شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

دولت انگلیس به‌دلیل فروش اسلحه به‌عربستان دوباره دادگاهی می‌شود

دادگاهی در انگلیس روز جمعه با صدور حکمی که یک پیروزی برای فعالان ضد جنگ محسوب می شود، به طرح شکایت مجدد از لندن به دلیل فروش تسلیحات نظامی به عربستان رأی موافق داد.   بر اساس حکم دادگاه، کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه (CAAT) به‌عنوان شاکی این پرونده قادر خواهد بود تا رأی سال

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی

عطوان؛ ماموریت کلاه سبزهای آمریکایی در یمن

عطوان می نویسد: بعید نیست که دخالت مستقیم نظامی آمریکا در یمن در راستای پاداش به عربستان برای مشارکت در جنگ مستقیم یا غیرمستقیم ضد ایران که پس از خروج احتمالی آمریکا از برجام احتمال آن زیادتر هم می شود، باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سودان, عربستان سعودی, مقاله, یمن

نشریه فرانسوی: سازمان‌های غیردولتی در فرانسه از ولیعهد عربستان شکایت کرده‌اند

چندین سازمان بین‌المللی قبل از سفر بن سلمان به فرانسه و از یک سال پیش فعالیت‌هایی را در زمینه”جنایت‌های شکنجه آمیز” آغاز کرده بودند.

 

به نقل از”لاکرووا”، یک سازمان غیر دولتی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را مسئول جنایت‌های شکنجه آمیز یمن می‌داند.

 

حوزه قضایی بین‌المللی، (la « compétence universelle ») این اختیار را به فرانسه می‌دهد که عاملین فرضی چنین اقداماتی را در شرایطی تحت پیگرد قرار دهد. هدف این شکایات چیست؟

 

شکایتی که لاکرووا نسخه‌ای از آن را به دست آورده و روز دوشنبه 20 فروردین ماه از سوی یک سازمان غیر دولتی مستقر در صنعا به نام”مرکز حقوق حقوق بشر و توسعه”(LCRD) اقامه شده است و دو وکیل فرانسوی آنها را یاری می‌دهند، به عنوان شاکی خصوصی مطرح شده و اصل “حوزه قضایی بین‌المللی” به دستگاه قضایی فرانسه اجازه می‌دهد که عاملین فرضی جنایت‌های توام با شکنجه را با هر ملیتی که باشند تحت تعقیب قرار دهد.

 

چندین سازمان بین‌المللی قبل از سفر بن سلمان به فرانسه و از یک سال پیش فعالیت‌هایی را در زمینه”جنایت‌های شکنجه آمیز” آغاز کرده بودند.

 

این جنایت‌ها در زمانی که ولیعهد عربستان، وزیر دفاعی بیش نبوده یعنی بین سالهای 2015 تا 2017 و در قالب عملیات نظامی که از سوی این پادشاهی برای کمک به رئیس جمهور یمن، صورت گرفته بود، به وقوع پیوسته‌اند.

 

به گزارش لاکرووا، جنگ یمن وارد بن بستی شده که از سه سال پیش ادامه دارد. شکایت اقامه شده شامل موارد ذیل می‌شود:

 

• حبس‌های مخفیانه افراد

 

• حملات مختلف به غیر نظامیان(علیه اردوگاهی از آوارگان، بازار و یک کارخانه)

 

• استفاده از سلاح‌های غیر قانونی و بمب‌های خوشه‌ای و ممانعت از دسترسی مردم به مایحتاج اولیه

 

لاکرووا می‌افزاید: وکلای این پرونده رویه خود را براساس تعریف‌های گسترده‌ای که در گزارش” کمیته سازمان ملل برای مقابله با شکنجه”و موارد سابق این پرونده ارائه شده، قرار داده‌اند. آنها می‌توانسته‌اند از عبارت”جنایت جنگی”یا”جنایت علیه بشریت” استفاده کنند تا بتوانند جنبه صلاحیت بین‌المللی بودن رسیدگی به آن را تقویت کنند. با این حال می‌بایست برخی شرایط فراهم باشند تا این پرونده و شکایت مورد پذیرش واقع شود.

 

ژوزف بره هام یکی از دو وکیل این پرونده می‌گوید: “برای جنایت‌های مربوط به شکنجه تنها شرط این است که فردی که علیه او شکایت صورت گرفته، در خاک فرانسه حضور یابد که زمان اقامه شکایت نیز زمانی است که ولیعهد عربستان در سفر به فرانسه به سر می‌برد.

 

به یمن این شکایت، الان قضات می‌توانند روند بررسی‌های لازم برای این شکایت را آغاز کنند، زیرا محمد بن سلمان به فرانسه سفر کرده و تحقیق درباره آن می‌تواند رسماً آغاز شود و عناصر لازم برای عملیات نظامی که عربستان سعودی در یمن انجام داده جمع آوری شود. عربستان سعودی تا روز سه شنبه 10 آوریل هنوز هیچ واکنشی به این پرونده نداشته است.

ایسنا

افتتاح نخستین پایگاه نظامی بریتانیا در خلیج‌فارس

به گزارش روسیاالیوم، بریتانیا حضور نظامی خود در منطقه خلیج‌فارس را با افتتاح نخستین پایگاه نظامی دائمی برای خود در منطقه خاورمیانه، در بندر «سلمان» در پایتخت بحرین، تقویت کرده است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, بحرین, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر

محمد‌ بن‌ سلمان: انقلاب ایران رژیمی ایجاد کرد که براساس شرارت خالص پا گرفته‌ است

محمد بن‌ سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در گفتگوئی طولانی با ماهنامۀ فرهنگی “آتلانتیک” که در اوایل هفتۀ گذشته انجام گرفته و روز ٢ آوریل به چاپ رسیده است، یکبار دیگر رهبر جمهوری اسلامی ایران را با هیتلر مقایسه می‌کند و انقلاب ایران را آغازگر همۀ گرایش‌های افراطی حتی در کشورهای سنی مذهب می‌داند و می‌گوید

ادامه »

امریکا, ایران, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی

برنی سندرز: کنگره باید به دخالت آمریکا در جنگ داخلی یمن پایان دهد

به نقل از واشنگتن اِگزمینر، سناتور «برنی سندرز» عضو مستقل مجلس سنای آمریکا از ایالت ورمونت روز یکشنبه اظهار داشت که «لازم است کنگره با پایان دادن به مداخله آمریکا در جنگ داخلی یمن، اقتدار قانونی خود را بازیابد».

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن

نیوزویک: شکست پاتریوت آمریکایی در رهگیری موشک‌های یمنی رسوایی بود

روزنامه ‘رای الیوم’ روز سه شنبه به نقل از نیوزویک افزود: با وجود ادعای فرماندهی ائتلاف عربی حمله به یمن در خصوص رهگیری 7 موشک یمنی شلیک شده به عربستان توسط سامانه دفاع هوایی این کشور، تصاویر ویدیویی منتشره رسوایی شکست دو موشک پاتریوت ساخت آمریکا در رهگیری موشک های بالستیک یمنی را بر ملا

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن