روسیه: بیش از نیمی از موشک‌های اسراییلی رهگیری و نابود شد

خبرگزاری تاس روز پنجشنبه به نقل از یک مقام وزارت دفاع روسیه نوشت: اسراییل شب گذشته بیش از 70 موشک هوایی و تاکتیکی به سوریه پرتاب کرد و واحدهای پدافند هوایی این کشور نیمی از این موشک ها را منهدم کردند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, عربستان سعودی, فرانسه, قطر

ارتش روسیه آمار تلفات خود در سوریه را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: در جریان عملیات ضدتروریستی در سوریه ۳۹ نیروی نظامی این کشور در جریان اقدامات جنگی کشته شده و ۵۰ نفر نیز در نتیجه سوانح رخ داده در خاک سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

حمله اسرائیل به سوریه و پاسخ دمشق / اسرائیلی‌ها به پناهگاه‌ها رفتند

یک منبع نظامی سوریه به سانا گفت، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه ده‌ها موشک اسرائیلی را منهدم کرده و مانع از اصابت اکثر آنها به اهدافشان شدند، اما برخی به تعدادی از گردان‌های دفاع هوایی،‌ سیستم رادار و انبار تسلیحاتی اصابت کرد. ارتش اسرائیل نیز با انتشار بیانیه‌ای به حملاتش به خاک سوریه اذعان کرد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه

انتشار نخستین ویدئو از حمله موشکی اسرائیل به دمشق + فیلم

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه خبری الجزیره، امروز 8 می صدای انفجارهای مهیب در منطقه «الکسوه» در جنوب دمشق شنیده شده است. جنگنده‌های اسرائیل به مواضعی در حومه دمشق حمله کردند. نخستين ويدئو از انفجار هاي ديشب منتشر شده است.   هدف حملات امشب اسرائیل، یکی از پایگاه‌های ارتش سوریه در الکسوة بوده

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

نماینده سوریه؛ آمریکا، انگلیس و فرانسه نمی‌خواهند جنگ پایان یابد

وی با نقل قولی از ماهاتما گاندی که گفته بود اگر روزی بین دو ماهی جنگی درگرفت بدانید که آغازگر آن انگلیسی بوده‌ است، افزود: همتای آمریکایی من گفت که امروز تنها یک هیولا در سراسر جهان در دمشق وجود دارد اما من مایلم بگویم که این هیولا آمریکا، انگلیس و فرانسه است.

 

بشار الجعفری شب گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل و پس از آنکه سه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و روسیه نتوانست به تصویب برسد، در واکنش به ترک جلسه توسط نماینده آمریکا گفت: همکار من اتاق را ترک می‌کند چون می‌ترسد که در نبرد استدلال من برنده شوم.

 

وی ادامه داد: آنها نمی‌خواهند نظر مخالف را بشنوند. کسانی که در سخنان من، اتاق را ترک کرده‌اند، گفتند امروز یک روز غم‌انگیز برای رژیم منع گسترش است، من می‌خواهم حافظه تاریخی آن‌ها را به روز کنم.

 

سفیر سوریه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: تخطی از رژیم عدم گسترش سلاح‌های هسته ای، ویژگی کشورهای غربی است؛ ایالات متحده آمریکا از سلاح‌های هسته ای در ژاپن و از سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی در ویتنام استفاده کرد.

 

الجعفری اظهار کرد: غنی سازی اورانیوم در راکتور فرانسه و آزمایش بمب‌های آناتومیک در صحرای الجزیره بر روی مردم آن کشور، آزمایش نخستین بمب هسته ای فرانسه در اقیانوس و مستعمرات خود دیگر بخش‌های غم‌انگیز منع گسترش است.

 

وی با انتفاد از رفتارهای دوگانه غرب در مواجهه با پدیده‌های مشابه، گفت: آن‌ها می‌گویند که دوستان روسی ما که به صورت واقعی در عرصه هستند، مجاز به رفتن به دوما نیستند تا صحنه حادثه را به صورت واقعی بررسی کنند، این کاملاً عجیب است! چرا انگلستان این را به خود نمی‌گوید وقتی که مأموران اطلاعاتی خود را به خانه اسکریپال فرستاده و آنها مجاز به نمونه برداری بوده‌اند؟

 

سفیر سوریه تصریح کرد: این همان چیزی است که آنها ادعا می‌کردند و فرانسوی‌ها همان روش را برگزیدند. فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها بدون هماهنگی با مکانیزم تحقیق مشترک (جیم) یا مأموران حقیقت یاب (FFM)، این نمونه‌ها را گرفتند. این کاملاً تضاد است که خودشان را محق می‌دانند و دیگران را محروم می‌کنند.

 

الجعفری با یادآوری امضای قرارداد ۱۰۰ میلیارد دالری فروش تسلیحات نظامی انگلیس با ولیعهد سعودی، گفت: آنها این تسلیحات را برای تداوم کشتار مردم یمن و شروع یک جنگ جدید با سوریه فروختند و امیدوارند جنگ در منطقه هرگز پایان نیابد تا بتوانند آن را تسخیر کنند.

 

وی با نقل قولی از ماهاتما گاندی که گفته بود اگر روزی بین دو ماهی جنگی درگرفت بدانید که آغازگر آن انگلیسی بوده‌ است، افزود: همتای آمریکایی من گفت که امروز تنها یک هیولا در سراسر جهان در دمشق وجود دارد اما من مایلم بگویم که این هیولا آمریکا، انگلیس و فرانسه است.

