نیویورک تایمز: طرح کوشنر در خاورمیانه رؤیای پریشانی بیش نیست

نشریه آمریکایی «نیویورک تایمز» با انتشار یادداشتی در خصوص کنفرانس منامه بحرین که روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته (چهارم و پنجم تیرماه) برگزار شد، نوشت: طرح «جرد کوشنر» داماد و مشاور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، رؤیایی آشفته و پریشان بیش نیست و به واقعیت هیچ ارتباطی ندارد.

 

در این یادداشت با عنوان «طرح کوشنر برای توسعه در خاورمیانه»، آمده است: اسرائیل بر اقتصاد اراضی فلسطینی سلطه دارد و این به آن معناست که هیچیک از طرح‌ها و پیشنهادهای مطرح شده در کنفرانس منامه بدون موافقت تل آویو محقق نخواهد شد.

 

در ادامه این یادداشت تاکید شده، پیشنهادهای مطرح شده در این کنفرانس، رؤیایی بزرگ و دست نیافتنی است که به واقعیت ارتباطی ندارد.

 

کوشنر سه شنبه گذشته (۴ تیرماه) در سخنرانی خود در «نشست منامه» با این ادعای پوشالی که سرمایه گذاری پیش شرط پایان درگیری‌ها است، از توطئه اقتصادی ۵۰ میلیارد دلاری در قالب طرح «معامله قرن» پرده برداشت.

 

نیویورک تایمز، غیر واقعی بودن طرح کوشنر را به تصویر می‌کشد و می‌نویسد: این طرح هیچ خواسته‌ای از اسرائیل و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم مطرح نکرده است.

 

این روزنامه نوشت: آنچه بیش از هر چیز، فاصله داشتن طرح کوشنر از منطق و واقعیت را نشان می‌دهد آن است که این کنفرانس پس از آن برگزار می‌شود که دولت ترامپ بودجه برنامه‌هایی را قطع کرد که حامی آموزش و بهداشت فلسطینی‌ها بود.

 

اشاره این نشریه آمریکایی به قطع کمک‌های آمریکا به آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در سال گذشته میلادی است.

 

واشنگتن که همه ساله ۳۶۰ میلیون دلار به آنروا کمک مالی می‌کرد، از اول سپتامبر ۲۰۱۷ (۱۰ شهریور ۹۶) این کمک مالی را به طور کامل قطع کرد تا بیش از پنج میلیون فلسطینی آواره از کمک‌های این آژانس امداد رسانی محروم شوند.

 

رهبران و گروه‌های مختلف فلسطینی، از ششم نوامبر سال ۲۰۱۷ (۱۵ آبان ۹۶) و اعلام به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط کاخ سفید و پس از آن در ۱۴ می ۲۰۱۸ (۲۴ اردیبهشت ۹۷) و انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت‌المقدس، هیچیک از طرح‌های واشنگتن برای صلح در سرزمین‌های اشغالی را به رسمیت نمی‌شناسند و بر این باورند که ترامپ به صورت یکجانبه حامی منافع رژیم نامشروع تل آویو است.

سردبیر لیبراسیون؛ ترامپ مشعلی در دست گرفته و در انبار باروت خاورمیانه اینسو و آنسو می‌رود

لوران ژوفرَن، سردبیر روزنامه فرانسوی لیبراسیون در مقاله ای تحت عنوان «انبار باروت» نوشت: «مشکل با دیوانگان اینست که هر چند هذیان‌های آنان گاه سرگرم کننده است، گاه نیز می‌توانند به اقداماتی دست بزنند که به موقعیت‌های فاجعه باری بیانجامد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, مقاله

ضرورت بسیج افکارعمومی ایران و جهان، برای جلوگیری از فاجعهٔ دهشتناک جنگی دیگر در منطقه!

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودۀ ایران: ضرورت بسیج افکارعمومی ایران و جهان، برای جلوگیری از فاجعهٔ دهشتناک جنگی دیگر در منطقه!

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, سیاسی, ضد جنگ, عربستان سعودی, مصر, مقاله