ناپدید شدن دو رهبر ارشد طالبان

دو تن از رهبران ارشد طالبان از انظار عمومی ناپدید شده‌اند و این مساله باعث شده تا برخی از افغان‌ها این سوال را مطرح کنند که آیا رهبر و معاون جدید نخست وزیر طالبان افغانستان زنده هستند یا خیر.

 

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، ملا هبت‌الله آخوندازده، رهبر طالبان یک ماه پس از سقوط کابل به دست این گروه شبه نظامی، در انظار عمومی دیده نشده است. اما یکی از سخنگوهای این گروه شبه نظامی به خبرنگاران گفته که شایعات درباره مرگ او صحت ندارد.

 

همچنین ملا عبدالغنی برادر، یکی از چهره‌های شناخته شده طالبان نیز مفقود شده و در انظار عمومی دیده نشده است. سوالاتی درباره صحت و سلامت این چهره برجسته طالبان در گفتگوهای صلح مطرح شده است.

 

همچنین شایعاتی در کابل نیز وجود دارد که وی در نبرد با دیگر چهره برجسته طالبان در جریان بگو مگویی درباره اینکه چطور باید وزارتخانه‌های افغانستان تقسیم شوند، یا کشته یا به شدت زخمی شده است.

 

تلاش‌های رسمی روز دوشنبه برای پی بردن به اصل ماجرا همچنان در هاله‌ای از ابهام است. طالبان تصاویری از دست نوشته از سوی یکی از معاون‌های برادر منتشر کرد که نوشته او در قندهار است و سپس پیامی صوتی منتشر کرد که ادعا می شود از سوی ملا عبدالغنی برادر باشد و تصاویری قدیمی از او را نیز منتشر کرد. فقدان یک ویدئو نیز سوالات بیشتری را در بین افغان‌ها و در زمانی ایجاد کرده که طالبان دیگر یک گروه شبه نظامی مخفی نیست و وجهه برادر به خاطر نقش بین‌المللی‌اش در گفتگوهای صلح افغانستان شناخته شده است.

 

سهیل شاهین،‌ سخنگوی طالبان نیز در پیامی به زبان انگلیسی شایعات را رد کرد و در توئیتی نوشت: ملا برادر به عنوان معاون نخست وزیر امارت اسلامی افغانستان در پیامی صوتی تمامی این ادعاها را که در جریان درگیری کشته یا زخمی شده، رد کرد. او می‌گوید که اینها همگی دروغ هستند و کاملا بی پایه و اساس.

 

ویدئوها و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی با ادعای بودن او در قندهار ثابت نمی‌کند که اینها چه زمانی گرفته شده است.

 

سوابق این گروه شبه نظامی بر تئوری‌ها و شایعات دامن می‌زند. مرگ ملا محمد عمر، موسس سابق طالبان برای دو سال مخفی ماند و در این مدت، طالبان به صدور بیانیه‌هایی به اسم او ادامه می‌داد.

 

بر اساس گزارش شبکه تحلیلی افغانستان، برادر قبلا در اختلافات داخلی طالبان بر سر تشکیل دولت جدید شکست خورده بود.

 

از سه مردی که پیش از سقوط کابل به دست طالبان معاون رهبر این گروه بودند، برادر تنها کسی بود که نتوانست یک وزارتخانه اصلی را به دست بگیرد. یعقوب عمر، رهبر نظامی و پسر موسس این گروه وزارت دفاع و سراج‌الدین حقانی، وزیر کشور شدند.

 

این شبکه تحلیلی همچنین به این نکته اشاره می‌کند که غیبت آخوندزاده از انظار عمومی و رویدادهای خصوصی درست یک ماه پس از سقوط کابل نیز نشان می‌دهد که وی دیگر زنده نیست.

 

این شبکه تحلیلی همچنین اعلام کرد که حتی ملاعمر هنگام حکومت طالبان بر افغانستان برخی مواقع حضور عمومی داشت، البته نه بصورت ویدیویی و شامل دیدار مقام‌های خارجی و اظهارات رادیویی و مصاحبه‌ها می‌شد.

طالبان برای دوستان آنگلوفیل امکان خروج از افغانستان فراهم کرد

نخست وزیر استرالیا روز یکشنبه اعلام کرد استرالیا شب گذشته برای تخلیه بیش از ۳۰۰ نفر از جمله شهروندان استرالیا، افغانستان، نیوزیلند، آمریکا و انگلیس ۴ هواپیما را شبانه به کابل فرستاده است.

ادامه

اتحادیه اروپا, استرالیا, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, نیوزلند

سازمان ملل خواستار پایبندی طالبان به تعهداتش در قبال حقوق زنان شد

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ضمن تاکید بر ضرورت پایبندی طالبان به وعده هایش در زمینه حقوق بشر، مدعی شد که این گروه از زمان به دست گرفتن قدرت، عملکردی مطابق با تعهداتش به ویژه در حوزه های مرتبط با حقوق زنان نداشته است.  

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, حقوق بشر, زنان, سازمان ملل

تقاضای کره شمالی؛ محاکمه دولت و نظامیان آمریکا به عنوان جنایتکاران جنگی

وزارت خارجه کره شمالی جنگ به رهبری آمریکا در افغانستان را جنایت حقوق بشر خواند و ایالات متحده و نظامیان این کشور را به ارتکاب «جنایات کشتار جمعی» علیه مردم بیگناه این کشور متهم کرد.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تحلیل, جنایات جنگی, جهان, چین, حقوق بشر, شرق آسیا, کره شمالی

افغانستان تایمز: جبهه پنجشیر سه منطقه را از تصرف طالبان خارج کرد

روزنامه افغانستان تایمز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که نیروهای جبهه پنجشیر موفق به آزادسازی سه منطقه ولایت پنجشیر از سیطره گروه طالبان شده‌اند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر