نگاه کشورهای حوزه آلبا به واکسن کوبایی کرونا

رئیس جمهوری ونزوئلا که ریاست اتحادیه کشورهای مقاومت آمریکای لاتین (آلبا) را برعهده دارد، ضمن فراخوانی دولت های آلبا برای پیشبرد روش‌های درمانی واحد، پیشنهاد امضای توافق برای دستیابی به واکسن کوبایی کرونا و آغاز مرحله کارآزمایی‌های بالینی در ونزوئلا را مطرح کرد.

 

به گزارش دوشنبه ایرنا از خبرگزاری پرنسا لاتینا، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا که ریاست اتحادیه آلبا را نیز بر عهده دارد، امروز خطاب به «ساشا لیورنتی» دبیر اجلاس آلبا (اتحادیه بولیواری برای مردم آمریکای ما-قرارداد تجاری ملت ها) بر توسعه روش‌های مقابله با کووید ۱۹ در میان کشورهای عضو تاکید کرد.

 

رئیس جمهوری ونزوئلا مادورو در نشستی کاری برای کنترل بیماری گفت: آلبا باید برای توسعه درمانی در مسیری واحد پیش رفته و اعضای اتحادیه می‌بایست در زمینه داروهای موردنیاز برای مهار همه گیری به اتفاق نظر برسند.

 

نیکلاس مادورو همچنین تاکید کرد که در سال ۲۰۲۱ روش‌های درمانی بیماری همه گیر اهمیت بیشتری در سطح جهانی خواهد یافت بنابر این باید به سوی توسعه واکسن و داروهای پیشرفته گام برداریم.

 

رئیس اتحادیه آلبا با اشاره به مراحل پیشرفت واکسن «سوبرانا» کوبا، پیشنهاد امضای توافق برای دستیابی به واکسن این جزیره آمریکای لاتین را مطرح کرده و گفت پس از آن فاز کارآزمایی های بالینی را در ونزوئلا آغاز خواهند کرد.

 

از سوی دیگر، رئیس دولت کاراکاس خواستار فعال سازی و به کارگیری ظرفیت ۱۰۰ درصدی تیم‌های پزشکی برای مراقبت های ویژه مرتبط با ویروس کرونا در سطح ملی شد.

 

اتحادیه آلبا در ۱۴ دسامبر سال ۲۰۰۴ به عنوان طرحی ابتکاری از سوی «هوگو چاوز» رئیس جمهوری سابق ونزوئلا مطرح و در توافق با «فیدل کاسترو» رهبر پیشین کوبا شکل گرفت. به دنبال برقراری هشتمین دور اجلاس اعضای آلبا در سال ۲۰۰۹، پس از آن این نشست‌ها تقریباً هر ساله برگزار شده است.

 

جمعیت کشورهای حوزه آلبا حدود ۷۴ میلیون نفر و مساحت آن بالغ بر دو میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومترمربع است. مقر آلبا در کاراکاس پایتخت ونزوئلا قرار دارد. اعضای ۱۰ گانه آلبا شامل ونزوئلا، کوبا، بولیوی، نیکاراگوئه، هندوراس، اکوادور، دومنیکن و چند کشور کوچک حوزه کارائیب تشکیل می‌دهند. جمهوری اسلامی ایران به همراه سوریه و هائیتی نیز از اعضای ناظر این اتحادیه هستند.

ایران؛ آمادگی۵۰هزار داوطلب، برای انجام کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن “سوبرانا-۲”

کوبا باید این واکسن را بر روی انسان‌های کشوری در خارج از کوبا نیز آزمایش کنند که میزان مبتلایان بسیار دارد. میزان ابتلا به ویروس کووید۱۹ در کوبا به دلیل مدیریت مطلوب در سطحی نازل نگه داشته شده است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, ایران, تحریم, جهان, خبر, کوبا

دادگاه از مصادره لوازم بهداشتی سائوپائولو توسط بولسونارو جلوگیری می‌کند

قاضی لواندوفسکی گفت: “سهل انگاری دولت فدرال نمی‌تواند به کوشش دولت ایالتی که سعی در آماده سازی سریع برای بحران بهداشت دارد آسیب برساند.”

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, امریکای لاتین, برزیل, حقوق بشر, خبر

بایدن سیاست‌های آمریکا را علیه آمریکای لاتین ادامه خواهد داد

دولت‌های متوالی ایالات متحده اقدامات یک جانبه‌ای را علیه کوبا، ونزوئلا و بیش از ۲۰ کشور دیگر اعمال کرده‌اند. مشاوران بایدن اطمینان داده‌اند که رئیس‌جمهور منتخب تغییرات بزرگی برای برداشته شدن آن‌ها و ارتقا آن‌ها به چند جانبه گرایی ایجاد نخواهد کرد

ادامه »

اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, کوبا, ونزوئلا

اقدام انسانی دولت کوبا و تولید واکسن کرونا در ایران

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی با بازنشر سخنان رئیس اتاق فکر گفت وگوی بین آمریکایی، براتحاد ژئوپلیتیک ایران و کوبا در تولید واکسن کرونا تاکید کرد.

ادامه »

اجتماعی, امریکای لاتین, ایران, حقوق بشر, دانش, کوبا, گزارش