ناسالم بودن هوای شادگان، ماهشهر و سوسنگرد

همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علائم تنفسی شوند؛ افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند

 

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، شاخص کیفی هوا در این مدت در شادگان ۱۵۱، ماهشهر ۱۵۳ و سوسنگرد ۱۵۷ و ناسالم بود.

 

همچنین در این مدت شاخص کیفی هوا در شوشتر ۱۰۱، خرمشهر ۱۰۲، شوش ۱۰۳، دزفول ۱۱۳، اندیمشک ۱۳۰، آبادان ۱۳۲ و مسجد سلیمان ۱۳۶ و ناسالم برای گروه های حساس ثبت شد.

 

بر اساس اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در این مدت شاخص کیفی هوا گتوند ۵۷، امیدیه ۶۶، رامهرمز ۷۷، بندر امام ۸۳، هندیجان ۸۵، رامشیر ۹۳ و اهواز ۹۶ قابل قبول بود.

 

روز چهارشنبه هفته جاری نیز هوای سوسنگرد ناسالم اعلام شد.

 

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می‌رود و نشان می‌دهد که هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که ممکن است افراد چند ساعت یا چند روز بعد از تنفس در این هوا با آنها روبه رو شوند.

 

بر اساس این شاخص، در شرایط هوای پاک (۰ تا ۵۰) کیفیت هوا خوب است و پیامدی بهداشتی ندارد. در شرایط هوای سالم (۵۱ تا ۱۰۰) کیفیت هوا قابل قبول است؛ اما برخی از مواد آلاینده ممکن است مشکلات مختصری برای شماری از افراد به‌ طور غیرمعمول حساس به آلودگی هوا ایجاد کنند.

 

در شرایط هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (۱۰۱-۱۵۰) افراد گروه حساس از جمله افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم، افراد دارای بیماری قلبی، کودکان و سالمندان ممکن است دچار مشکل و ناراحتی تنفسی شوند.

 

در شرایط هوای ناسالم (۱۵۱-۲۰۰) همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علائم تنفسی شوند؛ افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند.

 

شرایط هوای بسیار ناسالم (۲۰۱-۳۰۰) هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است. با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می‌افتد.

کاهش ۱۷ درصدی تولید کربن در اثر بحران کووید ۱۹

با وجود این که قرنطینه عمومی موجب کاهش قابل توجه تولید دی اکسید کربن در جهان شده است، این تغییرات پایدار نخواهد بود؛ چرا که این کاهش حاصل تغییرات بنیادین در ساختار اقتصاد، حمل و نقل یا سیستم انرژی نیست

ادامه »

جهان, خبر, دانش, محیط زیست

افزایش ۵۰ درصدی بارش‌ها در تهران

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن بیان اینکه بارش‌ها در تهران نسبت به نرمال ۵۰ درصد بیشتر شده است، گفت: ایستگاه فیروزکوه تهران با ۵۶ میلیمتر بارش بیشترین بارش ۲۴ ساعته گذشته کشور را ثبت کرده است.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

گذر از مسیری افسانه‌ای…

پل رودخانه خداآفرین و پلکان دژپارت در منطقه بازفت قرار دارد که عشایر این منطقه باید برای عبور از آن استفاده می‌کنند، این مسیر صعب‌العبور برای تردد انسان و حیوان بسیار خطرناک است و امکان سقوط به دره و رودخانه وجود دارد، اما عشایر برای کوتاه شدن زمان کوچ از آن استفاده می‌کنند تا به

ادامه »

ایران, ایران شناسی, عشایر, گزارش, محیط زیست