نماینده مشکین شهر؛ شرکت‌های پیمانکاری برای سوءاستفاده و تضییع حقوق کارگران تاسیس شدند

نماینده مردم مشکین شهر، ایجاد شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی را ظلمی آشکار در حق کارگران دانست و گفت: معلوم نیست دولت با کدام توجیه این دلالان نیروی کار را وارد دستگاه‌های دولتی و نیمه دولتی کرده درحالیکه وجود آنها انگیزه را از کارگران می‌گیرد و بازدهی تولید را کاهش می‌دهد.

 

ولی ملکی با انتقاد از وجود شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی در بنگاه‌های اقتصادی به ایلنا گفت: فرار مالیاتی و نپرداختن بسیاری مزایا به کارگران، دلیل استفاده از شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی و نیمه دولتی و عمومی غیردولتی است.

 

وی شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی را ابزاری برای تضییع حقوق کارگران و انتفاع مدیران دانست و گفت: کسانی که تامین نیروی انسانی می‌کنند، رایگان این کار را نمی‌کنند و البته سود بالایی هم دارند. اما نکته مهم اینجاست که سود شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی از جیب کارفرمایان نمی‌رود، بلکه در قالب پرداخت نکردن بخشی از حقوق کارگران است و از جیب کارگران می‌رود.

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با ابراز تاسف از اینکه سالهاست شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی حقوق و مزایای کارگران را نمی‌دهند، گفت: شرکت‌های پیمانکاری ابزار و مصداق سوءاستفاده هستند زیرا کارفرمایان به راحتی می‌توانند کارگران را اخراج کنند، بدون آنکه لازم باشد به دستگاهی پاسخگو باشند.

 

وی با اشاره به اینکه بارها شاهد بودیم کارگران اخراج شده‌اند و دستگاه‌های دولتی و کارفرمایان پاسخگو نبوده‌اند، گفت: وقتی کارگر به اداره کار مراجعه می‌کند، کارفرما یا دستگاه دولتی شرکت پیمانکاری را معرفی می‌کند و شرکت پیمانکاری هم که پاسخگو نیست، زیرا بسیاری از آنها ثبت شده نیستند و دست کارگر به جایی بند نیست.

 

وی در ادامه گفت: شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی انگیزه را در نیروی کار کاهش می‌دهند، امید به زندگی را از بین می‌برند و آنقدر امید را در نیروی کار می‌کشند که فرد نمی‌تواند خانواده‌اش را ساماندهی کند. این شرکت‌ها باعث می‌شوند کارگر در محیط کار انگیزه لازم را نداشته باشد و در نتیجه بازدهی کار پایین می‌آید و همین امر به تولید هم ضربه می‌زند.

 

وی با یادآوری اینکه در مجلس شورای اسلامی تصویب شد شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی از صحنه بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های دولتی حذف شوند، گفت: متاسفانه دولت‌ها قانون‌گریز هستند و زیان آن را کارگران و نیروهای کار می‌بینند.

نماینده ایذه و باغملک: دولت اهمیتی نمی‌دهد که پیمانکار چه بلایی به روزگار کارگران می‌آورد

هدایت‌الله خادمی با تاکید بر اینکه هیچ توجیهی برای استفاده از شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی وجود ندارد، گفت: متاسفانه کارگرانی که از طریق شرکت‌های پیمانکاری به کار گرفته می‌شوند بعداز گذشت سالها متوجه می‌شوند که حق بیمه آنها به تامین اجتماعی پرداخت نشده و با مشکلات فراوانی مواجه می‌شوند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران شهرداری مریوان در اعتراض به معوقات مزدی مقابل فرمانداری

این کارگران می‌گویند: تعداد ما حدود ۶۰۰ نفر است که امروز ۱۰۰ نفر به نمایندگی از جانب بقیه با حضور مقابل فرمانداری، خواستار رسیدگی به اوضاع معیشتی خود شدیم.

ادامه »

ایران, خبر, کارگری

چندین تجمع اعتراضی کارگران تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه تا کنون بی‌نتیجه مانده

کارگران شاغل در پروژه ساخت تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی، حدود ۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، دارند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری