کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

نگرانی اسرائیل درباره قراردادهای تسلیحاتی چین در خاورمیانه

به نقل از میدل ایست مانیتور، موسسه مطالعات امنیت ملی در تل آویو تحقیق و پژوهشی درباره تاریخچه قراردادهای تسلیحاتی بین چین و برخی کشورهای عربی خاورمیانه و ایران را منتشر کرده است.

 

نتایج این تحقیق نشان می دهد میزان صادرات تسلیحات نظامی چین به خاورمیانه که از اواسط دهه 1970 میلادی آغاز شده، تا سال 2017 میلادی به بیش از 12.73 میلیارد دلار رسیده است.

 

بخش عمده صادرات تسلیحات نظامی چین به کشورهای منطقه که معادل 8.8 میلیارد دلار بوده مربوط به دهه 1980 میلادی است، آن هم در شرایطی که ایران و عراق در جنگ بوده اند. در دهه 1990 میلادی پس از پایان جنگ سرد، صادرات تسلیحات نظامی چین به خاورمیانه به کمتر از 1.8 میلیارد دلار رسیده است که بیشترین سهم را ایران در اختیار داشته است.

 

این روند نزولی در دهه نخست قرن 21 نیز ادامه داشته و به کمتر از 1.4 میلیارد دلار رسیده است. بیشترین حجم صادرات تسلیحات چین نیز در این مدت به ایران و مصر بوده است.

 

ارزش صادرات نظامی چین به خاورمیانه طی سال های 2010 تا 2017 میلادی به 468 میلیون دلار رسیده است که معادل 3.7 درصد کل صادرات تسلیحاتی چین به کشورهای جهان بوده است. صادرات تسلیحاتی چین در این مدت به بیش از 12.5 میلیارد دلار رسیده است.

 

صادرات تسلیحات نظامی چین و روسیه به خاورمیانه در این مدت به ترتیب 6.1 و 30.1 میلیارد دلار بوده است.

 

چین نخستین قرارداد امنیتی خود در خاورمیانه را سال 1975 میلادی با مصر امضا کرده است. در دهه 1980 میلادی مقام های مصری اقدام به خرید تجهیزات دریایی از جمله زیردریایی قایق های موشک انداز و هواپیماهای جنگنده از چین کردند.

 

همکاری های نظامی و فنی چین و مصر با آغاز قرن 21 وارد مرحله تازه ای شده است. همکاری های نظامی چین و عراق نیز از دهه 1980 میلادی آغاز شده است. عراق هواپیماهای جنگنده از چین خریداری کرده است. چین به موازات همکاری های نظامی با عراق، قراردادهای تسلیحاتی نیز با ایران به امضا رسانده است. ایران در طول جنگ با عراق اقدام به خرید هواپیماهای جنگنده از چین کرده است.

 

پس از جنگ، عراق اقدام به خرید پهپاد از چین کرده است. ترکیه نیز گرچه عضو ناتو است ولی از دهه 1980 میلادی اقدام به خرید تسلیحات نظامی از چین کرده است. موشک اندازها و موشک های کوتاه برد از جمله تسلیحاتی است که ترکیه از چین خریداری کرده است. در سال 2013 یک شرکت چینی برنده مناقصه فروش سامانه های دفاع موشکی به چین شده است.

 

افزایش صادرات تسلیحات نظامی چین به خاورمیانه موجب نگرانی اسرائیل شده است. صادرات تسلیحات چین به ایران مهمترین نگرانی اسرائیل است چرا که تل آویو مدعی است ایران تسلیحات مورد نیاز حماس و حزب الله لبنان را تامین می کند.

 

علت دیگر نگرانی اسرائیل ان است که بر خلاف فروش تسلیحات نظامی آمریکا به کشورهای منطقه که با هدف حفظ برتری و تسلط نظامی اسرائیل است، چین هیچ گاه چنین تعهدی نداشته است. چین و اسرائیل هیچ گونه کانال رسمی برای مذاکره درباره این مساله نداشته اند.

تسنیم

آتلانتیک؛ ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق

تاسیس پایگاه جدید آمریکایی در غرب “الانبار”

یک منبع در سازمان اطلاعات نظامی عراق اعلام کرد که نیروهای آمریکایی اقدام به تاسیس یک پایگاه نظامی جدید در غرب استان “الانبار” کرده‌اند.   بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، نیروهای آمریکایی پیشتر پایگاه نظامی ۲۲ در “القائم” و پایگاه فرودگاه “الولید” در شهرستان “الرطبه” واقع در “الانبار” را به عنوان مقرهایی برای

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

اعتراف آمریکا به ناتوانی در برابر موشک‌های موجود در خاورمیانه

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد که نوع پیشرفته‌ای از تسلیحات موشکی در خاورمیانه تولید شده است که حتی تانک‌های فوق پیشرفته ارتش آمریکا نیز نمی‌توانند درمقابل آن مقاومت کنند.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر