نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا و سیگنال برجامی به آمریکا

نشست وزرای امور خارجه ۲۷ کشور اروپایی صبح امروز (دوشنبه) در بروکسل پایتخت بلژیک با هدف بررسی آخرین تحولات بین‌المللی از جمله برجام و احتمال بازگشت آمریکا به این توافق آغاز به کار کرد.

 

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آستانه برگزاری نشست امروز به خبرنگاران گفت: تماس دیپلماتیک مهمی با تمام طرف‌ها از جمله ایالات متحده در جریان است تا ببینیم اگر بشود آمریکا به توافق هسته‌ای ایران بازگردد. وی با اشاره به اینکه دولت سابق آمریکا از این توافق خارج شد خاطر نشان کرد که بازگشت دولت جو بایدن به برجام، راهی است که ایران به اجرای کامل تعهداتش در این توافق بازگردد.

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یادآور شد که در جریان نشست امروز وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا، قرار است آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز شرکت کند. پیشتر سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرده بود که حضور بلینکن به صورت مجازی صورت خواهد گرفت.

 

بلینکن هفته گذشته در چارچوب نشست چهارجانبه با کشورهای اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) دیدار کرد تا پیرامون آخرین وضعیت این توافق گفت‌وگو و گام‌های ایران برای کاهش تعهداتش در این توافق رایزنی کنند. آن‌ها در پایان این جلسه با صدور بیانیه‌ای مشترک برجام را دستاورد کلیدی دیپلماسی چند جانبه گرایی خوانده و بر حفظ و تقویت آن تاکید کردند.

 

در ادامه بیانیه یادشده می‌خوانیم که وزرای امور خارجه تروئیکای اروپایی و آمریکا درباره بازگشت کامل ایران به برجام به عنوان یکی از اهداف مشترک گفت‌وگو کرده و در این زمینه «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته است که اگر ایران به اجرای تعهداتش در این توافق بازگردد، آمریکا نیز اقدام مشابهی را صورت خواهد داد و آمادگی دارد تا در این جهت با ایران تعامل کند.

 

این درحالیست که آمریکا با خروج از برجام ناقض این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد شناخته می‌شود. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که در صورت بازگشت امریکا و کشورهای عضو به انجام تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها، به تعهداتش در برجام بازخواهد گشت.

 

در همین پیوند، سرپرست نمایندگی آمریکا در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور رسمی ادعای گذشته کشورش مبنی بر اعمال تحریم‌های شورا علیه ایران را پس گرفت. ریچارد میلز پنجشنبه شب با ارسال نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار کنار گذاشتن نامه ۳۰ و ۳۱ مرداد و ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹ آمریکا شد.

 

این دیپلمات آمریکایی همچنین در نامه‌ای دیگر اطلاع داد که محدودیت اعمال شده علیه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران که به تردد در سه مایل محدود شده بودند، برداشته شده و به روال سابق بازگشته است. این موضوع، شامل همه دیپلمات‌هایی می‌شود که در حال حاضر در نیویورک به سر می‌برند و همچنین در آینده خواهند آمد.

آژانس و ایران به توافق سه ماهه برای بازرسی‌های ضرور دست یافتند

رافائل گروسی نتایج سفر یک روزه به تهران را “معقول” ارزیابی کرد و از دستیابی به یک توافق موقت سخن گفت. او در بازگشت به وین اعلام کرد، راستی آزمایی‌های فنی تا سه ماه دیگر ادامه خواهند یافت اما دامنه دسترسی‌ها کم‌تر می‌شود.

ادامه »

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, امریکا, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

ساندی تایمز: رفع تحریم‌های ایران در راه است

هفته‌نامه ساندی تایمز روز یکشنبه در گزارشی نوشت که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد تا با آسان کردن تحریم‌ها، برجام را احیا و به مسیر اصلی برگرداند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, تحریم, جهان, عربستان سعودی, مذاکرات اتمی

نباید هزینه مسئولیت مذاکره نکردن به دوش ایران بیفتد/ آمریکا بدون کمک ایران نمی‌توانست افغانستان را تصرف کند

یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه نباید هزینه و بار مسئولیت مذاکره نکردن به دوش ایران بیفتد، تاکید کرد: آمریکا عجله و علاقه‌ای برای مذاکره و رفع تحریم‌ها ندارد. فشاری که در زمان ترامپ علیه ایران بود، هم‌اکنون نیز وجود دارد.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, تحلیل, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, مذاکرات اتمی

استقبال روسیه از عقب‌نشینی آمریکا از مکانیسم ماشه

سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا مانع اجرای توافق هسته‌ای ایران بود، از تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی از مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استقبال کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, روسیه, سازمان ملل, مذاکرات اتمی