شاهزاده سعودی با تشدید فشار امریکا: زیر بار دیکته آمریکا نمی‌رویم

همزمان با لغو سفر وزیر دفاع آمریکا به ریاض و قصد واشنگتن برای انتشار اسناد محرمانه واقعه ۱۱ سپتامبر، یک شاهزاده سعودی مدعی شد که ریاض زیر بار دیکته هیچ کشوری نمی‌رود.

ادامه

امریکا, جنگ سرد, جهان, خاورمیانه, روسیه, عربستان سعودی, گزارش, یمن

رهگیری هدف هوایی از سوی «میگ-۳۱ روسیه» بر فراز بارنتس

مرکز کنترل دفاع هوایی روسیه اعلام کرد که یک جنگنده «میگ -۳۱» روسیه یک هواپیمای گشت هوایی نروژ را در حال نزدیک شدن به حریم هوایی روسیه، شناسایی و رهگیری کرد.

ادامه

بلاروس, تجاوز نظامی, جنگ سرد, جهان, روسیه, گزارش, ناتو, نروژ

ناوشکن آمریکایی پس از هشدار چین مجبور به ترک منطقه شد

یک مقام نظامی چین از ورود غیر قانونی یک ناو آمریکایی به حریم دریایی این کشور و رصد کامل تحرکات آن از سوی نیروهای چین و ترک منطقه از سوی این ناو پس از مواجهه با هشدارها خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، به دنبال ورود غیر قانونی یک ناو شکن نیروی دریایی آمریکا، به قلمروی دریایی چین و هشدار نیروی دریایی این کشور، ناو آمریکا مجبور به ترک منطقه شد.

 

به نوشته وبگاه «گلوبال تایمز» ناوشکن موشک انداز «یواس اس بنفورد» آمریکا روز چهارشنبه بدون اجازه چین به مناطق «جزیره مرجانی میجی» در دریای چین جنوبی وارد شد. متعاقب این رویداد، نیروهای دریایی و هوایی چین به رهگیری این ناو آمریکایی مبادرت کردند.

 

«تیان جونلی» سخنگوی فرماندهی جنوب چین در این زمینه گفت که نیروهای این کشور با رصد تحرکات ناو آمریکایی، به آن هشدار و این ناو شکن مجبور به ترک منطقه شد.

 

وی افزود که این اقدام آمریکا حاکمیت و امنیت چین را به طور جدی نقض کرده و تازه‌ترین دلیل آشکار بر بر تلاش آمریکا در سلطه نظامی و نظامی کردن دریای چین جنوبی است.

 

سخنگوی فرماندهی جنوبی ارتش چین گفت: «حقایق روزافزون ثابت کرده است که ایالات متحده بزرگترین خطرو ناقض صلح برای ثبات و امنیت در منطقه است.»

 

این مقام نظامی چین تاکید کرد که چین بر جزایر و آبهای مجاورحاکمیت دارد و نیروهای فرماندهی جنوب چین همیشه در آماده باش کامل خواهند بود و وظایف و ماوریت‌های خود را برای حفظ حاکمیت و امنیت چین و حفظ صلح و ثبات در دریای چین جنوبی انجام خواهند داد.

 

یک مقام ارشد چین در نشست شورای امنیت نیز به تازگی گفت که آمریکا به بزرگترین تهدید علیه صلح و ثبات در دریای چین جنوبی تبدیل شده است.

 

«دای بینگ»، معاون نماینده چین در سازمان ملل متحده از آمریکا به دلیل ارسال خودسرانه کشتی‌های نظامی پیشرفته و ناو هواپیمابر به دریای چین جنوبی انتقاد کرد و گفت واشنگتن در تلاش است میان کشورهای منطقه شکاف ایجاد کند.

 

او گفت: «این کشور خودش به بزرگترین تهدید علیه صلح و ثبات در دریای چین جنوبی تبدیل شده است.»

 

دریای چین جنوبی و دریای چین شرقی در منطقه آسیا-اقیانوسیه واقع شده است و در سال‌های اخیر به منبع تنش‌ها میان چین و همسایگان این کشور از جمله ژاپن، ویتنام و فیلیپین تبدیل شده است و این کشورها همچنان به جدال بر سر مرزهای دریایی آب‌ها ادامه می‌دهند.

 

آمریکا در تلاش برای ارعاب چین با کشورهای منطقه مبادرت به برگزاری رزمایش کرده و با ادعای ایجاد امنیت در تردد دریایی، حضور غیر قانونی در این منطقه دارد.

شی جین‌پینگ: ارتش چین باید برای درگیری نظامی آماده باشد

رئیس جمهوری چین از رهبری ارتش این کشور خواست تا همبستگی خود را با حزب کمونیست تقویت کند و نسبت به یک درگیری بالقوه مسلحانه و نگرانی‌های امنیتی در مرز با افغانستان هشدار داد.

ادامه

افغانستان, امریکا, انگلستان, تروریسم, جنگ سرد, جهان, چین, سوسیالیسم, شرق آسیا, گزارش