پاسخ ریاست‌جمهوری ترکیه به هشدار ترامپ در باره نابود‌کردن اقتصاد ترکیه

ریاست‌جمهوری ترکیه در واکنش به هشدار دونالد ترامپ به این کشور مبنی بر اینکه اگر دست به حمله علیه کردهای سوریه بزند اقتصاد ترکیه را نابود می‌کند،‌ اعلام کرد: از ترامپ و آمریکا انتظار داریم به “شراکت استراتژیک”مان احترام بگذارد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا

عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

نیویورک‌تایمز: آسیب‌های جبران‌ناپذیر داعش به‌محیط‌ زیست عراق و سوریه

“گروه تروریستی داعش چنان تاثیرات ناگوار و مخربی بر محیط زیست عراق گذاشته که بی سابقه و جبران نشدنی هستند؛ میراث مسمومی که شامل مرگ دسته جمعی دام و احشام، لم یزرع شدن زمین‌های کشاورزی و ایجاد بیماری‌های تنفسی شدید و شایع در کودکان و سالمندان است.”

 

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی بر اساس یک گزارش سازمان ملل با استناد به آمارهای وزارت نفت عراق نوشته است: در فاصله ژوئن 2016 تا مارس 2017 بالغ بر دو میلیارد بشکه از ذخایر نفت عراق به سبب اقدامات گروه تروریستی داعش چه از طریق آتش زدن چاه‌های نفت و چه از طریق نشتی پیدا کردن از بین رفته است. کارشناسان محیط زیست اظهار نگرانی کرده‌اند که حجم بالایی از نفت نیز در عراق احتمالا به ذخایر آب زیرزمینی و جریان آبی نزدیک رودخانه دجله، یکی از اصلی‌ترین منابع تامین آب میلیون‌ها عراقی در طول 1000 مایل از طول این رودخانه نفوذ کرده است. در عین حال شبه نظامیان داعش در یک اقدام تخریبی دیگر در یک انبار سولفور را در شمال شهر قیاره به آتش کشیدند که منجر به پراکنده شدن بالغ بر 35 هزار تن از این ماده در هوا شد.

 

بر اساس گزارش‌ها این انبار سولفور که یکی از بزرگترین ذخایر این ماده در جهان بوده است، به این منظور از سوی داعش به آتش کشیده شد تا جلوی پیشروی نیروهای امنیتی عراق را بگیرند. با این حال هنوز هم ابعاد کامل این اتفاق مشخص نشده است. مطالعاتی که در مورد تاثیرات بلندمدت این اتفاق در سلامتی در جریان بود، متوقف شده‌اند و دولت عراق اولویت خود را بر بازسازی و اسکان مجدد مردم آواره و پاکسازی مواد منفجره گذاشته است.

 

عبدالمنیم تابور، رئیس اداره بهداشت شهر قیاره گفت: تاثیر اتفاقی که اینجا افتاد قطعا تا چند سال و حتی چند دهه احساس خواهد شد و هنوز بدترین تاثیرات آن خود را نشان نداده است. از طرف دیگر دولت هم اولویت‌های دیگری دارد.

 

احمد جاسم، پسربچه 15 ساله در حالی در خانه کوچک خانواده‌اش دراز کشیده است که مشغول بازی با تلفن همراهش است اما خانواده‌اش می‌گویند او مثل هم سن و سال‌هایش نمی‌تواند برای بازی فوتبال یا بادبادک هوا کردن از خانه خارج شود. آنها می‌گویند او از جمله قربانیان این تخریب‌های زیست محیطی ایجاد شده از سوی داعش است.

 

احمد جاسم به دلیل استنشاق گاز و دود ناشی از به آتش کشیده شدن چاه‌های نفت اطراف خانه‌اش توسط تروریست‌های داعش قلبش آسیب دائمی دیده است و فعالیت‌های ساده خیلی زود او را خسته می‌کند.

 

رهاب فیاض، مادر او می‌گوید: او به جایی رسیده که از زندگی متنفر شده است و این اتفاقات صرفا بر او تاثیر جسمانی نداشته بلکه روح و روان او را نیز از بین برده است.

 

پیشتر گزارش شد که شبه نظامیان داعش در برخی مناطقی که در شمال عراق از دست دادند از فرط استیصال و درماندگی اقدام به منفجر کردن 25 چاه نفت کردند تا به این طریق جلوی پیشروی نیروهای امنیتی عراق را بگیرند اما تنها تاثیر این اقدامات آنها تخریب دارایی‌های ملی ارزشمند عراق بود. بعد از این اقدامات داعش، برای مدت 9 ماه یک لایه ضخیم دود شهر قیاره و روستاهای اطراف آن را در بر گرفته بود و همواره روی پوست مردم و احشام در این منطقه دوده می‌نشست.

