توافق شورشیان با ارتش سوریه برای خروج از غوطه شرقی و آزادی 3500 زندانی تروریست‌ها

به گزارش شبکه المنار، این توافق میان ارتش سوریه و شورشیان در مناطق باقیمانده غوطه شرقی از جمله منطقه جوبر، عربین، عین‌ترما، زملکا و الحرة منعقد شده و بر اساس آن تروریست‌ها از این مناطق که یکی از استراتژیک‌ترین بخش‌های غوطه شرقی محسوب می‌شد، خارج خواهند شد.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه

خوشحالی مردم سوریه در پی آزادسازی ۹۰ درصد از “غوطه شرقی”

به نقل از روسیاالیوم، دمشق پایتخت سوریه غروب جمعه بعد از آزادسازی حدود 90 درصد از غوطه شرقی از لوث تروریسم، صحنه جشن و شادمانی مردم سوریه بود و ارتش سوریه به نورافشانی آسمان دمشق پرداخت.   رسانه‌های سوری ویدئوها و تصاویری از جشن و سرور مردم سوریه و نورافشانی آسمان دمشق در پی پیروزی

ادامه »

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه

۴۴ کشته در حمله راکتی تروریست‌ها به یک مرکز خرید در دمشق

به نقل از سانا، روز چهارشنبه در جریان حمله راکتی گروه‌های تروریستی به یک مرکز خرید در دمشق (در محله «کشکول» در غوطه شرقی دمشق)، دستکم ۴۴ تن کشته شده‌اند.   گزارش خبرگزاری فرانسه نیز حاکی است در مراکز درمانی دمشق، خانواده‌ها به دنبال اعضای خانواده خود می‌گردند و از سوی دیگر زخمی‌ها نیاز به

ادامه »

تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, قطر

کُردها، سقوط عفرین و سوالاتی بی پاسخ!

نخبگان کُرد همه را در سقوط عفرین مقصر معرفی می کنند به غیر از آمریکا. آیا آمریکا و ترامپ مقصر نیستند؟! چرا آمریکا یک هزارم اهتمام به غوطه را صرف عفرین و کردها نمی کند؟ مگر آمریکا و کردها در سوریه و در شرق فرات هم پیمان نیستند؟! آیا از دید آمریکا، کردهای شرق فرات

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, عراق

نیویورک تایمز: جنگ آتی ترامپ، در سوریه است

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در مطلبی با اشاره به افزایش حضور نیروهای نظامی آمریکا در سوریه، نوشت: جنگ آتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در سوریه خواهد بود.

 

این روزنامه آمریکایی روز شنبه در این مطلبی در سرمقاله خود افزود: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در دوران نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، درباره دخالت در جنگ های خارجی به ویژه سوریه هشدار داد بود، اما اکنون پس از گذشت یک سال از مدت ریاست جمهوری اش، درصدد آن است که سوریه را نیز به درگیری هایی که پایانی ندارد، مانند جنگ در عراق و افغانستان، اضافه کند. چیزی که خبر از جنگ آتی در این کشور(سوریه) می دهد.

 

نیویورک تایمز نوشت: ترامپ از کنگره خواسته که حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را تایید و حمایت های مالی لازم در این باره را تامین کند.

 

در همین راستا سخنان روز چهارشنبه گذشته «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا دراین باره، از طرح ترامپ درباره سوریه پرده برداشت.

 

تیلرسون طی سخنانی در دانشگاه «استنفورد» گفت: آمریکا حضور نظامی خود را در سوریه حفظ خواهد کرد تا تضمینی برای عدم بازگشت دوباره گروه تروریستی داعش به این کشور باشد.

 

تیلرسون به مدت حضور نیروهای کشورش در سوریه اشاره ای نکرد. وی افزود: ماموریت نظامی نیروهای آمریکایی بر طبق شرایط و اوضاع مشخص خواهد شد.

 

نیویورک تایمز در ادامه این مطلب، از افزایش تعداد نیروهای آمریکایی در سوریه از 500 نظامی در سال گذشته به حدود 2 هزار نفر در ماه گذشته اشاره کرد و نوشت: این نیروها شامل مجموعه ای از یگان های مهندسی و یگان های عملیات ویژه می شود که ضمن شرکت در جنگ، اقدام به آموزش نظامی شبه نظامیان داخلی در نبرد با گروه داعش نیز می کنند.