 

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد با بیان این که آنها ۷ سال از تروریسم در کشور من حمایت کردند، ادامه داد: همین‌طور در عراق، افغانستان و لیبی از گروه‌های تروریستی حمایت می‌شد که طالبان، داعش، القاعده و جبهه النصره حمایت کردند و نیروهای خود را هزاران کیلومتر دورتر برای بی‌ثبات کردن و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی فرستادند.

 

الجعفری تأکید کرد: هیولا! آمریکا هیولا است که تا کنون از نابودی تسلیحات شیمیایی خود امتناع کرده‌است. ایالات متحده تعهد خود را برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی رد کرده‌است اما دوست دارد به دیگران دربارهٔ خطرات استفاده از سلاح شیمیایی و دستیابی به آن‌ها گوشزد کند.

 

وی خطاب به نماینده فرانسه گفت: همکار فرانسوی من می‌گوید از دیدن تصاویری از سوریه وحشت می‌کند، اما با تصاویری از صدها شهروند غیرنظامی که هواپیماهای جنگی فرانسه در سال ۲۰۱۶ کشته شده‌اند، ۲۰۰ نفر غیرنظامی کشته شده‌اند، وحشت نمی‌کند.

 

نماینده سوریه این رفتارها را نشانه ای از وجود استانداردهای دوگانه دانست و اظهار کرد: آنها در ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در دوما دروغ می‌گویند، وزارت خارجه ما امروز از مأموران سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی دعوت کرد تا برای بررسی این اتهام به دوما بیایند.

 

الجعفری تأکید کرد: ما از ورود این بازرسان استقبال می‌کنیم و آماده هستیم تا به‌طور کامل با آن‌ها همچون گذشته همکاری کنیم.

 

وی با یادآوری دروغ آمریکا و هم پیمانانش در حمله به عراق گفت: گمراه کردن، ایجاد هژمونی و حاکمیت قدرتمند رویکردی وحشیانه است که به حاکمیت قانون احترام نمی‌گذارد.

 

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد تصریح کرد: اشتباهات آمریکا و بریتانیا در این نشست، حقیقتاً بسیار بود. من مجبور هستم که این بار و هر بار به شما یادآوری کنم موقعیت کالین پاول وزیر خارجه پیشین آمریکا را زمانی که او در این اتاق بود و من آنجا بودم، من در واقع در جایگاه معاون نمایندگی چین قرار داشتم، کالین پاول، نوارهای تبلیغاتی را به نمایش گذاشت، تصاویر و نقشه‌هایی که ما بعداً متوجه شدیم که توسط سازمان سیا تهیه شده‌اند تا دستور کار حمله به یک روتر را که در آن زمان، از پیش آماده شده بود، صادر کند و همین کار را هم با لیبی کردند.

 

الجعفری با تأکید بر این که شورای امنیت باید در برابر چین دروغ‌ها و نظریه‌های سیاسی بایستد، افزود: آمریکا، انگلیس و فرانسه امروز تلاش می‌کنند تا شورا را وادار به پذیرش تصمیمشان کنند اما جامعه بین‌المللی و مردم آزاد جهان دربارهٔ آن قضاوت خواهد کرد.

 

وی ادامه داد: مشروعیت بین‌المللی، حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و محافظت از جهان در برابر تروریسم تاریک، از سوی برخی این سه کشور مورد سوء استفاده قرار گرفته‌است.

 

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد خواستار حمایت از نظم سیاسی چند جانبه به منظور احترام به حق تعیین سرنوشت مردم شد و اضافه کرد: دولت سوریه آماده است تا قویترین همکاری را با سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و تحت هر شرایطی داشته باشد تا دروغ‌های برخی طرف‌ها برملا شود.

 

الجعفری خاطرنشان کرد: اجازه نمی‌دهیم اعضای دائم یا غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل با ما همان کاری را کنند که با عراق و لیبی کردند.

پیام آفتاب

مسکو: هر موشکی به‌سوریه شلیک شود، ساقط می‌کنیم/ منبع شلیک آن موشک هم هدف مورد اصابت قرار می‌گیرد.

معاون اول کمیته دفاعی سنای روسیه امروز چهارشنبه گفت چنانچه ارتش روسیه در سوریه هدف حمله هوایی احتمالی آمریکا قرار بگیرد فورا واکنش نشان خواهد داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

«آویگدور لیبرمن»: ایران به ما حمله کند «اسد» را می‌کُشیم

لیبرمن در گفت‌وگو با روزنامه «معاریو» مدعی شد اگر ایران بخواهد از طریق سوریه به این رژیم یا منافعش آسیب برساند، دولت سوریه را از روی نقشه محو کرده و خود «بشار اسد» را نیز ازبین خواهند برد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, سوریه

حمله موشکی قریب الوقوع به سوریه؛ اعلام آماده باش در شرق مدیترانه

کارشناسان مرکز کنترل ترافیک هوایی اروپا اعلام کردند که نیروهای نظامی فرانسه و انگلیس ممکن است ظرف سه روز آینده به یک حمله موشکی قریب الوقوع علیه سوریه دست بزنند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, سوریه, فرانسه

گوترش: اتهام استفاده از سلاح شیمیایی نیازمند تحقیق است

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل ازگزارشات ارایه شده درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ابراز نگرانی کرد و هرگونه اظهار نظر در این زمنیه را نیازمند تحقیق بی طرفانه، مستقل و حرفه ای دانست.   استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز سه شنبه در نشست خبری خود افزود: دبیر کل از سازمان منع

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا