه کاراکاس را محکوم کرد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, برزیل, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, کلمبیا, ونزوئلا

انتقاد اوو مورالس از بازگشت سیاست‌های نئولیبرالی به بولیوی

بوینوس آیرس  ۹ مارس، رئیس جمهور سابق بولیوی اوو مورالس، روز دوشنبه اعمال سیاست‌هایی که نیروهای مسلح و پلیس را از ارایه و ثبت هزینه‌ها معاف می‌کند، بازگشت سیاست‌های  نئولیبرالی توصیف کرد.

ادامه »

اقتصادی, امریکای لاتین, بولیوی, جهان, خبر, نئولیبرالیسم

۸ مارس، روز زن سال ۲۰۲۰ در گوشه و کنار جهان

صدها هزار نفر در سراسر جهان روز یکشنبه ۸ مارس (۱۸ اسفند) علی‌رغم شیوع ویروس کرونا، به‌مناسب روز جهانی به خیابان‌ها آمدند تا این روز را گرامی بدارند با این حال برخی از این تجمعات در اروپا به خشونت کشیده شد.

ادامه »

ارژانتین, اسپانیا, المان, امریکای لاتین, برزیل, پاکستان, زنان, شیلی, مکزیک, ویدیو

هزاران زن سیاه‌پوش علیه دولت شیلی به خیابان آمدند

هزاران زن در شیلی که لباس سیاه بر تن داشتندٍ، با برگزاری تظاهرات علیه دولت، خواستار اجرای عدالت درباره افراد کشته و زخمی شده در اعتراض‌های اخیر شدند.

 

به گزارش امروز (شنبه) خبرگزاری فرانسه، به دنبال تظاهرات آرام زنان شیلیایی، ده‌ها هزار نفر از مردم در تظاهرات گسترده تر دیگری شرکت کردند که به درخواست رسانه های اجتماعی از مردم در روز گذشته (جمعه) انجام شد.

 

زنان سیاه پو معترض در حالیکه در مقابل کاخ ریاست جمهوری در مرکز شهر سانتیاگوی شیلی تجمع کرده بودند ناگهان سکوت خود را شکستند و شعار «عدالت، حقیقت و منع مصونیت» را سر دادند.

 

آنها پلاکاردهایی را در ادای احترام به کشته ها و زخمی های اعتراض ها در دست داشتند. بر اساس گزارش موسسه حقوق بشر ملی شیلی در اعتراض ها ۲۰ نفر کشته و بیش از یکهزار و ۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

 

یکی از معترضان به خبرگزاری فرانسه گفت که تا وقتی دولت پاسخی درباره کشته شدگان ندهد، آرام نخواهیم نشست. ما احساس می‌کنیم دولت خیانت کرده است.

 

در میدان «پلازا ایتالیای» شیلی که مرکز اصلی تظاهرات دو هفته گذشته بوده، هزاران نفر پرچم شیلی و پرچم سرخپوستان شیلی موسوم به «ماپوچه» را در دست داشتند.

 

معترضان از وضعیت دستمزدها، مراقبت های بهداشتی ناکافی و افزایش فاصله بین غنی و فقیر در یکی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتین خشمگین هستند.

 

ناآرامی ها در شیلی به دنبال افزایش بلیط حمل و نقل و دیگر اقدامات ریاضتی آغاز و به غارت، خرابکاری و درگیری بین معترضان و پلیس منجر شد.

 

بسیاری از معترضان خواستار استعفای «سباستین پینه را» رئیس جمهوری میلیاردر شیلی هستند.

 

پینه را، مجموعه ای از اقدامات اجتماعی و ترمیم کابینه را در تلاش برای آرام کردن اعتراضات اعلام کرده اما بیهوده بوده است.

 

چهارشنبه گذشته، دولت شیلی اعلام کرد که از میزبانی اجلاس اقتصادی اپک در نوامبر (آبان) و کنفرانس تغییرات آب و هوایی(سی او پی – COP) ماه دسامبر (آذر) صرف نظر کرده که اعلام این موضوع ضربه‌ای به وجهه این کشور بود.

 

دولت شیلی اعلام کرده که به دلایل امنیتی چاره ای به جز لغو میزبانی این اجلاس‌ها نداشته است.

تظاهرات علیه رییس جمهور شیلی به دنبال برکناری اعضای کابینه

رییس جمهور شیلی به دنبال برکناری هشت تن از اعضای کابینه خود از جمله وزرای کشور و دارایی با اعتراضات تازه‌ای روبه‌رو شد؛ اقدامی که با هدف تسکین بزرگ‌ترین بحران سیاسی شیلی از زمان بازگشت به دموکراسی در سال ۱۹۹۰ میلادی صورت گرفت.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, خبر, شیلی

یک میلیون معترض شیلیایی در سانتیاگو به خیابان آمدند

حرکت‌های اعتراضی در شیلی که از یک هفته پیش آغاز شده مدام اوج گرفته و به درخواست کناره‌گیری رئیس جمهوری رسیده است. روز جمعه تنها در پایتخت شیلی یک میلیون نفر به خیابان‌ها آمدند و علیه دولت تظاهرات کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, خبر, شیلی

مادورو نسبت به‌احتمال کودتا در بولیوی هشدار داد

رئیس جمهوری ونزوئلا از کشورهای جهان خواست مقابل وقوع «کودتا» در بولیوی در پی احتمال پیروزی دوباره «اوو مورالس» در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، بایستند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, بولیوی, جهان, خبر, شیلی, ونزوئلا