اعلام وضعیت اضطراری کرونا در ۱۰ ایالت آمریکا

اگرچه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تا هفته گذشته در حضور وزیر بهداشت دولت خود از در امان بودن کشورش از شیوع ویروس کرونا ابراز اطمینان می کرد، اما براساس گزارش های منتشره اکنون شمار مبتلایان در این کشور از مرز ۴۰۰ نفر گذشته و در ۸ ایالت وضعیت اضطراری و در دو ایالت دیگر

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر

کرونا، آمریکا را وادار به حذف تعرفه واردات برخی کالاها از چین کرد

دفتر نمایندگی تجاری آمریکا واردات ده‌ها عنوان کالای پزشکی از چین از جمله ماسک، مواد ضدعفونی کننده دست و دستکش معاینه پزشکی یک بار مصرف را از تعرفه وارداتی مستثنی کرده است؛ اقدامی که حاکی از کمبود این کالاها در شرایط حساس شیوع ویروس کرونا است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی

ساخت آزمایشگاه‌های بیولوژیک پنتاگون در گرجستان و دیگر نقاط جهان

وزارت دفاع روسیه جمعه شب فاش کرد که پنتاگون آزمایشگاه‌های سلاح بیولوژیک را در کشور گرجستان و در مرزهای روسیه احداث کرده که این امر تهدیدی برای مسکو و پکن است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, روسیه, گرجستان

نگرانی سندرز از زد و بندهای پشت پرده سران دموکرات

نظرسنجی موسسه امرسون نشان می‌دهد که سندرز آرای خود را در سطح سراسری، به آرای جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات‌ها رسانده و حتی در رقابت مستقیم با ترامپ، شانس بیشتری برای پیروزی بر رئیس جمهور فعلی آمریکا دارد.

 

برنی سندرز، سناتور ۷۸ ساله ایالت ورمونت، تجربه خوبی از رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی ندارد. تقلب آشکار سران حزب دموکرات در انتخابات درون حزبی ایالت نیویورک در سال ۲۰۱۶ (که منجر به محروم شدن تعداد زیادی از طرفداران سندرز از رای دادن شد)، به همراه مجموعه‌ای از تخلفات انتخاباتی در ایالت آیووا و …. و در نهایت، حمایت مطلق سوپر دلیگیت‌ها از هیلاری کلینتون سبب شد تا مسیر پیروزی وزیر خارجه سابق آمریکا در رقابت‌های درون حزبی هموار شود. به عبارت بهتر، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی نیز سندرز نمایش خوب و سرسختانه‌ای در برابر هیلاری کلینتون رقیب اصلی دموکرات خود داشت اما در نهایت، لابی گری‌های پشت پرده سران حزب دموکرات و سوپر دلیگیت‌ها به سود هیلاری کلینتون سبب شد تا سندرز عملا نتواند به دور پایانی رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری راه پیدا کند. همین مسئله منجر به خشم بسیاری از طرفداران سندرز از هیلاری کلینتون شد، تا جایی که آرای بخشی از طرفداران سناتور ایالت ورمونت، به سود دونالد ترامپ و به ضرر حزب دموکرات به گردش در آمد.

 

سندرز در نظرسنجی‌ها پیشتاز است

 

انتشار نظرسنجی‌های اخیر موسسه امرسون، بار دیگر نام سندرز را بر سر زبان‌ها انداخته است. این نظرسنجی نشان می‌دهد که سندرز آرای خود را در سطح سراسری، به آرای جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات‌ها رسانده و حتی در رقابت مستقیم با ترامپ، شانس بیشتری برای پیروزی بر رئیس جمهور فعلی آمریکا (نسبت به بایدن و وارن ) دارد.

 

سندرز در نظرسنجی سراسری امرسون، توانسته است حمایت ۲۷ درصد از رای دهندگان دموکرات (به مانند بایدن) را به دست بیاورد. تساوی آرای بایدن و سندرز خبر خوبی برای معاون رئیس جمهور سابق آمریکا نیست. یک رمزگشایی ساده از این نظرسنجی نشان می‌دهد که بخش مهمی از آرای خاموش در حزب دموکرات، به سود سندرز به گردش در آمده است. اگر این روند تا فرا رسیدن سال ۲۰۲۰ یعنی زمان برگزاری انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها حفظ شود، شرایط برای رقبای وی بسیار سخت خواهد شد.

 

نقش ماجرای اوکراین گیت در کاهش آرای بایدن

 

بدون شک، نقش ماجرای اوکراین گیت در کاهش آرای بایدن در میان دموکرات‌ها و هدایت بخشی از آرای وی به سود دیگر نامزدها، از جمله سندرز در این معامله غیر قابل انکار است. آنچه مسلم است اینکه ماجرای اوکراین گیت و ضربه‌ای که طرح این مسئله به ترامپ و بایدن وارد کرده است، منجر به اقبال بخش زیادی از رای دهندگان دموکرات به سندرز شده است. آنها ترجیح داده‌اند از ریسک پذیری بیشتر در خصوص انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور آینده آمریکا خودداری کنند. البته بایدن در مناظره‌ها و میتینگ‌ها و سخنرانی‌های انتخاباتی بعدی خود سعی خواهد کرد تا قبل از فرا رسیدن انتخابات ایالتی آیووا، بازی را تغییر دهد اما فعلا در این خصوص ناکام مانده است.

