نیویورک‌تایمز: ترامپ در موضوع ایران و کره‌شمالی بولتون را کنار گذاشته است

رئیس‌جمهور آمریکا در جریان سفر ۴روزه اخیر خود به ژاپن به‌طور علنی بر مخالفت خود با سیاست‌ها و دیدگاه‌های مشاور امنیت ملی کاخ سفید در خصوص ایران و کره شمالی تأکید کرده است.

 

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی نوشته است که ترامپ در موضوعاتی مانند ایران و کره‌شمالی جان بولتون را کنار زده است.

 

ترامپ یکشنبه صبح در جریان سفر به ژاپن با انتشار توئیتی نوشت: کره شمالی اخیراً برخی از تسلیحات کوچک را شلیک کرده است که موجب ناراحتی برخی از افراد ما و دیگران شده است ولی نه من. من به رهبر کره شمالی اطمینان دارم و مطمئن هستم که به تعهدات و قول‌هایش به من پایبند خواهد بود.

 

این توئیت‌ها دقیقاً زمانی منتشر شد که جان بولتون به خبرنگاران گفته بود که آزمایش موشک‌های کره شمالی بی‌شک نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل به‌شمار می‌رود.

 

بولتون افزود: ترامپ برای حفظ تحریم‌های سختگیرانه علیه کره شمالی کاملاً مصمم است، آن هم تا زمانی که پیونگ‌یانگ همکاری بیشتری نشان دهد.

 

ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن نیز تأکید کرد که شلیک موشک‌های کره شمالی به هیچ وجه نقض قطعنامه‌های سازمان ملل نبوده است.

 

وی افزود: همان طور که می‌دانید، افراد من تصور می‌کنند که شلیک موشک‌های کره شمالی احتمالاً نقض قطعنامه‌های سازمان ملل بوده است ولی من دیدگاه متفاوتی دارم؛ من این اقدام را نوعی تلاش از سوی این مرد برای جلب توجه می‌دانم، شاید هم نه، چه‌کسی می‌داند، اهمیتی ندارد.

 

ترامپ همچنین درباره اظهارات بولتون علیه جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: من با اظهارات بولتون درباره احتمال سرنگونی نظام سیاسی ایران، هم‌نظر نیستم. ایران این شانس را دارد که با رهبران فعلی خود یک کشور بزرگ باشد. ما به‌دنبال تغییر رژیم نیستیم. من فقط می‌خواهم این مسئله را روشن کنم؛ ما به‌دنبال این هستیم که ایران به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا نکند.

 

روزنامه نیویورک تایمز به‌نقل از چند مقام رسمی آمریکایی نوشته است که بولتون به‌طور خصوصی ناامیدی و سرخوردگی خود را نسبت به سیاست‌ها و اظهارات ترامپ بیان کرده است.

تسنیم

شرکت آمریکایی نمونت: ادعاهای دولت آمریکا در مورد قابلیت جاسوسی از تولیدات هواوی را رد کرد

آمریکایی‌ها علیرغم تشدید نبرد تجاری با چین و تحریم شرکت‌هایی مانند هواوی هنوز به فناوری‌های این کشور به خصوص در نقاط دورافتاده و روستایی ایالات متحده نیاز دارند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا