بازداشت شاپرک شجری‌زاده به همراه پسر ۹ ساله‌اش در کاشان

شاپرک شجری‌زاده یکی از معترضان به حجاب اجباری برای دومین بار در کاشان به همراه پسر ۹ ساله‌اش بازداشت شد. نسرین ستوده وکیل او این بازداشت را مصداق بازداشت فراقانونی و خودسرانه می‌داند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

مریم شریعتمداری از زندان آزاد شد

مریم شریعتمداری یکی از “دختران خیابان انقلاب” که روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت در حرم شاه عبدالعظیم شهرری بازداشت شده بود، ظهر روز جمعه آزاد شد. نسرین ستوده وکیل خانم شریعتمداری به دویچه‌وله گفت که لپ‌تاپ و وسایل شخصی او ضبط شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

قلیچداراوغلو: دولت و رهبر دیکتاتور را ساقط می‌کنیم/ زنان بزرگ‌ترین ترس اردوغان هستند

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه با انتقاد از رویکرد حزب حاکم نسبت به زنان جامعه کشورش گفت، زنان باعث پایان حکومت تک رهبری مردان در سال 2019 خواهند شد.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, زنان, سیاسی

نسرین ستوده: اعتراض به حجاب اجباری پابرجاست

“کمپین حقوق بشر ایران” به نقل از نسرین ستوده گزارش داد که مریم شریعتمداری، از “دختران خیابان انقلاب” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. این مدافع حقوق بشر گفت که اعتراض به حجاب اجباری با چنین احکامی قابل فرونشاندن نیست.

 

نسرین ستوده به “کمپین حقوق بشر ایران” گفته است که موکلش مریم شریعتمداری در شعبه ۱۰۹۱ دادگاه کیفری دو استان تهران به اتهام “تشویق به فساد از طریق کشف حجاب” به یک ‌سال حبس تعزیری محکوم شده است. این حکم روز پنجم فروردین ماه ۱۳۹۷ به خانم ستوده ابلاغ شده است.

 

ستوده این حکم را با حکم تبرئه سعید طوسی مقایسه کرده است. محمد گندم‌نژاد طوسی، معروف به سعید طوسی، قاری قرآن معتمد آیت‌الله خامنه‌ای و معلم کلاس‌های درس قرآن نوجوانان متهم به چند فقره سوءاستفاده جنسی از کودکان شده بود.

 

پرونده طوسی پس از ۶ سال بسته شد. به گفته محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، او با وساطت رهبر جمهوری اسلامی تبرئه شده است.

 

“کمپین حقوق بشر ایران” به نقل از نسرین ستوده نوشت:

«در جوامعی که با توجیهات اخلاقی شرایط را برای زنان تنگ و تنگ‌تر می‌کنند و برای آقایان احترام بیشتری قایل هستند، برخوردهای شبیه آنچه ما در پرونده سعید طوسی دیدیم، دیده می‌شود. من پرونده‌های مشابه آقای طوسی در سال‌های گذشته داشته‌ام.»

 

وکیل مدافع مریم شریعتمداری در این راستا به پرونده دختری که مورد سوءاستفاده پدرش قرار گرفته اشاره کرده و گفته است: «دادگاه‌‌ها با بی‌اعتنایی عجیب از کنار این شکایت‌ گذشتند.»

 

نسرین ستوده ضمن انتقاد به برخورد دوگانه دستگاه قضایی می‌گوید: «من فکر می‌کنم اعتراض به حجاب اجباری با این نوع احکام غیرعادی و خارج از موازین قانونی و قضایی قابل فرو نشاندن نیست.»

 

به گفته خانم ستوده، اعتراض به حجاب اجباری هنوز پابرجاست و «تنها راهش این است که به آن توجه شود».

 

مخالفت علنی با حجاب اجباری

 

نخستین زنی که حجابش را بر سر چوب کرد و به “دختر خیابان انقلاب” شهرت یافت، ویدا موحدی بود که در روز ششم دی ۹۶ اقدام به این عمل اعتراضی نمود.

 

آخرین نمونه این گونه اعتراض که در سطح گسترده رسانه‌ای شد، حمله یک مامور پلیس تهران به مریم شریعتمداری بود. انتشار عکس و فیلم پرت کردن این دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر از سکوی اعتراض موجی از اعتراضات و بحث بر سر حجاب اجباری و رفتار نیروی انتظامی را برانگیخت.

 

نیروی انتظامی در توجیه این اقدام در کانال تلگرامی خود نوشت که مقابله با “جرم مشهود” وظیفه پلیس است و تشویق مردم به نداشتن حجاب نیز مشمول بند دوم ماده ۶۳۹ قانون تعزیرات است که یک تا ده سال حبس دارد و قابل تبدیل به مجازات جایگزین نیست.

 

آیت‌الله خامنه‌ای معتقد است که اعتراض زنان به حجاب اجباری کار «اتاق فکر» دشمنان است.

 

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، تهدید کرده است که زنان معترض با «برخورد قاطع پلیس» روبه‌رو خواهند شد.

صدای آلمان

صدور حکم حبس برای دو تن از دختران خیابان انقلاب

مریم شریعتمداری و نرگس حسینی، دو تن دختران خیابان انقلاب، طی هفته های اخیر از سوی دادگاه انقلاب به حبس محکوم شده اند.   مریم شریعتمداری، یکی از دختر خیابان انقلاب که در زمان اعتراض با خشونت پلیس مجروح و بازداشت شده بود، به اتهام «تشویق به فساد ازطریق کشف حجاب» از سوی شعبه ۱۰۹۱

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

قطعنامه گردهم آئی هشت مارس در تجمع اعتراضی زنان جلو وزارت کار

ما جمعی از زنان در هفدهم اسفند و مقارن با روز جهانی زن، با بزرگداشت یاد و خاطره زنان مبارزی که از انقلاب مشروطیت تاکنون برای احقاق حقوق خود از پای ننشسته‌اند، گرد هم آمده‌ایم تا نارضایتی و اعتراض خود را به وضعیت ناگوار و رو به قهقرای زنان و پایمال شدن حقوق انسانی و

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان