لغو صدها پرواز در فرودگاه‌های آلمان همزمان با افزایش اعتصاب‌ها

همزمان با اعتصاب کارمندان امنیتی فرودگاه‌های آلمان به خاطر اختلافات شدید بر سر دستمزدشان، صدها پرواز در هشت فرودگاه آلمان از جمله فرودگاه فرانکفورت که شلوغ‌ترین فرودگاه این کشور محسوب می‌شود، امروز سه‌شنبه لغو شد.

ادامه »

المان, جهان, خبر, غرب اروپا, کارگری

تجمع اتحادیه‌های کارگری مجارستان در اعتراض به تغییرات قانون کار

رهبران اتحادیه‌ها و سندیکاهای مجارستان در تجمعی خواستار برگزاری اعتصاب و اعتراضات سراسری در تاریخ ۱۹ ژانویه ۲۰۱۹ (۲۹ دی) شدند تا با تغییرات قانون کار که آنها آن را “قانون برده‌داری” و مضر برای کارگران و کارمندان می‌دانند، مخالفت کنند.

ادامه »

جهان, خبر, شرق اروپا, کارگری, مجارستان

حمایت کارگران فولاد آرژانتین و معدنکاران بولیوی از مبارزات کارگران فولاد و هفت‌تپه

کارگران فولاد آرژانتین و کارگران معدن بولیوی در بیانیه‌ای حمایت خود را از کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد ایران اعلام کردند.   در این بیانیه مشترک، ضمن بیان اینکه خواسته‌ی کارگران، پرداخت معوقات و خلع ید از بخش خصوصی است و بایستی به این مطالبات پاسخ مثبت داده شود، آمده است: هنوز هفت

ادامه »

ارژانتین, ایران, بولیوی, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری, همبستگی

همبستگی بین‌المللی با پیکار زحمتکشان ایران ادامه دارد

در پی ادامهٔ جنبش اعتراضی و حق‌طلبانهٔ کارگرانِ مجتمع نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز، که در چارچوب گروه ملّی صنعتی فولاد ایران فعالیت می‌کند، و نیز گردهمایی‌ها و کنش‌های اعتراضی دیگر زحمتکشان کشور، همبستگی بین‌المللی با پیکارهای برحق مردم و زحمتکشان ایران همچنان ادامه دارد.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایران, برزیل, بیانیه, ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری, مقاله

نیویورکر: تصمیم ترامپ خبر بدی برای شرکت ها و کارگران آمریکا است

مجله نیویورکر خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران را به ضرر شرکت های تجاری و کارگران آمریکایی ارزیابی کرد و نوشت: خروج از توافق، خبر بدی برای کارگران و مصرف کنندگان آمریکایی خواهد بود.

 

این مجله آمریکایی نیویورکر در گزارش روز سه شنبه خود به قلم «جان کسیدی» نوشت: اعلام رسمی خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران دستکم از زمان حضور ترامپ در گردهمایی 9 سپتامبر 2015 (18 شهریور 94) در واشنگتن دی سی مطرح شده بود.

 

وی در آن زمان گفته بود که هرگز در طول عمرش معامله ای ندیده که به اندازه توافق ایران مذاکراتش ناقص باشد.

 

این اظهارات ترامپ عمدتا بر مساله پول متمرکز بود. وی از پولی سخن گفت که ایران به دلیل لغو تحریم ها به آن دست خواهد یافت و پولی که در نتیجه معاملات تجاری به جیب شرکای آمریکا می رود.

 

در دسامبر سال 2016 (آذر 95) درست چند هفته بعد از ریاست جمهوری ترامپ، شرکت بوئینگ از یک معامله تجاری با شرکت ایران ایر برای تامین نیاز ایران خبر داد. این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که توافق امروز از ده ها هزار فرصت شغلی در آمریکا به طور مستقیم حمایت می کند و با تحویل کامل سفارشات تقریبا 100 هزار شغل در بخش هوافضای آمریکا ایجاد خواهد شد.

 

چهارماه بعد بوئینگ قرارداد دیگری را با یک شرکت آسمان برای فروش 30 فروند هواپیمای 737 امضا کرد . در هر دو مورد بوئینگ اعلام کرده این قراردادها نتیجه مستقیم توافق هسته ای بوده است. در اوریل 2017 (فروردین 96) همزمان با تاییدقرارداد شرکت آسمان، بوئینگ اعلام کرد که به همکاری با شرکت های هواپیمایی ایران ادامه می دهد و همه قراردادها با ایران مشروط به مجوز آمریکا است.

 

نیویورکر خاطرنشان کرد بوئینگ تنها شرکت معامله کننده با آمریکا نبوده است و شرکت های آمریکای دیگری نیز به دنبال فرصتی برای فعالیت در ایران بوده اند؛ برای مثال سال گذشته شرکت های آمریکایی و اروپایی تولید کننده لوازم خانگی درباره سرمایه گذاری احتمالی در ایران با مقام های این کشور مذاکره کردند.

