نمایندگان مجلس افغانستان؛ آمریکا توافقنامه کابل – واشنگتن را هم زیر پا گذاشت

نماینده مردم کابل در مجلس می‌گوید، “نیروهای آمریکایی باید تجهیزات و تاسیسات خود را سالم به نیروهای افغان تسلیم کنند؛ آنها برای چه آمده بودند و این وطن را خراب کردند که حالا تجهیزات خود را نیز به نیروهای افغان تحویل نمی‌دهند و به پاکستان می‌برند.”

 

به گزارش ایرنا، منابع خبری افغانستان روز جمعه اعلام کردند: آمریکا همزمان با کاهش نیروهای خود در افغانستان، بخشی از تأسیسات پایگاه هوایی بگرام در ولایت پروان را تخریب کرده است.

 

شبکه خبری طلوع نیوز گزارش داد: شماری از ساکنان شهرستان بگرام از تخریب بخشی از  تأسیسات اطراف پایگاه نظامی بگرام توسط نیروهای آمریکایی و انتقال تاسیسات موجود در محوطۀ این پایگاه خبر دادند.

 

بگرام، بزرگ‌ترین پایگاه هوایی و نظامی نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

 

همچنین پایگاه خبری جمهور نیز نوشت: شماری از نمایندگان مجلس می‌گویند که نیروهای آمریکایی روند انتقال تجهیزات نظامی خود به پاکستان را آغاز کرده‌اند و این روند خلاف پیمان امنیتی کابل- واشنگتن است.

 

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ پس از دستور ترامپ مبنی بر کاهش سطح حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان تا سقف چهار هزار ۵۰۰ نیرو ، روند انتقال تجهیزات نظامی این نیروها به پاکستان آغاز شده است.

 

برخی نمایندگان مجلس افغانستان هم می‌گویند که انتقال تجهیزات نظامی آمریکا در حالی که نیروهای افغان برای مقابله با تروریسم به شدت به آن نیاز دارند، خلاف پیمان امنیتی کابل- واشنگتن است.

 

الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در مجلس می‌گوید که طی ده تا دوازده روز گذشته نیروهای آمریکایی تانک‌ها و تجهیزات خود را به پاکستان انتقال می‌دهند. آنان هر شب و هر روز دویست تا سیصد عراده تانک و تجهیزات نظامی خود را به طرف پاکستان می‌برند.

 

مجاهد افزود، مجلس نمایندگان افغانستان در دوره شانزده یک قرارداد امنیتی را با آمریکا منعقد کرد که اگر نیروهای آمریکایی و ناتو افغانستان را ترک کنند، باید تجهیزات نظامی خود را به نیروهای افغان بدهند.

 

به گفته او، “نیروهای آمریکایی باید تجهیزات و تاسیسات خود را سالم به نیروهای افغان تسلیم کنند؛ آنها برای چه آمده بودند و این وطن را خراب کردند که حالا تجهیزات خود را نیز به نیروهای افغان تحویل نمی دهند و به پاکستان می‌برند.”

 

محمد رفیع مموزی نماینده مردم لغمان افغانستان نیز می‌گوید، در حالی که جنگ در این کشور به شدت افزایش یافته، نیروهای آمریکایی روزانه صدها عراده ماشین آلات و تانک‌های خود را از راه تورخم به پاکستان می‌برند.

 

به گفته او، خواسته مردم افغانستان این است که این تجهیزات به نیروهای افغان تحویل داده شود تا برای تقویت آنها استفاده شود.

 

این در حالی است که آمریکا و ناتو در دو پیمان امنیتی جداگانه به دولت افغانستان تعهد داده‌اند که نیروهای ارتش را در سطح نیروهای ناتو تجهیز کنند. اما با آنکه چندین سال از امضای این پیمان‌ها می‌گذرد، نیروهای امنیتی افغان با کمبود تجهیزات به ویژه تجهیزات دفاع هوایی مواجه هستند.

 

خبرگزاری صدای افغان هم نوشت: طبق پیمان امنیتی کابل- واشنگتن، آمریکا تجهیز نیروهای هوایی افغانستان را تقبل کرده بود اما هنوز این تعهدات خود را انجام نداده است.

 

این رسانه افغان افزود: نمایندگان در نشست عمومی روز چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ تاکید کردند که تخریب پایگاه‌ها و انتقال تجهیزات جنگی به پاکستان خلاف موافقت‌نامه امنیتی میان کابل- واشنگتن بوده و آمریکا باید در این مورد تجدید نظر کند.

 

مشورت، آموزش، تجهیز، حمایت و تقویت پایدار نیروهای دفاعی و امنیت ملی افغانستان به انضمام بخش‌های مهندسی منطقه‌ای، خنثی‌سازی بمب‌های کنار جاده و سایر مواد منفجره؛ ایجاد و ارتقای سیستم تدارکاتی و حمل‌ونقل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان؛ گسترش ظرفیت‌های تشریک اطلاعات (اطلاعات امنیتی)؛ تقویت توانایی نیروی هوایی افغانستان و راه‌اندازی تمرینات مشترک نظامی و سایر فعالیت‌های مورد توافق ۲ طرف، بخشی از مواد توافقنامه کابل- واشنگتن در سال ۹۳ بود.

پایان وضعیت اضطراری در بیشکک؛ نخست‌وزیر قرقیزستان، رئیس‌جمهور موقت شد

هم‌زمان با اینکه “سادیر جباروف”، نخست‌وزیر قرقیزستان از طریق تصدی رسمی مقام ریاست جمهوری موقت در این کشور متحد نزدیک روسیه قدرت خود را تثبیت کرد، پارلمان قرقیزستان به پایان وضعیت اضطراری در بیشکک، پایتخت این کشور رأی داد.

ادامه »

اسیای مرکزی, جهان, خبر, قرقیزستان

رسانه چینی: آمریکا با ادامه یافتن آشفتگی‌ها افغانستان را کنترل می‌کند

یک رسانه چینی نوشت که آمریکا به‌دلیل حفظ منافعش قصد خروج کامل از افغانستان را ندارد و آشفتگی این کشور به آمریکا در کنترل افغانستان کمک می‌کند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تحلیل, تروریسم, جهان, خبر, دخالت نظامی