عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

روزنامه «کامرسانت»؛ هدف آمریکا تقسیم خاک سوریه است

رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه تاکید کرد، مسکو اطمینان دارد هدف واشنگتن در سوریه مبارزه با داعش نبوده، بلکه ایجاد منطقه خودمختار از دمشق است و اقدامات آمریکا و ائتلاف بین‌المللی این کشور را در معرض تجزیه قرار داده است.

 

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو، امروز در تحلیلی نوشت: مقامات مسکو و واشنگتن یکدیگر را در به درازا کشیده‌شدن روند حل و فصل بحران سوریه متهم می‌کنند.

 

روز گذشته (چهارشنبه) “والری گراسیموف” رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد که اقدامات آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در سوریه این کشور را به نابودی کشانده و بار دیگر واشنگتن را در ادامه حضور گروه تروریستی داعش در سوریه متهم کرد. در واشنگتن اظهارات مقامات روسی را «بازی خطرناکی» نامیده و معتقدند شکل مذاکرات آستانه درباره سوریه مفید نیست.

 

ژنرال گراسیموف روز چهارشنبه در نشستی با حضور مستشاران نظامی خارجی در مسکو دیدگاه روسیه درباره اوضاع سوریه را تشریح کرد. وی گوشزد کرد که اصلی ترین مانع در مبارزه با تروریست‌ها، حضور نظامی آمریکا در این کشور است. به گفته وی، در حال حاضر تروریست‌های داعشی تنها در منطقه شرق رود فرات که تحت کنترل آمریکایی است، حضور دارند و نیروهای مسلح تندرو به سرکردگی “جبهه النصره” نیز در داخل منطقه کاهش تنش ادلب و در منطقه التنف که باز هم تحت کنترل نیروهای آمریکایی قرار دارد، مستقر هستند.

 

این مقام نظامی بلندپایه روس در موفقیت روش مبارزه ائتلاف بین‌المللی و شبه نظایان کرد سوری با تروریسست‌های داعشی تردید کرد و یادآور شد که بدین ترتیب در مدت شش ماه نیز نمی‌توان داعش را سرکوب کرد، درحالیکه نیروهای دولتی سوریه با قاطعیت و موفقیت بیشتری با تروریست‌ها مقابله می‌کنند.

 

رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه تاکید کرد که مسکو اطمینان دارد که هدف اصلی آمریکا نه مبارزه با داعش، بلکه ایجاد منطقه‌‌ای خودمختار از دولت مرکزی در شرق سوریه است. این موضوعی است که مقامات نظامی وسیاسی روسیه بارها به آن اشاره و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

این در حالی است که “جیمز جفری” نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه هشدار داده که اگر تا نیمه ماه دسامبر (دهه آخر آذرماه) کمیته قانون اساسی سوریه شکل نگرفته باشد، روند مذاکرات آستانه باید متوقف شود.

 

“ماریا زاخارووا” سخنگوی وزارت خارجه روسیه این اظهارات را کاملا غیرسازنده و غیرحرفه‌ای ارزیابی کرده و گفت: «سخن درباره تعیین ضرب‌الاجل در اینباره که اگر نه در ماه دسامبر، پس اصلا هرگز، نشان دهنده برخورد غیرحرفه‌ای افرادی است که چنین اظهاراتی دارند و تنها می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی گرفته و با روند حل و فصل مسالمت آمیز مشکلات در سوریه مخالفت کنند.»

 

زاخارووا تقریبا همزمان با ژنرال گراسیموف، آمریکا را به تلاش برای تقسیم خاک سوریه متهم کرد. وی گفت: «اشغال غیرقانونی تقریبا منطقه‌ای به مساحت 55 کیلومتر از خاک سوریه پیرامون پایگاه نظامی آمریکا در التنف، همچنان ادامه دارد. ضمن اینکه مسکو شاهد اقدامات بی‌ثبات کننده آمریکا و تحریک گروه‌های مسلح ‌در این منطقه از خاک سوریه است که نشان می‌دهد برغم اظهارات رسمی، واشنگتن خواستار استقلال و تمامیت ارضی سوریه نیست.»

تسنیم

ژنرال جوزف دانفورد؛ تصمیم پنتاگون برای تشکیل نیروی محلی ۴۰ هزار نفری در سوریه

ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا از تصمیم وزارت دفاع این کشور برای آموزش نظامی ۳۵ تا ۴۰ هزار نیروی محلی در شرق سوریه خبر داد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کشف موشک‌های ساخت آمریکا و ۱۰۰ هزار فشنگ در جنوب سوریه

خبرگزاری رسمی سوریه “سانا” در گزارشی اعلام کرد: یگان‌های متخصص ارتش سوریه در ادامه عملیات تامین امنیت روستاهای آزادشده در منطقه جنوبی ۱۰۰ هزار فشنگ و شماری از موشک‌های ساخت آمریکا از جمله موشک نوع “تاو” در مخفیگاه تروریست‌ها کشف کردند که تروریست‌ها هنگام فرار در منطقه جنوبی جا گذاشته بودند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا