نیویورک تایمز؛ دولت ترامپ مردم آمریکارا از حقایق جنگ افغانستان آگاه کند

روزنامه ‘نیویورک تایمز’ در سرمقاله خود نوشت: دولت ترامپ بهتر است مردم آمریکا را از حقیقت جلا نخورده جنگ افغانستان مطلع کند.

 

این روزنامه آمریکایی در ادامه سرمقاله خود تصریح کرد: جنگ افغانستان را به راحتی می‌توان ‘باتلاق’، ‘چاه ویل پول’ و ‘تخته سنگی که باید برای ابد از هندوکش جمع شود’ نامید.

 

رئیس جمهور ‘ترامپ’ اخیرا به دولت دستور داد که جلوی آمارگیری در مورد جنگ افغانستان و ابعاد فعالیت های طالبان و به عنوان نمونه اینکه کنترل چند تا استان را در اختیار دارد، گرفته شود.

 

اما صاحبنظران سیاسی این اقدام ترامپ را خطرناک توصیف کرده اند. ضمن آنکه می‌گویند این حق مردم است که از کم و کیف طولانی‌ترین جنگ آمریکا در ۱۸ امین سال آن با خبر شوند.

 

ژنرال ‘جوزف دانفورد’ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا چهارشنبه گذشته در جلسه استماع کنگره در صحبت هایی گفت: ‘پایان این جنگ مد نظر نیست. فکر می‌کنم باید حضور خود را برای اهداف ضد تروریستی تا زمانی که شورش‌ها در افغانستان ادامه دارد، حفظ کنیم’.

 

لشکرکشی نظامی افغانستان به درازا کشیده شده و مرگبار است و هم بدجوری نیاز به این دارد که مسئولان بنشینند و بدقت آن را بررسی کنند.

 

از سال ۲۰۰۸ ، اداره بازرسی کل کشور هر چهار ماه یک بار گزارش کامل از بازسازی و وضعیت جاری جنگ افغانستان را ارائه می‌دهد.

 

در آخرین گزارش این اداره کل نه تنها اشاره ای به تعداد شهرها و نواحی در دست طالبان و جمعیت‌های این مناطق نشده، بلکه تعداد تلفات نیروهای امنیتی افغانستان، چگونگی عملکرد ارتش، پلیس و سایر سازمان‌های امنیتی افغانستان ذکر نشده است.

 

در این گزارش فقط یک سری اطلاعات کلی راجع به آمادگی عملیاتی نیروهای امنیتی و ‘جناح ماموریت های ویژه’ زیر مجموعه نیروی هوایی افغانستان و پیشرفت در مبارزه وزارت کشور افغانستان با فساد ارائه شده است.

 

ذات این گزارش نگران کننده است زیرا در فصل زمستان آمارگیری انجام شده یعنی فصلی که معمولا هیچ مبارزه‌ای در آن انجام نمی‌گیرد.

 

اگر دولت ترامپ واقعا می‌خواهد طالبان را آنقدر له و ناگزیرش کند به پای میز مذاکره بیاید و توافق صلح امضا کند، این آمارهای ارائه شده، ما را به درون حقایق قابلیت های کنونی طالبان هدایت نمی‌کند.

 

طبق گزارش ارائه شده، میانگین تعداد حملات طالبان از نوامبر تا ژانویه بالای ۲ هزار مورد بوده که ۱۹ درصد از ماه نوامبر تا ژانویه رشد داشته است.

 

همچنین شمار تلفات ارتش و سایر نیروهای امنیتی افغان ۳۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است.

 

افزون بر این، گزارش فوق اشاره نمی‌کند که بیشترین عامل کشتار غیرنظامیان در دوره تفحص چهار ماهه، نیروهای دولت افغان و نیروهای بین‌المللی بوده اند نه نیروهای ضد دولتی.

 

طالبان در ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) آغاز دوره حملات سالانه خود در فصل بهار را اعلام کرد.

 

مذاکرات صلح افغانستان در قطر حداقل این امید را ایجاد کرده که نبرد افغانستان سرانجام به انتها خواهد رسید.

 

یک توافق دلگرم کننده، توافقی خواهد بود که شامل عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان باشد و در مقابل طالبان هم تضمین دهد کشور را به سکوی انجام حملات تروریستی تبدیل نکند.

 

گزارش اداره بازرسی کل کشور به حقایق آزار دهنده ای اشاره می‌کند و می‌گوید که کشور افلیج و فلک‌زده افغانستان هنوز هم گرفتار فساد شایع، قاچاق مواد مخدر و در معرض تهدید نقض صریح حقوق زنان است.

 

و البته جنگ هم که هست.

 

این یک اشتباه بزرگ دولت ترامپ است که فتیله شعله تلاش‌هایش در راه جنگ گسترده جهانی با تروریسم را پایین کشیده است.

 

در راس این برنامه، تصمیم به عقب‌نشینی از سوریه است. حتی ثابت قدم‌ترین متحدان آمریکا هم از این سیاست ترامپ شوکه شده‌اند.

 

چهار ماه بود که وزارتخانه دفاع (آمریکا) وزیر نداشت و ‘پاتریک شاناهان’ سرپرست آن بود تا اینکه هفته گذشته به طور دائمی در این پست قرار گرفت.

 

گفت وگوهای صلح جریان و حملات طالبان هم ادامه دارد.

 

دولت ترامپ بهتر است حقیقت جلا نخورده جنگ افغانستان را به مردم آمریکا اطلاع بدهد.

 

آمریکایی‌ها مدت‌هاست که از این جنگ قطع امید کرده‌اند. اما این دلیل آن نمی‌شود که دولت (آمریکا) درباره آن به مردم پاسخگو نباشد.

ایرنا

اتحادیه اروپا: افغانستان و آفریقا پایگاه‌های جدید داعش می‌شوند

هماهنگ‌کننده مقابله با تروریسم در اتحادیه اروپا گفت، پس از شکست خلافت فیزیکی تروریست‌های داعشی در عراق و سوریه، شبه‌نظامیانی که در این کشورها حضور داشتند اکنون به سمت افغانستان و شمال آفریقا حرکت می‌کنند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسیای مرکزی, افغانستان, تروریسم, جنوب آسیا, جنوب شرق آسیا, جهان, خبر, سوریه, شمال افریقا, عراق, فرانسه

واكنش‌ها به تهدید اخراج مهاجران افغان از ایران!

سخنان عباس عراقچی درباره احتمال اخراج مهاجران افغانستانی از ایران، با واکنش‌ دولت افغانستان مواجه شد و کابل از ایران خواست در قبال مهاجران افغانستانی مسئولانه عمل کند. سیاستمداران افغانستان هم در این باره اظهار نظر کردند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, ایران, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر