سفیر سابق ایران در پکن: حذف محدودیت دوره ریاست‌­جمهوری در چین برای مقابله با واشنگتن است

وی با تأکید بر تاکتیک دوم چین در این زمینه اشاره داشت: این پیام با رفع مانع دو بار مدت ریاست جمهوری داده می‌شود که قرار نیست فردی تغییر یابد و مذاکره با یک مرکزیت ادامه خواهد یافت. پکن در اقدام بعدی تشدید دیپلماسی برای کاهش تنش احتمالی را دنبال می­‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, مصاحبه و گفتگو

آمریکا می‌خواهد به مانور نظامی در شبه جزیره کره ادامه دهد

مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز یکشنبه (۲۰ اسفند/۱۱ مارس) در مصاحبه با “فوکس نیوز ساندی” گفت که آمریکا تا زمان آغاز مذاکره دونالد ترامپ و کیم جونگ اون به مانور نظامی در شبه جزیره کره ادامه خواهد داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره شمالی

موافقت کنگره چین با ریاست جمهوری به‌طور نامحدود ‘شی جین پینگ’

مجلس نمایندگان چین عصر امروز یکشنبه با اصلاح قانون اساسی این کشور ، محدودیت دوره ریاست جمهوری در چین را حذف کردند و اجازه دادند رئیس جمهور ‘شی جین پینگ ‘ به طور نامحدود به کار خود ادامه دهد.   در سومین جلسه عمومی کنگره ملی خلق چین که اکنون در حال برگزاری است تصویب

ادامه »

جهان, چین, خبر

ناخرسندی آمریکا از بهبود روابط دو کره

حتی خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی در یکی از تیترهای خبری خود نوشته است واشنگتن تمایلی به اظهار نظر در این باره نشان نمی دهد.

 

بهبود روابط دو کره می تواند باعث شود تا فروش تسلیحاتی آمریکا به کره جنوبی کاهش یافته و اعتراضات علیه حضور نظامی این کشور در شبه جزیره کره تشدید شود تا جایی که در سفر ترامپ به دو کشور ژاپن و کره جنوبی در اواخر سال 2017، این دو کشور موافقت کردند برای رفع کسری تجاری آمریکا، خریدهای نظامی بیشتری از آن کشور انجام دهند و ترامپ با بزرگ نمایی در موضوع توان نظامی کره شمالی تلاش کرد تا این کشورها را قانع کند به اسلحه های پیشرفته تری نیاز دارند.

 

او از ژاپن خواست تسلیحات و جنگنده های پیشرفته از آمریکا خریداری کند تا قدرت سرنگون کردن موشک های کره شمالی را داشته باشد و به کره جنوبی توصیه کرد برای حل مساله کسری تجاری آمریکا با آن کشور، خریدهای نظامی از جمله زیردریایی ها و بالگردهای ضد زیردریایی بخرد و دو طرف به این توافق رسیدند که با حمایت های فنی، آمریکا برد موشک های کره جنوبی افزایش یابد.

 

طرح موضوع خرید تسلیحات آمریکایی توسط این دو کشور از جانب ترامپ، واکنش های مختلفی به دنبال داشت و باعث شد تا علاوه بر کارشناسان سیاسی، برخی سران جهان هم به این موضوع واکنش نشان دهند.

 

تا جایی که ‘ولادیمیر پوتین’ رییس جمهوری روسیه گفت استفاده برخی کشورهای فروشنده سلاح از کانون های مناقشه برای کسب درآمد غیرقابل قبول است.

 

او اعلام کرد برخی کشورهای فروشنده تسلیحات از کانون های مناقشه برای کسب درآمد استفاده می کنند چنین رویکردی در عرصه بین المللی غیرقابل قبول است.

 

این دیدگاه بیانگر آن است سفر ترامپ قبل از اینکه دارای طرحی برای حل مساله کره شمالی و یا کاهش بحران باشد رویکردی تجاری به ویژه تجارت تسلیحاتی داشته است رویکردی که به اعتقاد برخی صاحب نظران ترامپ به آن رسید.