 

این روزنامه آمریکایی می نویسد: سوریه یک مشکل پیچیده و حاد به شمار می رود و به نظر می رسد که طرح ترامپ برای این کشور ضعیف و متقاعد کننده نیست و بیشتر مبتنی بر رویاپردازی ها است.

 

در ادامه این مطلب آمده است: نیروهای نظامی آمریکا در سال 2014 برای مقابله با گروه داعش وارد سوریه شدند. بیش از 98 درصد از اراضی تحت سیطره داعش در سوریه و عراق در مبارزه با داعش آزاد شد و حدود 7.5 میلیون انسان از زیر بار خلاف این گروه تروریستی، آنها رهایی یافت.

 

نیویورک تایمز نوشت: دولت ترامپ می خواهد به گفته خودش، مرتکب اشتباه اوباما که از عراق عقب نشینی کرد، نشود؛ چرا که این امر باعث ظهور و بروز مجدد تندروها شد.

 

اما اهدافی که تیلرسون بیان کرد، ممکن است غیر قابل تحقیق باشد و باعث شود که نیروهای آمریکایی برای ابد در سوریه بمانند.

 

تیلرسون در ادامه خواستار اتخاذ اقدامات دیپلماتیک بیشتر درباره سوریه شد و خواست که این تلاش ها را سازمان ملل و نه آمریکا هدایت کند.

 

وزیر خارجه آمریکا ابزار امیدواری کرد که جلوی تحکیم حضور ایران در سوریه گرفته شود و آن را تهدید مستقمی برای اسرائیل و سایر کشورها قلمداد کرد.

 

همچنین گفت: هدف آمریکا کاهش نفود ایران در منطقه است.

 

این روزنامه آمریکایی نوشت: گزارش ها حاکی از آن است که آمریکا درصدد آن است نیروهایش در سوریه را برای آموزش نظامی متحدانش یعنی نیروهای کُرد در شمال سوریه به کار گیرد. کُردها نیروی امنیتی مرزی متشکل از 30 هزار تن هستند که مسئولیت حمایت از کردنشینان شبه مستقبل این منطقه را به عهده دارند.

 

در عین حال، ترکیه تهدید کرده که علیه کُردهای شمال سوریه مداخله نظامی می کند. امری که به احتمال زیاد باعث وقوع درگیری میان نیروهای آمریکایی با ترکیه که عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است، شود.

 

شبکه خبری الجزیره که این خبر را پوشش داده است، می نویسد: یکی از سناتورهای دموکرات مجلس سنای آمریکا درباره حضور نیروهای آمریکا در سوریه خطاب به «دیوید ساترفیلید» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک پرسید: چگونه است که درباره وقوع جنگ بی پایان هشدار نمی دهید! در حالی که ملت آمریکا باید واقعیت را در این باره بدانند.
ایرنا

تکمیل دوره آموزشی ۵۰۰ نیروی امنیت مرزی تحت حمایت آمریکا در سوریه

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، این نیروهای آموزش دیده با پوشیدن لباس نظامی‌ و همراه با سلاح‌هایشان در مراسم فارغ التحصیلی که نیروهای دموکراتیک سوریه و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش با حضور فرماندهان دو طرف در میدان “صوامع صباح الخیر” واقع در جنوب حسکه برگزار کردند، گردهم آمدند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه

کردهای سوریه: با پیشنهاد روسیه برای واگذار کردن عفرین به‌سوریه مخالفیم

یک مسئول عالی رتبه کرد اعلام کرد، کردهای عفرین پیشنهاد روسیه را که هدفش جلوگیری از دخالت ترکیه در منطقه است نمی‌پذیرند و بر عزم خود برای ناکام گذاشتن “طرح ترکیه” و دفاع از عفرین تاکید دارند.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

تسلط کامل ارتش سوریه بر فرودگاه راهبردی «ابوالظهور»

خبرنگار المنار گزارش داد: ارتش سوریه به طور کامل بر فرودگاه نظامی ابوالظهور مسلط شد. المنار قبلا اعلام کرده بود که نیروهای ارتش سوریه از دیوارهای جنوبی فرودگاه نظامی ابوالظهور در حال پیشروی هستند.

ادامه »

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه