شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

دولت انگلیس به‌دلیل فروش اسلحه به‌عربستان دوباره دادگاهی می‌شود

دادگاهی در انگلیس روز جمعه با صدور حکمی که یک پیروزی برای فعالان ضد جنگ محسوب می شود، به طرح شکایت مجدد از لندن به دلیل فروش تسلیحات نظامی به عربستان رأی موافق داد.   بر اساس حکم دادگاه، کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه (CAAT) به‌عنوان شاکی این پرونده قادر خواهد بود تا رأی سال

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی

عطوان؛ ماموریت کلاه سبزهای آمریکایی در یمن

عطوان می نویسد: بعید نیست که دخالت مستقیم نظامی آمریکا در یمن در راستای پاداش به عربستان برای مشارکت در جنگ مستقیم یا غیرمستقیم ضد ایران که پس از خروج احتمالی آمریکا از برجام احتمال آن زیادتر هم می شود، باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سودان, عربستان سعودی, مقاله, یمن

نیوزویک: شکست پاتریوت آمریکایی در رهگیری موشک‌های یمنی رسوایی بود

روزنامه ‘رای الیوم’ روز سه شنبه به نقل از نیوزویک افزود: با وجود ادعای فرماندهی ائتلاف عربی حمله به یمن در خصوص رهگیری 7 موشک یمنی شلیک شده به عربستان توسط سامانه دفاع هوایی این کشور، تصاویر ویدیویی منتشره رسوایی شکست دو موشک پاتریوت ساخت آمریکا در رهگیری موشک های بالستیک یمنی را بر ملا کرد.

 

در گزارش نیوزویک آمده است: اذعان مقامات عربستانی به کشته شدن یک نفر وزخمی شدن دو تن دیگر در ریاض اعتراف به ناکارآمدی پاتریوت آمریکایی بود که موجب دلگرمی انصارالله یمن برای انجام حملات موشکی بیشتر به عربستان می شود.

 

این مجله آمریکایی به نقل از ‘جفری لوئیس’ مدیر برنامه منع گسترش سلاح درشرق آسیا وفعال در انیستیو مطالعات بین المللی ‘میدلبوری’ در کالیفورنیا نوشت: علی رغم ادعاهای عربستان در خصوص موفقیت سامانه دفاع هوایی این کشور، به نظر می رسد دو موشک پاتریوت به طرز فاجعه باری منهدم شده اند.

 

مدیر برنامه منع گسترش سلاح درشرق آسیا افزود: یکی از این موشک ها بدون برخورد با هدف در هوا منفجر شد و دومی با سرعت فاجعه باری به زمین سقوط کرد؛ بنابراین بهتر است بگوییم خسارت های جانی ومالی به بار آمده، بیشتر ناشی از سامانه دفاع هوایی شکست خورده عربستان است.

 

لوئیس در 4 دسامبر 2017 ( آ13 ذر 96) تحلیل مفصلی درباره عدم صحت ادعاهای سعودی درباره رهگیری موشک انصارالله به ریاض در نوامبر/ آبان 2017 توسط سامانه پاتریوت، در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده بود.

 

وی وهمکارانش در این تحلیل تاکید کردند کلاهک موشک انصارالله از تیررس سامانه دفاعی عربستان عبور کرد و نزدیک بود به هدف اصابت کند اما در نزدیکی یکی از سالن های فرودگاه ملک خالد منفجر شد به طوری که مسافران دچار وحشت شدند.

 

مجله آمریکایی نوشت: کلاهک موشک بالستیک هنگام نزدیک شدن به هدف به طور تدریجی جدا می شود، به طوری که کلاهک به سمت هدف حرکت کرده وبدنه موشک سقوط می کند.

 

در ادامه گزارش نیوزویک آمده است: مقامات عربستانی با دیدن قطعات موشک تصور کردند موشک یمنی توسط سامانه دفاع هوایی آنها رهگیری شده است اما غافل از این که قطعات موشک چیزی جز بخش جدا شده از کلاهک نیست وکلاهک به مسیر خود ادامه داده وبه هدف رسیده است.

 

این مجله آمریکایی نوشت که دسترسی به بقایای کلاهک موشک وجود ندارد ولی صدای انفجار و دود ، نشان می دهد موشک به هدف اصابت کرده است. در حالی که مقامات سعودی دائما می گویند انفجارها ناشی از بقایای موشک منهدم شده است.

 

حمله موشکی انصارالله به اهدافی در عربستان در آغاز چهارمین سال تجاوز نظامی ائتلاف عربی به کشور یمن صورت گرفت وشامل فرودگاه بین المللی خالد در ریاض ، فرودگاه منطقه ای ‘أبها’ و فرودگاه نجران و چند هدف دیگر بود.

 

مسئولان سعودی اعلام کردند که هفت موشک به سوی شهرهای این کشور شلیک شد که سه فروند آنها ریاض، پایتخت را هدف گرفته بود.

 

عربستان با همراهی امارات ، بحرین ، کویت ، سودان و مصر از ششم فروردین 94 ، تجاوز نظامی به یمن را به بهانه بازگرداندن ‘عبدربه منصور هادی’ رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت آغاز کرد.

ایرنا

بن سلمان: گسترش وهابیت به‌درخواست آمریکا برای مقابله با اتحاد شوروی بود

«محمد بن سلمان » ولیعهد عربستان سعودی اذعان کرد تمرکز ریاض روی گسترش وهابیت در جهان به درخواست آمریکا و به منظور مقابله با بلوک شرق در دوره جنگ سرد صورت گرفت.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, عراق, عربستان سعودی

۷۵ درصد فرانسوی‌ها با فروش تسلیحات این کشور به عربستان و امارات مخالفند

به گزارش خبرگزاری رویترز، فشارها بر امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهور فرانسه برای متوقف کردن حمایت نظامی از عربستان و امارات از بابت نگرانی در خصوص استفاده از تسلیحات فرانسوی علیه مردم بی گناه یمن افزایش یافته است.

ادامه »

امارات, جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی, فرانسه

انتقاد عفو بین‌الملل از فروش تسلیحات به ائتلاف عربی در جنگ با یمن/ موافقت آمریکا با فروش ۶۶۰۰ موشک تاو به عربستان

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از معامله تسلیحاتی با کشورهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان که در یمن با حوثی‌ها می‌جنگند انتقاد کرد. به گفته عفو بین‌الملل فروش اسلحه به رنج و تیره‌روزی بیشتر غیرنظامیان انجامیده است.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی, یونان