ونزوئلا: اقدام خصمانه آمریکا علیه مادورو نشانگر “استیصال” نخبگان حاکم بر واشنگتن است

وزیر خارجه ونزوئلا در پی اقدام خصمانه دولت آمریکا در تعیین جایزه برای دستگیری نیکولاس مادورو و چند تن از مقام‌های دولتش با طرح اتهام قاچاق مواد مخدر علیه آنها، شدیدا به واشنگتن حمله کرده و این اتهام‌زنی را “شکل جدیدی از کودتا” علیه کاراکاس خواند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, کلمبیا, ونزوئلا

آمریکا با ۸۲ هزار فرد مبتلا به‌ ویروس‌ کرونا از چین و تمام کشورهای جهان پیشی گرفت

با عبور شمار قربانیان بیماری کووید ۱۹ در سراسر جهان از مرز ۲۳ هزار نفر، تهدید بی سابقه ناشی از گسترش این بیماری همه‌گیر سبب شده تا بسیاری از کشورها بر شدت محدودیت‌ها و تدابیر پیشگیرانه برای مهار ویروس کرونا بیافزایند.

ادامه »

اسپانیا, المان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ایتالیا, ایران, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, روسیه, فرانسه

نیویورک تایمز: زمان برداشتن تحریم‌ها علیه ایران فرا رسیده است

روزنامه نیویورک تایمز تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را غیراخلاقی توصیف و تاکید کرد که بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا زمان مناسبی برای برداشتن تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی ایران است.

 

به گزارش ایرنا؛ این رسانه آمریکایی با اشاره به فشار ناشی از تحریم‌ها در ایران در شرایط شیوع کرونا این سوال را مطرح کرده که آیا آمریکا باید تحریم‌هایش علیه این کشور را تشدید کند به این امید که راهبرد «فشار حداکثری» در نهایت تهران را وادار به تسلیم شدن در برابر خواسته‌های واشنگتن کند؟ یا این که تحریم‌ها را کاهش دهد تا به ایرانی‌ها کمک کند؟

 

معلوم است که گزینه درست کدام است. رفتارهای دلسوزانه در شرایط بحران سیاست خارجی خوبی است و در این مورد خاص می‌تواند به ترامپ کمک کند.

 

این رسانه آمریکایی با اشاره به اقدام جدید دولت ترامپ در تشدید تحریم‌های ایران و بیانیه استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در تاکید تداوم اقدامات آمریکا علیه کسانی که به ایران کمک می‌کنند نوشت، منوچین می‌گوید کشورش متعهد است کمک‌های انسان دوستانه در حمایت از مردم ایران را تسهیل می‌کند. او مدعی است که تحریم‌ها مانع چنین کمک‌هایی نمی‌شود.

 

چنین استدلال هایی در شرایط دشوار کنونی عجیب است.

 

ایران از صندوق بین‌المللی پول درخواست وام فوری ۵ میلیارد دلاری کرده و فهرستی از تجهیزات اساسی از دستکش و ماسک گرفته تا دستگاه‌های کمک تنفسی قابل حمل را ارائه داده است. باید همه این تجهیزات فورا در اختیار ایران قرار گیرد.

 

این رسانه افزود، دولت ترامپ مدعی است که انتقال تجهیزات پزشکی به ایران را تسهیل کرده است اما واردکنندگان می‌گویند مشکلات عمده‌ای در یافتن بانک‌هایی دارند که با توجه به فرایند تامین مالی تجاری علاقه‌مند به همکاری هستند.

 

در هر صورت افزایش تحریم‌های ایران با توجه به مشکلات ایران در مقابله با بحران کرونا از نظر اخلاقی نادرست است.

 

این رسانه افزود: دولت ترامپ باید از این بحران به عنوان یک فرصت دیپلماتیک استفاده کند. آمریکا باید در پیشنهاد کمک به ایران پیشتاز باشد. این به معنای ارسال تجهیزات پزشکی مانند دستگاه های تنفس مصنوعی نیست بلکه آمریکا باید راه را برای ارائه وام صندوق بین‌المللی پول هموار کند.

 

آمریکا همچنین می‌تواند کارشناسانی برای ارائه کمک‌های فنی اعزام کند؛ اقدامی که همچنین به نفع مقام‌های پزشکی آمریکا برای کسب تجربه درباره همه گیری کرونا است. دولت ترامپ همچنین باید تحریم‌های ایران را برای یک دوره محدود بردارد یا کاهش دهد و پیشنهاد کمک فنی به تهران دهد. چنین روندی در بهترین شکل می‌تواند تنش دو کشور را کاهش دهد.

 

اسنادی وجود ندارد که نشان دهد، راهبرد آمریکا در اعمال سیاست فشار حداکثری توانسته به دولت آمریکا برای تحقق اهداف کمک کند.

 

این رسانه تعلیق تحریم‌ها، تسهیل اعطای وام صندوق بین‌المللی به ایران و ارائه کمک واقعی، اقداماتی است که آمریکا باید برخلاف گزینه دیگر یعنی ادامه و تشدید تحریم‌ها، انجام دهد.

نشست وزرای خارجه گروه ۷ بدون توافق بر سر بیانیه مشترک پایان یافت

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داد نشست مجازی وزرای خارجه گروه ۷ به دلیل مخالفت اعضا با پیشنهاد واشنگتن مبنی بر قید کردن عبارت «ویروس ووهان» بدون انتشار بیانیه به کار خود پایان داد.

ادامه »

المان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ایتالیا, جهان, چین, خبر, ژاپن, فرانسه, کانادا

به دنبال ادعای یک خبرنگار آمریکایی؛ چین خواهان افشای اطلاعات هیات ورزشی ارتش آمریکا در ووهان شد

«گلوبال تایمز» از روزنامه های دولتی چین نوشت: مردم و کارشناسان چین خواستار آن هستند که واشنگتن اطلاعات ورزشکاران ارتش آمریکا را که در بازی های ارتش های جهان در شهر ووهان کانون شیوع بیماری در چین حضور داشتند، به صورت شفاف اعلام کند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر