نیمی از جنگل‌های کشور طی چهل سال اخیر نابود شده‌اند

اگر این وضعیت ادامه پیدا کند تا ۵۰ سال آینده جنگل‌های هیرکانی کاملا نابود خواهند شد. جنگل‌های هیرکانی جنگل‌هایی هستند که در رشته کوه‌های البرز کشیده شده‌اند و به عبارتی در شمال نقشه جغرافیایی هستند

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا محبوب فر کارشناس محیط زیست، با اشاره به آخرین وضعیت جنگل‌های هیرکانی در کشور اظهار کرد: جنگل‌هایی که در رشته کوه‌های البرز کشیده شده‌اند و به عبارتی در شمال نقشه جغرافیایی هستند تحت عنوان جنگل‌های شمال یا جنگل‌های هیرکانی از آن‌ها نام برده می‌شود.

 

او در ادامه بیان کرد: نیمی از جنگل‌های کشور طی چهل سال اخیر نابود شدند که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند تا ۵۰ سال آینده جنگل‌های هیرکانی کاملا نابود خواهند شد.

 

این کارشناس تصریح کرد: تنها در جنگل‌های زاگرس ۲ هزار مورد آتش سوزی رخ داد که متاسفانه بخش زیادی از جنگل‌ها در رشته کوه‌های زاگرس نابود شد.

 

محبوب فر با اشاره به اینکه خطر حذف جنگل‌های هیرکانی از نقشه ایران وجود دارد، گفت: پیامد اصلی طرح انتقال آب دریای خزر سبب نابودی جنگل‌های هیرکانی می‌شود.

 

او در ادامه بیان کرد:حجم انبوه گردشگران که به مناطق شمالی کشور ورود می‌کنند از آن دسته گردشگرانی هستند که به فکر محیط زیست نیستند.

 

این کارشناس محیط زیست گفت: جنگل‌های هیرکانی به وضعیتی دچار شدند که چشمه‌ها هم در امان نیستند و در حال خشک شدن هستند.

 

محبوب فر با اشاره به اینکه جنگل‌های هیرکانی به عنوان میراث ۲۵۰ ساله در حال نابودی هستند، گفت: جنگل‌های هیرکانی سرمایه‌هایی‌اند که در حال نابودی هستند.

توسعه بی‌رویه کشاورزی سبب خشک‌شدن دریاچه کافتر در شمال فارس

آب سطحی که باید تالاب‌ها را تغذیه کند از طریق بند و سدهای ایجاد شده توسط کشاورزان در پهنه‌های زیر کشت آنان هرز رفته و علاوه بر خشکاندن تالاب موجب ایجاد سیل و سایر مشکلات مشابه در روستاها می‌شود

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, ایران, خبر, محیط زیست