نمایندگان مجلس ولایی در صف سینه زنان نئولیبرال‌ و رویای نشاندن کارگران به خاک سیاه

مازیار گیلانی نژاد تصریح کرد: برخی ابتدا همسان‌سازی بازنشستگان را در مجلس بی‌اثر کرده آنگاه به سراغ بانک رفاه رفته تا آن را در بورس به ثمن بخس بفروشند و حالا به دنبال اصلاح قانون کار به نفع مافیای نذر اشتغال هستند.

 

مازیار گیلانی نژاد فعال کارگری، در ارتباط با طرح الحاقی نمایندگان مجلس برای اصلاح قانون کار با هدف به رسمیت شناختن مزد توافقی، به خبرنگار ایلنا گفت: نمایندگان مجلس در اقدامی چند وجهی، دستاوردهای کارگران را نشانه گرفته و برای خشنودی سیاستگذاران نئولیبرالی، حمله به این دستاوردها را آغاز کرده‌اند. ابتدا همسان‌سازی بازنشستگان را در مجلس بی‌اثر کرده آنگاه به سراغ بانک رفاه رفته تا آن را در بورس به ثمن بخس بفروشند و حالا به دنبال اصلاح قانون کار به نفع مافیای نذر اشتغال هستند.

 

وی افزود: قانون کاری که در همه جهان به حمایت از کارگران می پردازد؛ در کشور ما با تلاش سالیانِ دست راستی‌ها، توسط بخشنامه‌های متعدد به کناری گذاشته شده و حالا باید اصل آن را با نابودی ۸ ساعت کار، کم اثر کردن بیمه تامین اجتماعی توسط تبدیل دفترچه‌های بیمه به ورق پاره، لغو حداقل دستمزد و فرستادن کارگران به بیمه‌های خصوصی، از میان بردارند، نقطه پایانی به حقوق کارگران نهاده و آنان را به سمت بیگاری و استثمار سوق دهند.

 

گیلانی نژاد با بیان اینکه چند سالی است سودجویانِ به اصطلاح «خیریه اشتغال» با به‌کارگیری ظالمانه معلولین، زنان سرپرست خانوار و همه کسانی که سیاست‌های نئولیبرالی فقیرترشان کرده، ساز لغو حداقل دستمزد را می‌زند. با همراهی چند نماینده این جسارت را پیدا کرده که با مشورت‌های ضدکارگری خود طرح اصلاح قانون کار را در مجلس کلید بزند. اینها از آن چنان قدرتی برخوردار شده‌اند که در جریان تعیین دستمزد کارگران مداخله می‌کنند و همه چیز را زیر سلطه دارند.

 

به گفته وی، اگر نمایندگان مجلس این طرح ضد کارگری را پس نگیرند و همچنان به دنبال تصویب آن باشند، با اعتراض شدید کارگران در حوزه‌های انتخابیه مواجه خواهند شد چراکه کارگران هرگز اجازه دست‌درازی آشکار و صریح به حقوق اولیه‌ی خود را نمی‌دهد و با تمام توان مقابله خواهد کرد.

پیکر نحیف قانون کار زیر ضربات خرد کننده بوروازی انگلی حاکم

تصمیم گیرنده‌ی دستمزد کارگری، شورایعالی کار است اما سوال اینجاست که با این تورم، چطور می‌خواهند فقط ده درصد حقوق‌ها را افزایش دهد؛ آیا به این فکر نمی‌کنند که مردم چطور باید امورات زندگی را بچرخانند؟

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

تجمع بازنشستگان فولاد در اصفهان با خواست بهبود وضعیت معیشتی، درمان رایگان و اصلاح احکام همسان‌سازی

جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در شهر اصفهان با حضور مقابل ساختمان کانون‌های بازنشستگی، خواستار بهبود مطالبات معیشتی و حقوقی شدند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

نجات کرهٔ زمین مستلزم پایان دادن به سرمایه‌داری است

بدون برنامه‌ریزی نمی‌توان از فاجعهٔ آب‌وهوایی جلوگیری کرد. و پیشبُرد چنین برنامه‌ای، مستلزم متوقف کردن سودوَرزی سرمایه‌داری است.

ادامه

اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اسپانیا, المان, امریکا, انگلستان, ایتالیا, چین, حقوق بشر, دانمارک, روسیه, سرمایه‌داری, سوئد, سوسیالیسم, فرانسه, کارگری, کانادا, محیط زیست, مقاله, نئولیبرالیسم, هلند