 

این گزارش افزود: ایران با توجه به جمعیت 80 میلیون نفری خود و تولیدناخالص داخلی چهارصد میلیارد دلاری کشوری با درامد متوسط محسوب می شود اما اگر روحانی بتواند اهداف خود برای آزادسازی اقتصادی و رشد اقتصادی را محقق کند این امر می تواند موفقیتی بزرگ باشد. بر اساس گزارش بانک جهانی، اقتصاد ایران در سال 2016 در نتیجه لغوتحریم ها رونق چشمگیری داشته است. صادرات نفت این کشور دو برابر شده و تولید بخش غیر نفتی افزایش یافته است.

 

به نوشته نیویورکر، با وجود کسب مجوزهای لازم برای تحویل هواپیماها به ایران معلوم نیست که بوئینگ بتواند به این تعهد خود عمل کند. در بهترین شکل اعلام روز سه شنبه ترامپ درباره خروج از توافق باعث تردیدهایی در چند ماه آتی خواهد شد چرا که بوئینگ و دیگر شرکت های آمریکایی منتظر خواهند بود تا ببینند آیا تا قبل از اجرای واقعی تحریم ها، امکان دستیابی به توافقی برای حفظ ابرو خواهد بود یا نه.

 

در حالی که اقدام ترامپ شرکت های تجاری آمریکا را احتمالا فلج خواهد کرد اوضاع برای شرکت های دیگر کشورها نیز دشوار خواهد بود. آنها ممکن است به دنبال پیشی گرفتن از رقبای آمریکایی خود باشند. در چند سال گذشته خودروسازان اروپایی از جمله فولکس واگن صادرات خودرو به ایران را از سرگرفته اند و رنو توافق کردهکارخانه ای را نزدیک تهران احداث کند.

 

شرکت های چینی نیز درباره سرمایه گذاری میلیارددلاری برای ارتقای تاسیسات تولید نفت ایران توافق کرده ا ند وگروه شرکت سرمایه گذاری دولتی چین CITIC Group اعتباری 10 میلیارد دلار به گروهی از بانک های ایران اعطا کرده است. دو شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و شرکت آسمان نیز سفارش خرید هواپیماهای مسافری کوچک را به شرکت سوخوی روسیه، تولیدکننده هواپیما داده اند.

 

نیویورک افزود: اکنون سوخو نمی تواند با بوئینگ در تامین هواپیماهای بزرگتر رقابت کند اما شرکت اروپایی ایرباس مطمئنا چنین قابلیتی را دارد: ایران همزمان با سفارش هشت فروند هواپیما به بوئینگ، سفارش خرید صدها هواپیما را نیز به ایرباس داد که سه فروند از آنها تاکنون تحویل داده شده اند.

 

کشورهای اروپایی موافق اعمال دوباره تحریم های ایران نیستند. تصمیم ترامپ درباره خروج از توافق هسته ای به غیر از تاثیرمخرب آن بر چشم انداز توافقات هسته ای دیگر و اصل چندجانبه گرایی، خبر بدی برای فعالیت های تجاری در آمریکا، کارگران و مصرف کنندگان آمریکایی است.

ایرنا

فراخوان سندیکای کارگران صنعتی آلمان (IG Metall) برای برگزاری یک اعتصاب بزرگ

به گزارش رویترز، سندیکای کارگران صنعتی آلمان (IG Metall) که قوی‌ترین سندیکای کارگری این کشور است، برای برگزاری یک اعتصاب بزرگ فراخوان داده است. از قرار معلوم مذاکره برای افزایش سطح دستمزدها و کاهش ساعات کار در روزهای پنجشنبه، به نتیجه نرسیده است.

ادامه »

المان, جهان, حقوق بشر, کارگری

انحصارهای فراملی، و نقض حقوق سندیکایی زحمتکشان/ در شرکت آمازون چه می‌گذرد؟

مرکز لجستیکی آمازون از سال ۲۰۰۶ در شهر لایپزیک [واقع در شرق آلمان] قرار دارد و وسعت انبار کالاهایش در حدود ۷۵۰۰۰ مترمربع است. اعتراض کارگران شاغل در این شرکت، یعنی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان که سفارش و فروش محصولاتش را از طریق شبکه اینترنت انجام می‌دهد، بر سر موضوع مهم تعیین دستمزدها و

ادامه »

المان, جهان, حقوق بشر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

برگزاری راهپیمایی روز کارگر در فرانسه

به گزارش اسپوتینک، پاریس و دیگر شهرهای فرانسه امروز سه‌شنبه، شاهد برگزاری راه‌پیمایی گسترده‌ای به مناسبت روز جهانی کارگر بود.   این تظاهرات در پاریس از سوی کنفدراسیون عمومی کار که از قوی‌ترین اتحادیه‌های کار در فرانسه است، از میدان «باستیل» تا میدان «پلاس دیتالی» برگزار شده است.   روز جهانی کارگر سال جاری در

ادامه »

جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, کارگری

ماوریکوس؛ آزادی و استقلال سندیکاها ازجمله مهمترین مسائل کارگری در هر جامعه است

دبیرکل فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری می‌گوید: اتحادیه‌های کارگری جهان باید برای مقابله با سیاست‌های کاپیتالیسم جهانی به ویژه در دوران آمریکای ترامپ با هم متحد شوند. هرگز اجازه نمی‌دهیم سرنوشت کارگران و مشکلات طبقه کارگر، قربانی بازی‌های سیاسی بازیگران نظام لیبرالیسم شود. 

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, کارگری, گفتگو, یونان