بارندگی، توفان و سیلاب امروز و فردا کشور را فرا می‌گیرد

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در گفتگو با مهر گفت: امروز و فردا شاهد تشدید بارش، گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید، آبگرفتگی معابر، احتمال تگرگ و سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها در برخی مناطق کشور خواهیم بود.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

نماینده مجلس: ۱۰۰ هزار خانه خشت و گلی در هفت شهر جنوبی کرمان وجود دارد

احمد حمزه گفت: بالغ بر ۱۰۰ هزار خانه خشت و گلی در هفت شهر جنوبی کرمان وجود دارد که با وقوع یک زلزله ۶ ریشتری فاجعه ملی ایجاد خواهد شد.

 

احمد حمزه شامگاه شنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمان که با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور در محل سال پیامبر اعظم‌ استانداری کرمان برگزار شد، اظهار‌داشت: از حدود 20 روز قبل تاکنون حدود هزار و 400 زمین‌لرزه در استان کرمان به‌وقوع پیوسته که 36 مورد آن مربوط به شهرستان فاریاب است.

 

وی با اشاره به اینکه این زمین‌لرزه‌ها یک هشدار جدی برای علاج واقعه قبل از وقوع آن است گفت: یکی از گسل‌های فعال استان کرمان در جنوب کرمان و در منطقه فاریاب است که مردم در جنوب کرمان را تهدید می‌کند.

 

نماینده مردم شهرستان‌های کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج، فاریاب و رودبار‌جنوب در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر یکی از زلزله‌های شدیدی که در شمال استان کرمان اتفاق افتاده در جنوب کرمان انجام شود، یک فاجعه بزرگ ایجاد خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه بالغ بر 100 هزار خانه خشت و گلی در هفت شهر جنوبی کرمان وجود دارد تصریح کرد: تمام این ساختمان‌ها بدون هیچ اسکلتی ساخته شده‌اند و با وقوع یک زلزله 6 ریشتری تمام مردم زیر آوار می‌مانند.

 

 

حمزه با اشاره به اینکه باید با تسهیلات مناسب بحث بازسازی این خانه‌ها در دستور کار ویژه قرار گیرد تاکید کرد: تمام خانواده‌ها در این منطقه پرجمعیت هستند و در صورت بحران و زلزله در شب یک فاجعه ملی ایجاد خواهد شد.

 

وی گفت: یکی از مطالبات موکلین ما این است که چرا با کوچکترین برف و بارانی در شمال کشور همه امکانات به آن سمت ارسال می‌شود اما در جنوب کرمان با همه بلایایی که به وقوع می‌پیوندد هیچ حضوری از مسئولان را نداشتیم.

 

نماینده مردم شهرستان‌های کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج، فاریاب و رودبار‌جنوب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضع بیمارستان‌های ما خوب نیست و در بازدید از ساختمان انتقال خون کرمان دیدم که تمام دیوارهای این ساختمان ترک خورده است افزود: این ساختمان محل مراجعات مردمی است و کارکنان در این ساختمان نیز ایمن نیستند.
تسنیم

امکان سنجی انتقال آب از دریای عمان روی میز محیط زیست سیستان و بلوچستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: جلسه امکان سنجی و برنامه ریزی پروژه انتقال آب از سواحل جنوبی استان با حضور مشاورین و مشارکت نمایندگان دستگاههای مرتبط در این اداره کل برگزار شد.   به نقل از اداره‌کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، پورملایی در این جلسه افزود: موضع انتقال آب از

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

احتمال فعال‌شدن گسل شمال تهران در اثر زلزله شب گذشته/ یک کشته، ۹۷ نفر مجروح

عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله گفت: اصلا نمی‌توان گفت زلزله‌های کوچک‌تر یا بزرگ‌تر خیالمان را از رخ‌ دادن زلزله با قدرت بیشتر راحت می‌کند.   مهدی زارع استاد تمام پژوهشگاه زلزله گفت: مردم امشب اگر می‌توانند همراه با حفظ آرامش و عدم توجه به شایعات هوشیار باشند. حتی زلزله‌های کوچک بعدی ما را از عدم

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

زلزله ۵.۲ ریشتری تهران را لرزاند / وقوع دو پس لرزه

ساعت ۲۳:۲۷ چهارشنبه شب تهران با زلزله ای نسبتا شدید لرزید. این زلزله دراستانهای البرز و قم همچنین در بخش هایی از قزوین ، گیلان و استان مرکزی نیز احساس شد.   مرکز لرزه نگاری کشور مرکز این زلزله را مرز استانهای تهران و البرز – حوالی ملارد(تهران) و قدرت آن را ۵.۲ ریشتر اعلام

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

پس از گذشت نزدیک به ۴۰ سال از انقلاب، دولتیان برای حل مشکلات به‌دعا متوسل شدند

رییس سازمان محیط زیست: دعا کنیم «باد» بیاید   رییس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: گازوئیل و ماشین‌ها دو عامل آلودگی هوا هستند؛ نه می‌توانیم جلوی رفت و آمد ماشین‌ها را بگیریم و نه بدون گازوئیل می‌توانیم زندگی کنیم.   عیسی کلانتری در حاشیه اولین اجلاس ملی گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست