نماینده سازمان ملل؛ اسرائیل باید طرح الحاق را کنار بگذارد

نماینده سازمان ملل در امور غرب آسیا، طرح اسرائیل برای اشغال کرانه باختری را نقض جدی قوانین بین‌المللی دانست که باعث بسته‌شدن باب احیای مذاکرات می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، «نیکلای ملادنوف» نماینده سازمان ملل در امور غرب آسیا شامگاه چهارشنبه به اسرائیل هشدار داد که دست از تهدید کردن درباره اشغال مناطق شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری بردارد.

 

به نوشته وبگاه نشریه «اسرائیل هیوم»، ملادنوف طی گزارشی به نشست ویدئوکنفرانسی شورای امنیت، گفت: «تداوم تهدید اسرائیل به الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، جدی‌ترین تخطی از قوانین بین‌المللی است که ضربه‌ای سخت به راهکار دو دولتی وارد می‌کند و باب تجدید مذاکرات [با فلسطینی‌ها] را می‌بندد».

 

وی با بیان اینکه اسرائیل باید تهدید به الحاق را کنار بگذارد، توضیح داد: «سران فلسطینی نیز باید با تمام اعضای گروه چهارجانبه [صلح خاورمیانه] دوباره وارد تعامل شود».

 

بر این اساس، ملادنوف از ۱۵ عضو شورای امنیت خواست تا از طرح «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در مخالفت با اقدامات یک‌جانبه‌ای که تلاش‌های دیپلماتیک جهت احیای مذاکرات فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها، حمایت کنند.

 

به نوشته اسرائیل‌هیوم، نماینده سازمان ملل همچنین از گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه خواست تا پیشنهادی را تدوین کنند تا به موجب آن نقش میانجی‌گری این گروه دوباره ممکن شود.

 

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرده که بحث‌ها و مذاکرات کابینه در خصوص الحاق کرانه باختری و دره اردن به اراضی اشغالی در ماه ژوئیه (اواخر تیرماه و اوایل مردادماه) آغاز خواهد شد.

 

طبق این طرح، تمام مناطق شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری به دیگر بخش‌های فلسطین اشغالی الحاق خواهد شد که حدود ۳۰ درصد از کل اراضی آن را تشکیل می‌دهد.

 

روز گذشته نیز کشورهای فرانسه و آلمان ضمن هشدار به اسرائیل درباره اشغال کرانه باختری، اعلام کردند این امر می‌تواند روابط تل‌آویو و اتحادیه اروپا را مخدوش کند

وال استریت ژورنال؛ تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران برای توقف فروش نفت به ونزوئلا صورت گرفته است

روزنامه وال استریت ژورنال افشا کرد که تحریم‌های جدید آمریکا علیه برخی از نهادها و مقامات ایران به امید توقف روند فروش نفت این کشور به ونزوئلا بوده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای لاتین, ایران, تحریم, جهان, خبر, سازمان ملل