عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

نتانیاهو تا کی حملات ناکام خود به سوریه را ادامه خواهد داد؟

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی الیوم در سرمقاله‌ این روزنامه نوشت: اولین گروه‌های ارتش سوریه به مرزهای اردن و سوریه رسیدند و پرچم مخالفان را از گذرگاه مرزی نصیب پایین کشیدند، مساله‌ای که ضربه کشنده‌ای به دولت اسرائیل وارد آورد و این حملات هوایی نشان دهنده میزان درد و ناامیدی و آشفتگی اسرائیل درباره آینده و تغییرات نظامی و سیاسی پیش روست.

 

این سومین باری است که جنگنده‌های اسرائیل حملاتی را علیه پایگاه نظامی تیفور (T4) در استان حمص در کمتر از سه ماه به بهانه هدف قرار دادن نیروهای ایرانی و حزب الله انجام دادند و تکرار این حملات نشانده دهنده مساله بسیار بااهمیتی است و آن این است که این حملات ناکام بودند و به هیچ هدفی نرسیدند و سامانه‌های دفاع هوایی سوریه توانستند جلوی آن بایستند.

 

فرمانده سابق نیروی هوایی اسرائیل اذعان کرد که جنگنده‌های اسرائیلی بیش از ۱۰۰ بار در سه سال گذشته حملاتی را انجام دادند و واضح است که حتی برخی از این حملات با وجود اینکه از طریق پیشرفته‌ترین هواپیماهای آمریکایی انجام گرفته هیچ تأثیری بر دولت سوریه نداشتند و هیچ کدام از اهدافش را محقق نکردند و روحیه ارتش این کشور را پایین نیاوردند به این دلیل که رهبری سوریه بیش از ۹۰ درصد خاک کشور را پس گرفته و اکنون برای مهم‌ترین جنگ یعنی جنگ بازسازی و بازگشت آوارگان خود را آماده می‌کند.

 

از بیش از دو سال پیش بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ تهدید می‌کردند که هرگز اجازه نفوذ ایران در سوریه و تبدیل خاک سوریه به مرکزی علیه اسرائیل را نمی‌دهند اما هیچ کدام از این تهدیدات عملی نشد و سوری‌ها یا ایرانی‌ها را نترساند. پیشروی ارتش سوریه با حمایت ایران و حزب الله در جبهه جنوبی و کنترل بر استان‌هایی مثل درعا، قنیطره و حومه سویدا دلیل قاطعی برای این مساله است.

 

اگر نتانیاهو قادر به اجرای تهدیداتش و از بین بردن حضور نظامی ایران در سوریه بود پس چرا به صورت سراسیمه روز چهارشنبه برای سومین بار در سال جاری میلادی به مسکو می‌رود و دست به دامن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه شده و از او خواهد خواست برای انجام این مأموریت کمک کند آن هم در کشوری که ارتشش در طول هفت سال گذشته بدون خستگی و شکایت در بیش از ۷۰ جبهه در مقابله با ابرقدرت‌ها با رهبری آمریکا جنگید؟

 

حملات اسرائیل به سوریه هیچ تأثیر واقعی در حوادث منطقه نداشته و اخبارش دیگر به اخبار درجه دوم روزنامه‌ها تبدیل شده است و اگر پاسخ به این حملات به خاطر اولویت‌های دیگری در چارچوب یک استراتژی که مفید بودنش ثابت شده از جمله در درعا، به تأخیر انداخته شده این به این معنا نیست که خیلی طول خواهد کشید.

 

ما قبلا این را گفتیم و امروز با صدایی بلندتر این را تکرار می‌کنیم: سوریه با گام‌های استوار و سریع در مسیر عافیت پیش می‌رود و به آینده ایمان و اعتماد دارد؛ به آینده‌ای بسیار پربارتر.

ایسنا

ارتش در آستانه کنترل کامل بر درعا و محاصره کامل شورشیان در جنوب سوریه

نیروهای ارتش سوریه در تمامی طول مرزهای درعا با اردن مستقر شده و در آستانه کنترل بر این شهر هستند. سازمان ملل نیز از موافقت دمشق با ارسال کمک برای غیرنظامیان در درعا، قنیطره و سویداء در جنوب این کشور خبر داد.

ادامه »

اردن, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

بازگشت گسترده آوارگان به خانه‌هایشان در جنوب سوریه

ده‌ها هزار آواره سوری پس از گذراندن روزهای سخت در نزدیکی مرزهای اردن، با استفاده از توافق آتش بسی که روسیه با گروه‌های مخالف سوری در جنوب این کشور امضا کرده، به خانه‌های خود در استان درعا بازگشتند.

ادامه »

اردن, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

توافق کردها با دولت سوریه درباره اداره تأسیسات نفتی در استان حسکه توسط دولت سوریه

روزنامه دولتی الوطن سوریه به نقل از منابع کرد در شمال این کشور اعلام کرد، “یگان‌های مدافع خلق کرد و دولت سوریه به توافقی درباره اداره تأسیسات نفتی در استان حسکه توسط دولت و اینکه روند فروش نفت تنها به عهده دولت باشد” دست یافتند.   این روزنامه نوشت: تعدادی از هیئت‌ها شامل مسئولانی از

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

جزئیات توافق دمشق با شورشیان و کنترل ارتش سوریه بر گذرگاه استراتژیک “نصیب” در مرز با اردن

در پی تسلیم شورشیان جنوب سوریه، ارتش این کشور در یک پیشروی جدید کنترل گذرگاه نصیب در مرز با اردن را به دست گرفت کرد. ارتش سوریه در پی کنترل بر این گذرگاه در حال پاکسازی آن است.

ادامه »

اردن, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا