وجدان سازان جامعه را تهدید نکنید

هنرمندان مردمی و خلاق، بنا به‌ماهیت انسان‌دوستانه‌شان، همیشه در مسیر دستیابی به عدالت‌ اجتماعی، دمکراسی، صلح، و بر ضد جنگ تلاش می‌کنند. هنرمند هم با مبارزه‌‌اش در مقام یک شهروند و هم با آفرینش هنری‌اش در روح و روان جامعه همواره ودر همهٔ زمان‌ها تأثیر عمیق و ماندگار داشته‌ است، زیرا مردم او را دوست

ادامه »

ایران, خبر, فرهنگ, مقاله

نماینده اردبیل در شورای عالی استان‌ها ؛ آموزش و وپرورش مدارس را به بنگاه معاملاتی تبدیل کرده است

نماینده اردبیل در شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه معلمان وضعیت معیشتی مطلوبی ندارند ،گفت: شوربختانه آموزش و پرورش با زیر پا گذاشتن قانون اساسی مدارس را به بنگاه معاملاتی تبدیل کرده است.

 

به گزارش ایلنا، غلامرضا ضیایی در بیست و هشتمین اجلاس شورای عالی استان‌ها گفت: کشوری که معلمان متفکر و مدارس پررونق نداشته باشد، فقیر خواهد بود.

 

ضیایی با اشاره به اینکه در قانون اساسی بر رایگان بودن آموزش عمومی تأکید شده است، تصریح کرد: شوربختانه آموزش و پرورش با زیر پا گذاشتن قانون اساسی مدارس را به بنگاه معاملاتی تبدیل کرده است.

 

وی گفت: آموزش و پرورش با بی‌توجهی به وضعیت اقتصادی، ثبت‌نام دانش آموزان را ملزم به پرداخت پول کرده است.

 

عضو شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه حق آموزش به زبان مادری در همه جای دنیا مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: بیش از چند دهه است که این اصل قانون اساسی مغفول مانده و باید پذیرفت که نجات آموزش و پرورش اقدامات بنیادی نظیر توجه به دانشگاه و فرهنگیان را می‌طلبد.

روزهای تاریک سینما و معضل هنرمندان فعال سینمایی

بسیاری از منتقدان و نظریه‌پردازان، و در اساس، در تعریفی که از سینما ارائهٔ می‌شود، سینما را هنر هفتم می‌نامند، هنری که، درعین‌حال، در بسیاری از آفرینش‌هایش ترکیبی از شش هنر دیگر است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فرهنگ, مقاله

مدرسه باز کنید تا زندان بسته شود

«هر کس در مدرسه‌ای را باز کند، در زندانی را بسته است»؛ این گفته ویکتور هوگو نویسنده فرانسوی است. گفته‌ای که بوضوح اهمیت آموزش را نشان می‌دهد. بدون شک تحصیل و مهارت آموزی پلی برای موفقیت انسان‌ها است و در همین راستا سازمان‌های دولتی و مردم نهاد در تلاش هستند تا کودکان بازمانده از آموزش

ادامه »

اجتماعی, ایران, فرهنگ, گزارش

رویای تحصیل برای دخترانِ هیرمند / کاهش سهم مخارج دولت در آموزش از اقتصاد به فرمان نئولیبرالیسم

برخی روستاهای شهرستان هیرمند به علت نبود جاده مناسب تا شهر از حق تحصیل محروم هستند؛ ۱۲۷‌هزار کودک بازمانده از تحصیل در سیستان و بلوچستان در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ وجود دارد.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق کودک, فرهنگ, گزارش, نئولیبرالیسم