 

ماجرا به این نقطه ختم نمی‌شود، نظرسنجی موسسه امرسون نشان می‌دهد که اگر سندرز به رقابت نهایی با ترامپ راه پیدا کند، تنها فردی خواهد بود که قادر به شکست رئیس جمهور آمریکاست. بر این اساس، سندرز در رقابت مستقیم با ترامپ ۵۰ درصد آرای عمومی و ترامپ ۴۹ درصد را کسب خواهند کرد.

 

دغدغه‌های سندرز در ایالات سرنوشت ساز

 

برنی سندرز در واکنش به نظرسنجی سراسری اخیر موسسه امرسون، نسبت به پیروزی در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها و متعاقبا پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ابراز امیدواری کرده است. همچنین انتشار این نظرسنجی به صوررت خودکار منجر به تقویت موضع طرفداران سندرز شده است. در هر حال برنی سندرز باید در ایالات اولیه و تعیین کننده‌ای مانند آیووا، نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی و نوادا در برابر رقبای خود نهایت و حداکثر امتیازات ممکن را کسب کند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حداقل در دو ایالت آیووا و نیوهمپشایر، سندرز وضعیت مناسبی دارد، با این حال در این دو ایالت نیز نمی‌توان وی را پیروز از پیش تعیین شده رقابت فشرده دموکرات‌ها دانست.

 

نظرسنجی‌های ایالتی که از سوی سایر موسسات نظرسنجی از جمله دانشگه کوئینیپیاک و سی ان ان صورت گرفته است نیز نشان دهنده تقویت موقعیت درون حزبی سندرز پس از افشای ماجرای اوکراین گیت است. سندرز معتقد است که در صورت پیروزی در رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها، قادر خواهد بود در دور پایانی و در ایالات خاکستری مانند اوهایو، فلوریدا، ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان بر ترامپ پیروز شود. ضمن آنکه نظرسنجی امرسون در ایالت مهم و تعین کننده “اوهایو” نیز نشان می‌دهد که سندرز با فاصله ۶ درصد از ترامپ پیشی گرفته و در رقابت مستقیم با رئیس جمهور آمریکا پیروز خواهد بود. سه شکست متوالی جمهوریخواهان و ترامپ در انتخابات درون حزبی و فرمانداری‌های ویرجینیا، کنتاکی و لوئیزیانا نیز نشان داده است که ترامپ حتی بر روی ایالت متمایل به حزب جمهوریخواه (که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آرای خود را به سود ترامپ به گردش در آورده بودند) نیز نمی‌تواند حساب ویژه‌ای باز کند، حال تکلیف ایالت خاکستری و متمایل به حزب دموکرات کاملا مشخص است.

 

سندرز این بار سکوت نخواهد کرد

 

هر چند سندرز در برهه فعلی سعی دارد سخنی از تجربه تلخ خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به میان نیاورد، اما نارضایتی و دلخوری شدید وی از سران حزب دموکرات به قوت خود باقیست. به نظر می‌رسد اگر این بار سوپردلیگیت‌ها و شخصیت‌های با نفوذ در حزب دموکرات بخواهند به سود بایدن وارد عمل شده و زمینه را برای پیروزی وی فراهم سازند، سندرز سکوت خود را در بحبوحه برگزاری رقابت‌های انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها بشکند. در این صورت حزب دموکرات با بحران سختی در انتخابات مواجه خواهد شد.

تسنیم

اعتراف مجله آمریکایی به برتری قابل توجه سامانه‌های موشکی روسیه

یک مجله نظامی آمریکایی یادآور شد که استقرار موشک‌های مافوق صوت «زیرکن» (که در جهان نمونه مشابه ندارد) و سامانه‌های موشکی «کالیبر» روسیه در اقیانوس آرام، به برتری آمریکا در این منطقه پایان خواهد داد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, مسابقه تسلیحاتی

ورشکستگی کشاورزان آمریکایی؛ نتیجه جنگ تجاری واشنگتن و پکن

بیزینس اینساید در گزارشی به موضوع جنگ تجاری آمریکا و چین و تاثیر آن بر کشاورزان آمریکایی پرداخته و نوشته است که آمار ورشکستگی کشاورزان آمریکایی از سال ۲۰۱۱ به بالاترین میزان خود رسیده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, دهقانی, شرق آسیا

ویتنام برنده جنگ تجاری آمریکا و چین

درحالی‌که ویتنام از نظر صادرات کالا به ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۸ در رتبه دوازدهم قرار داشت، در سال جاری و تحت تاثیر جنگ تجاری به جایگاه هفتم صعود کرده است.   ۱۸ ماه از جنگ تجاری میان ایالات متحده آمریکا و چین می‌گذرد و بسیاری از کمپانی‌های آمریکایی برای آنکه مشمول تعرفه‌های مقابله‌جویانه

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, ویتنام