هزاران زن سیاه‌پوش علیه دولت شیلی به خیابان آمدند

هزاران زن در شیلی که لباس سیاه بر تن داشتندٍ، با برگزاری تظاهرات علیه دولت، خواستار اجرای عدالت درباره افراد کشته و زخمی شده در اعتراض‌های اخیر شدند.

 

به گزارش امروز (شنبه) خبرگزاری فرانسه، به دنبال تظاهرات آرام زنان شیلیایی، ده‌ها هزار نفر از مردم در تظاهرات گسترده تر دیگری شرکت کردند که به درخواست رسانه های اجتماعی از مردم در روز گذشته (جمعه) انجام شد.

 

زنان سیاه پو معترض در حالیکه در مقابل کاخ ریاست جمهوری در مرکز شهر سانتیاگوی شیلی تجمع کرده بودند ناگهان سکوت خود را شکستند و شعار «عدالت، حقیقت و منع مصونیت» را سر دادند.

 

آنها پلاکاردهایی را در ادای احترام به کشته ها و زخمی های اعتراض ها در دست داشتند. بر اساس گزارش موسسه حقوق بشر ملی شیلی در اعتراض ها ۲۰ نفر کشته و بیش از یکهزار و ۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

 

یکی از معترضان به خبرگزاری فرانسه گفت که تا وقتی دولت پاسخی درباره کشته شدگان ندهد، آرام نخواهیم نشست. ما احساس می‌کنیم دولت خیانت کرده است.

 

در میدان «پلازا ایتالیای» شیلی که مرکز اصلی تظاهرات دو هفته گذشته بوده، هزاران نفر پرچم شیلی و پرچم سرخپوستان شیلی موسوم به «ماپوچه» را در دست داشتند.

 

معترضان از وضعیت دستمزدها، مراقبت های بهداشتی ناکافی و افزایش فاصله بین غنی و فقیر در یکی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتین خشمگین هستند.

 

ناآرامی ها در شیلی به دنبال افزایش بلیط حمل و نقل و دیگر اقدامات ریاضتی آغاز و به غارت، خرابکاری و درگیری بین معترضان و پلیس منجر شد.

 

بسیاری از معترضان خواستار استعفای «سباستین پینه را» رئیس جمهوری میلیاردر شیلی هستند.

 

پینه را، مجموعه ای از اقدامات اجتماعی و ترمیم کابینه را در تلاش برای آرام کردن اعتراضات اعلام کرده اما بیهوده بوده است.

 

چهارشنبه گذشته، دولت شیلی اعلام کرد که از میزبانی اجلاس اقتصادی اپک در نوامبر (آبان) و کنفرانس تغییرات آب و هوایی(سی او پی – COP) ماه دسامبر (آذر) صرف نظر کرده که اعلام این موضوع ضربه‌ای به وجهه این کشور بود.

 

دولت شیلی اعلام کرده که به دلایل امنیتی چاره ای به جز لغو میزبانی این اجلاس‌ها نداشته است.

تظاهرات علیه رییس جمهور شیلی به دنبال برکناری اعضای کابینه

رییس جمهور شیلی به دنبال برکناری هشت تن از اعضای کابینه خود از جمله وزرای کشور و دارایی با اعتراضات تازه‌ای روبه‌رو شد؛ اقدامی که با هدف تسکین بزرگ‌ترین بحران سیاسی شیلی از زمان بازگشت به دموکراسی در سال ۱۹۹۰ میلادی صورت گرفت.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, خبر, شیلی

یک میلیون معترض شیلیایی در سانتیاگو به خیابان آمدند

حرکت‌های اعتراضی در شیلی که از یک هفته پیش آغاز شده مدام اوج گرفته و به درخواست کناره‌گیری رئیس جمهوری رسیده است. روز جمعه تنها در پایتخت شیلی یک میلیون نفر به خیابان‌ها آمدند و علیه دولت تظاهرات کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, خبر, شیلی

مادورو نسبت به‌احتمال کودتا در بولیوی هشدار داد

رئیس جمهوری ونزوئلا از کشورهای جهان خواست مقابل وقوع «کودتا» در بولیوی در پی احتمال پیروزی دوباره «اوو مورالس» در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، بایستند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, بولیوی, جهان, خبر, شیلی, ونزوئلا