نماینده روسیه در اتحادیه اروپا: روسیه به تجارت با ایران ادامه می‌دهد

نماینده روسیه در اتحادیه اروپا اعلام کرد: روسیه به تجارت با ایران به رغم تحریم های آمریکا ادامه می‌دهد.

 

ولادیمیر چیژوف روز سه شنبه به خبرگزاری دولتی روسیه امروز گفت: شرکای اروپایی برخی اوقات سوال می کنند چرا روسیه و چین ساز و کاری مشابه اینستکس ایجاد نمی کنند.

 

وی افزود: ما در پاسخ به این سوال می گوییم که چرا باید این مکانیسم را ایجاد کنیم؟ ما همین طوری هم با ایران تجارت می کنیم و به تحریم های امریکا توجه نخواهیم کرد.

 

حجم مبادلات بازرگانی ایران و روسیه در سال گذشته به بیش از ۱.۵ میلیارد دلار رسید و همچنان با آهنگ رو به رشدی ادامه دارد.

 

اما اینستکس یا ابزار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا، راهکاری که در ابتدای سال جاری میلادی از سوی اروپا ایجاد شد تا اروپا به روشی رسمی با ایران مبادلات اقتصادی داشته باشد، همچنان با گذشت چندین ماه اجرایی نشده است.

 

کم کاری اروپا در ماه‌های گذشته و اجرایی نشدن اینستکس بارها مورد انتقاد مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران، چین و روسیه قرار گرفته است.

 

مقامات، دیپلمات ها، سناتورها و نمایندگان پارلمان روسیه از دو روز گذشته با توجه به اقدامات جدید تهران در خصوص کاهش تعهدات داوطلبانه خود، ضمن حمایت از ایران دربرجام و درک اقدامات تهران برای حفظ توافق هسته ای با توجه به خروج غیرقانونی و یکطرفه آمریکا از آن، از نگرانی خود مبنی بر بدتر شدن وضعیت پیرامون توافق هسته ای سخن گفتند و خواستار خویشتنداری تهران شدند.

 

ایران روز یکشنبه در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی این کشور علیه ایران و عدم انجام تعهدات از سوی دولت‌های اروپایی و بقیه کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای گام دوم کاهش تعهد به برنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را برداشت.

ایرنا

واکنش روسیه به قطعنامه‌ای علیه خطوط لوله «جریان شمالی-۲» و «جریان ترکیه»

مقامات پارلمانی روسیه به تصویب قطعنامه مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا درباره دو خط لوله «جریان شمالی-۲» و «جریان ترکیه» واکنش نشان داده و آن را ادامه تلاش کشورهای عضو ناتو برای اعمال فشار بر شرکای مسکو نامیدند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, المان, امریکا, ترکیه, جهان, خبر, ناتو

عطوان: هیمنه دلار آمریکا بر اقتصاد جهانی رو به پایان است

عبدالباری عطوان تحلیلگر مسایل منطقه با اشاره به توافق ۱۵ کشور آفریقایی برای استفاده از پول مشترک در مبادلات تجاری خود و همگام دانستن آن با توافق روسیه و چین برای کنار گذاشتن دلار آمریکا، این رویکرد را زمینه‌ای برای پایان یافتن هیمنه دلار آمریکا بر اقتصاد جهانی دانست.

ادامه »

اتحادیه اروپا, افریقا, اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, چین, روسیه, غرب آفریقا, فرانسه, لیبی

انتقاد شدید صدراعظم پیشین آلمان از سیاست‌های ترامپ

«گرهارد شرودر» صدراعظم پیشین آلمان از دولت آمریکا و تمهیدات واشنگتن برای اعمال فشار بر برلین به شدت انتقاد کرد و گفت که کشورهای مستقل حق دارند طرف معاملات تجاری خود را انتخاب و نوع سیاست خارجی شان را تعیین کنند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, جهان, چین, خبر, روسیه, فرانسه