 

مقام‌های آمریکایی که ناظر بر این اقدامات تخریبی بوده‌اند می‌گویند این اتفاقات یادآور آسیب‌های زیست محیطی است که حکومت صدام در سال 1991 به هنگام حمله به کویت در این کشور ایجاد کرد و تعداد زیادی از چاه‌های نفت کویت را به آتش کشید. با این حال در شمال عراق و قیاره بر خلاف کویت مواد سمی به روی مناطق مسکونی و مزارع کشاورزان نشسته‌اند. این در حالیست که شهر قیاره و روستاهای اطراف آن که در بر دارنده چندین چاه نفت هستند، میزبان حدود 100 هزار نفر خانواده عراقی بر اساس آخرین سرشماری مربوط به سال 2011 هستند. آتش سوزی‌های شهر قیاره در استان نینوی با وجود آنکه یکی از بارزترین موارد مربوط به تاثیرات زیست محیطی اقدامات گروه تروریستی داعش است اما دامنه تخریب‌ها و آسیب‌های زیست محیطی که داعش در عراق ایجاد کرده، وسیع‌تر از آن است و حتی به مناطق کوهستانی “همرین” و به سمت غرب و میادین نفتی و مزارعی که در طول رودخانه فرات هستند تا نزدیکی شهر دیرالزور سوریه می‌رسند. یک مقام آمریکایی که در سه سال گذشته این اقدامات تخریبی داعش را تحت نظر گرفته، می‌گوید: آسیب‌های زیست محیطی که داعش در سمت خاک سوریه ایجاد کرده اغلب مزارع حاصلخیز این کشور را هدف قرار داده‌اند و گروه داعش تعداد زیادی از این زمین‌های کشاورزی را از طریق خرابکاری‌های عمدی مسموم و لم یزرع کرده است.

 

این مقام که نام خود را فاش نساخت، اصرار داشت از جمله این اقدام این است که شما می‌بینید آنها خندق‌های وسیعی را با نفت پر کردند، حجم زیادی نفت وارد آب رودخانه‌ها کردند و همچنین حجم زیادی دوده ناشی از چاه‌های نفت به آتش کشیده شده زمین‌های کشاورزی را پوشانده و مسموم کرده است. همه این اتفاقات سبب می‌شود که رهبران بعدی خیلی کار دشواری برای رهبری و اداره کشور داشته و یا حتی نتوانند برخی نیازهای اساسی نظیر آب و غذای پاک را برای مردم تامین کنند.
ایسنا

روسیه: رد پای سرویس‌های اطلاعاتی در سوریه دیده می‌شود

واسیلی نبنزیا روز دوشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه برگزار شد، با اشاره به همکاری دولت سوریه در زمینه منع سلاح های شیمیایی، از گفت وگو بین سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) با دولت بشار اسد استقبال کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

خلبان جنگنده سرنگون شده روسیه در ادلب با نارنجک خودکشی کرده است

پایگاه انگلیسی دیلی میل مدعی شد خلبان جنگنده روسی که چندی پیش با شلیک موشک دوش پرتاب تروریست‌ها در استان ادلب سوریه هدف قرار گرفت، پیش از آنکه به دست تروریست‌ها به اسارت گرفته شود با نارنجک اقدام به خودکشی کرده است.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

یک مسئول آمریکایی: حزب‌الله لبنان سالانه ٧٠٠ میلیون دلار از ایران کمک می‌گیرد

در تحریم‌های تازه علیه حزب‌الله لبنان، ایالات متحد آمریکا هفت مؤسسه و شش نفر را که در تأمین مالی حزب‌الله دست داشته‌اند تحریم کرد. آمریکا تلاش می‌کند شبکه‌های پیچیدۀ مالی وابسته به حزب‌الله و جمهوری اسلامی ایران را فلج کند. در تحریم‌های تازه یک سرمایه‌دار لبنانی به اسم ادهم طًباجه در مرکز توجه آمریکا قرار

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, لبنان

گوترش: پس از سوچی، روند صلح سوریه وارد مرحله مهمی شده است

به نقل از سایت النشره، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانسی مطبوعاتی با اشاره به موافقت شرکت‌کنندگان در کنفرانس سوچی با تشکیل کمیته‌ای ویژه بررسی قانون اساسی سوریه تحت نظارت سازمان ملل و مطابق با قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت، اظهار داشت: طبق توافقی که در سوچی حاصل شد کمیته‌ مذکور باید دستکم از

ادامه »

جهان, خبر, سوریه