ناتو با عضویت قطر در پیمان آتلانتیک شمالی مخالفت کرد

یک مسئول بلندپایه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: ناتو با در خواست عضویت قطر در پیمان آتلانتیک شمالی مخالفت کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مسئول که به نامش اشاره ای نشده است،گفت: براساس ماده 10 اساسنامه اتحادیه اروپا، تنها واشنگتن اجازه عضویت در این اتحادیه را دارد.

 

‘خالد بن محمد العطیة’ وزیر دفاع قطر همزمان با سالگرد محاصره این کشور از سوی عربستان، امارات، بحرین و مصر به روزنامه «الطلائع» نشریه وزارت دفاع قطر گفت: دوحه در زمینه تجهیز به سلاح و مهمات، به یکی از مهم ترین کشورهای منطقه تبدیل شده است و تمایل دارد به عضویت کامل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآید.

 

العطیه گفت: قطر همکاری نزدیکی با سازمان ناتو دارد که روز به روز در حال افزایش است و این کشور میزبان یکی از یگان های ناتو و یکی از پایگاه های تخصصی در این زمینه است.

 

عربستان، امارات، بحرین و مصر 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، روابط خود با این کشور را قطع کردند و سپس مرزهای زمینی، دریایی و هوایی با این کشور را مسدود کردند.

 

تحریم کنندگان قطر تیرماه سال گذشته، 13 شرط برای از سرگیری روابط با دوحه تعیین کردند، اما این کشور شروط تعیین شده را نقض و دخالت در حاکمیت ملی خود دانسته و تاکنون به هیچ یک از آنها تن نداده است.

 

قطر پس از چند ماه با کمک کشورهای دوست و همسایه، شرایط سخت تحمیلی را پشت سر گذاشت، به نحوی که شهروندان قطری این سال را به نام سال «مقاومت» نام گذاری کردند.
ایرنا

بی‌توجهی روسیه و قطر به تهدیدات ریاض درباره معامله اس‌ ۴۰۰

عربستان از مذاکرات روسیه و قطر درباره خرید موشک‌های اس-۴۰۰ خشمگین شده و تهدید به پاسخ نظامی به این مسئله کرده، البته در مسکو و دوحه تاکید کرده‌اند که نارضایتی ریاض، تاثیری بر این معامله نظامی نخواهد داشت.   به گزارش تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشت: در نخستین سالگرد محاصره دیپلماتیک قطر

ادامه »

امریکا, ترکیه, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, روسیه, عربستان سعودی, قطر

افزایش شمار کشته‌شدگان حمله ائتلاف سعودی به بندر «حدیده» یمن

به نقل از المسیره، سرتیپ ستاد «شرف غالب لقمان» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، بامداد امروز شنبه طی اظهاراتی هشدارآمیز خطاب به سران امارات، تأکید کرد که ابوظبی در تیررس موشک‌های یمن قرار دارد.

ادامه »

امارات, جهان, خبر, عربستان سعودی

دادگاه اروپا: لیتوانی و رومانی میزبان زندان‌های سری سازمان «سیا» بودند

به گزارش آسوشیتد‌پرس، دادگاه حقوق بشر اروپا امروز پنجشنبه رای نهایی خود درباره زندان‌های آمریکا در رومانی و لیتوانی را صادر کرد.

ادامه »

امریکا, جنوب غرب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, رومانی, عربستان سعودی, فلسطین

واشنگتن پست: عربستان و امارات به دنبال بنادر یمن هستند نه پایان جنگ

روزنامه واشنگتن پست در سرمقاله خود نوشت، وضعیت در یمن احتمالا به شدت بدتر می‌شود، هشت میلیون از مردم این کشور گرسنه هستند و با بدترین حالت شیوع بیماری وبا در تاریخ مواجه‌اند. همزمان مهم‌ترین بندر این کشور هدف حمله جدیدی قرار گرفته است و نیروهای(دولت مستعفی) یمن با حمایت امارات و عربستان تلاش می‌کنند

ادامه »

امارات, امریکا, جنوب غرب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, عربستان سعودی, یمن