نیویورک تایمز ترور سردار سلیمانی را شکست راهبردی آمریکا خواند

روزنامه نیویورک تایمز شامگاه روز شنبه با توجه به حملات راکتی اخیر به پایگاه‌های آمریکا در عراق نوشت که مقامات کاخ سفید بعد از ماه‌ها پی برده‌اند که ترور سردار سلیمانی «شکست راهبردی برای آمریکا» بوده است.

 

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعتراف کرد که هم اکنون شماری از مقامات دولت ترامپ به این نتیجه رسیده‌اند که آمریکا بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران نتوانسته به اهداف راهبردی که ترامپ خواهان بدست آوردن آن بود، دست پیدا کند.

 

به نوشته این رسانه آمریکایی، دونالد ترامپ درحالی که همچنان خواهان ادامه فشار حداکثری از طریق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است، از طرف دیگر می‌خواهد وضعیت وخیم شیوع ویروس کرونا را مدیریت کند.

 

نیویورک تایمز با توجه به حملات اخیر به پایگاه تاجی در عراق می‌نویسد، بعد از ماه‌ها مقامات ارشد آمریکا پذیرفته‌اند که کشته شدن سردار سلیمانی نتوانسته سیاست های ایران را در منطقه کاهش دهد.

 

این گزارش می افزاید ، نتیجه عملیات ترور سردار سلیمانی تقویت قرار گرفتن ایران و آمریکا در آستانه جنگ بوده است.

 

نیویورک تایمز می‌نویسد، بعد از حملات راکتی به پایگاه تاجی و کشته شدن دو تن از نیروهای آمریکایی، افرادی مانند مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید بر این باور بودند که با پاسخ سخت به این حمله می‌توانند ایران را که هم اکنون با بحران کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، به مذاکرات مستقیم با واشنگتن متقاعد کنند.

 

به اعتراف نیویورک تایمز برخلاف نظر پمپئو و اوبراین، افرادی مانند مارک اسپر وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی فرمانده ستاد مشترک نیروهای ارتش آمریکا مخالف نظرات مشاوران تندرو ترامپ بودند.

 

براساس این گزارش، حتی قبل از عملیات انتقام جویانه آمریکا از شبه نظامیان شیعه عراق، پنتاگون و آژانس های اطلاعاتی به کاخ سفید اعلام کردند که آنان هیچ شواهد روشنی در دست ندارند که حملات صورت گرفته به پایگاه تاجی توسط گروه شبه نظامی شیعه “کتائب حزب الله” صورت گرفته است و هشدار داده‌اند که یک پاسخ بزرگ می‌تواند آمریکا را به بحران گسترده‌تر با این کشور سوق دهد.

آمریکا به بهانه کرونا از پایگاه‌های کرکوک و القیاره فرار می‌کند

یک منبع نظامی عالی‌رتبه عراق از قصد آمریکایی‌ها برای تخلیه پایگاه‌های خود در کرکوک و القیاره پس از پایگاه القائم به بهانه شیوع کرونا خبر داد.

ادامه »

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق

پیش‌بینی تحلیل‌گر نروژی؛ سقوط قیمت نفت تا ۱۰ دلار

«یاراند ریستاد» Jarand Rystad از برجسته‌ترین تحلیلگران در حوزه اقتصاد نفت پیش‌بینی کرد که سیر نزولی این بهای این کالای راهبردی ادامه خواهد یافت به گونه‌ای که احتمالا به ۱۰ تا ۱۵ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

ادامه »

اقتصادی, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, عربستان سعودی, نروژ

سوریه: ادامه تحریم‌ها علیه کشورهای درگیر کرونا تجاوز آشکار به حقوق بشر است

وزارت خارجه سوریه اقدام واشنگتن و اتحادیه اروپا در ادامه «تحریم های غیرقانونی» علیه کشورهای درگیر ویروس کرونا را محکوم کرد و آن را «تجاوز آشکار به حقوق بشر» خواند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه

مصدق و کودتای ۲۸ مرداد از نگاه فریبرز رئیس‌دانا

به‌ نظر من هندرسن به مصدق گفته است آقای نخست‌وزیر اگر کارهایی که ما می‌گوییم را انجام ندهی، ما بیش از یک میلیون نفر را در شهرهای ایران قتل عام می‌کنیم و در ایران حمام خون به پا می‌کنیم. ما مصمم به برکناری تو و قتل‌عام اعضای حزب توده ایران  هستیم.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تاریخ, خاورمیانه, خبر, دیدگاه