 

در همین حال وزارت خارجه آمریکا در یک موضعگیری جداگانه که بیانگر ناخرسندی این کشور از برقراری رو.ابط دو کره است تاکید کرده مساله گفت و گوی دو کره و موضوع تسلیحات هسته ای کره شمالی را نمی توان به طور جداگانه دنبال کرد.

 

این کشور تاکید کرده است همچنان با کره جنوبی برای فشار وارد کردن بر کره شمالی در یک صف واحد قرار دارد.

 

اما کره جنوبی از بهبود روابط و برقراری خط تلفنی ابراز خرسندی کرده است و انتظار می رود هفته آینده طرفین در باره اعزام هیات ورزشی کره شمالی به بازی های المپیک زمستانی کره جنوبی و بحران در روابط، برای نخستین بار در ماه های گذشته گفت و گو کنند.

 

‘مون جائه این’ رییس جمهور کره جنوبی تاکید کرده است کشورش در کنار بهبود روابط و گفت و گوی دو کره به دنبال حل بحران هسته ای شبه جزیره کره نیز خواهد بود.

 

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل هم گفته است تا زمانی که ممنوعیت هر نوع سلاح هسته ای برای کره شمالی اعمال نشود هیچ گفت و گویی را واشنگتن جدی تلقی نخواهد کرد.

 

کارشناسان و ناظران بر این باورند آمریکا در ادوار مختلف هربار شاهد بهبود روابط دو کره بوده برای جلوگیری از این روند سنگ اندازی کرده است تا همچنان پایگاه نظامی و 28 هزار و 500 نظامی خود را در کره جنوبی و شبه جزیره کره نگهدارد.

ایرنا

کیم جونگ اون دستور داد خط تماس مرزی میان ۲ کره بازگشایی شود

تلویزیون دولتی کره شمالی از فرمان «کیم جونگ او» رهبر این کشور، مبنی بر بازگشایی خط تماس اضطراری در مرز ۲ کره خبر داد.   گفتنی است این خط مرزی برای مدت‌ها بسته بوده است حال‌آنکه امروز چهارشنبه در ساعت ۰۶:۳۰ به وقت گرینویچ برای انجام پاره‌ای مذاکرات با کره جنوبی بازگشایی خواهد شد.  

ادامه »

جهان, خبر, کره جنوبی, کره شمالی

ترامپ من هم دکمه هسته‌ای دارم که بسیار بزرگتر و قدرتمندتر از مال اوست!

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه سه‌شنبه در پیامی توئیتری نوشت: کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی گفته است که همواره دکمه هسته‌ای آن روی میزش است. آیا امکان دارد فردی در رژیم تهی و گرسنه کره‌شمالی لطف کند و به او اطلاع دهد که من هم دکمه هسته‌ای دارم که بسیار

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره شمالی

کیم جونگ اون: آماده مذاکره با کره‌ جنوبی هستیم

به گزارش خبرگزاری رویترز، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت آغاز سال نو مسیحی خواستار کاهش تنش‌ها در شبه جزیره کره و بهبود روابط با سئول شد.   وی گفت: زمانی که مساله مربوط به روابط بین دو کره است ما باید تنش‌های نظامی در شبه جزیره کره را

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی, کره شمالی

رییس‌جمهور چین درخصوص همکاری‌های استراتژیک میان پکن و مسکو ابراز امیدواری کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بنا بر گزارش رسانه‌های محلی، شی جینپینگ، رییس جمهور چین امروز (یکشنبه) ضمن تبریک سال نوی میلادی به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در زمینه افزایش اعتماد متقابل با مسکو و همچنین گسترش همکاری‌ها با این کشور در سال 2018 ابراز آمادگی کرد.   شی همچنین در خصوص گسترش همکاری‌های استراتژیک

ادامه »

جهان, چین, خبر, روسیه