شرک‌کنندگان نشست آستانه: حضور نظامی آمریکا در سوریه تاثیر منفی بر حل و فصل اوضاع در این کشور دارد

در نشست آستانه چه گذشت؟   تمامی شرک‌کنندگان در دور یازدهم رایزنی‌های آستانه درباره سوریه، در این باره با یکدیگر هم عقیده بودند که حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه، تاثیر منفی بر حل و فصل مشکلات در این کشور دارد و آمریکا باید از سوریه خارج شود.

ادامه »

اسیای مرکزی, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, قزاقستان

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضاء شد+ متن کامل کنوانسیون

سران پنج کشور ساحلی دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند.   کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائوی قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد.   جمهوری اسلامی ایران همزمان متنی را به

ادامه »

اذربایجان, اسیای مرکزی, ایران, جهان, خبر, روسیه, قزاقستان

نماینده پارلمان افغانستان: حکومت وحدت ملی دست نشانده آمریکاست

نماینده مردم «بدخشان» در پارلمان افغانستان با اشاره به حضور نیروهای خارجی در این کشور اظهارداشت که حکومت وحدت ملی دست نشانده آمریکا است.

 

«لطیف پدرام» رهبر حزب «کنگره ملی» و عضو پارلمان افغانستان اظهارداشت: بیش از نیمی از خاک افغانستان در تصرف گروه طالبان قرار دارد و از سوی دیگر نیز این کشور توسط آمریکا اشغال شده است.

 

وی افزود: براساس گزارش‌های بین‌المللی، در سال 2015 دولت بر 70 درصد از خاک افغانستان حاکمیت داشت اما اکنون این رقم در سال جاری میلادی به 56 درصد کاهش یافته است.

 

رهبر حزب کنگره ملی افغانستان تاکید کرد که اکنون بیش از 60 درصد خاک افغانستان تحت تصرف طالبان قرار دارد.

 

پدرام گفت: حکومت وحدت ملی دست نشانده آمریکا است و این کشور بطور عملی در اشغال آمریکایی‌ها قرار دارد همچنین امورات اقتصادی آن نیز توسط واشنگتن اداره می‌شود.

 

این نماینده پارلمان افغانستان ادامه داد که بنابراین زمینه برگزاری انتخابات شفاف فراهم نیست.

 

وی با انتقاد از ایجاد «ائتلاف بزرگ ملی» در افغانستان، اظهار داشت که این ائتلاف به جز گلایه و شکایت از حکومت هیچ برنامه مشخصی ندارد.

 

عضو پارلمان افغانستان خاطرنشان کرد که اعضای این ائتلاف کسانی هستند که سواد کافی و برنامه منظم و واحد برای تامین امنیت، صلح و منافع ملی نیز ندارند.

تسنیم

نماینده ویژه پوتین: به‌خاطر اعزام نظامیان شوروی به‌افغانستان عذرخواهی نمی‌کنیم

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در واکنش به درخواست سفیر افغانستان در مسکو مبنی بر عذرخواهی روسیه برای ۹ سال اِشغال افغانستان توسط شوروی تصریح کرد که مسکو از هیچکس عذرخواهی نخواهد کرد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, خبر, روسیه

انتقاد کمیسیون حقوق بشر افغانستان از شکنجه زندانیان افغان توسط نظامیان آمریکایی و ناتو

سرپرست کمیسیون حقوق بشر در قندهار تاکید کرد که شکنجه زندانیان مخالف قوانین بین‌المللی و حقوق بشری است، نیروهای آمریکایی و ناتو از شکنجه و رفتار نامناسب با زندانیان افغان خودداری کنند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر