نابودی نیمی از دیواره بزرگ مرجانی استرالیا بر اثر گرمایش زمین

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که قابلیت احیای مجدد دیواره بزرگ مرجانی – استقامت آن – در مقایسه با قبل ضعیف‌تر شده، چون بچه مرجان‌ها و مرجان‌های بالغ و بزرگ کمتری که قادر به تکثیر باشند وجود دارد.

 

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران، دانشمندان در این مطالعه دریافتند که انواع مرجان‌های دریایی در سراسر بزرگترین شبکه مرجانی دنیا نابود شده‌اند.

 

در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ دو دوره نابودی گسترده تپه‌های مرجانی ثبت شد و امسال نیز این روند ادامه یافته است.

 

محققان این مطالعه می‌گویند: “وقتی برای تلف‌کردن وجود ندارد – ما باید در اسرع وقت و به شدت از میزان تصاعد گازهای گلخانه‌ای بکاهیم.”

 

این مطالعه که نتایج آن در نشریه “اقدامات انجمن رویال بی” منتشر شده، را پژوهشگران “مرکز مطالعات ای آر سی برای سلامت کامل آبسنگ‌های مرجانی” در کوئینزلند استرالیا هدایت کرده‌اند.

 

دانشمندان سلامت و مساحت این تپه‌ها میان سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۷ را ارزیابی کردند و دریافتند که جمعیت انواع و اندازه‌های مختلف مرجان‌ها بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

 

در این میان به خصوص مرجان‌های انشعابی و بالاپهن که از انواع بزرگتر مرجان‌ها هستند و زیستگاه مناسبی برای ماهی‌ها و سایر آبزیان فراهم می‌کنند از بین رفته‌اند.

 

پدیده موسوم به “سفید شدگی” (بلیچینگ) زمانی اتفاق می‌افتد که مرجان‌ها تحت فشار گرمایش، جلبک‌ها – گیاهی که به آنها رنگ می‌دهد – را از خود می‌رانند.

 

در صورتی که شرایط به حال عادی برگردد مرجان‌ها می‌توانند احیا شوند، روندی که ده ها سال طول می‌کشد.

 

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ دریافت که شبکه‌های آسیب‌دیده تپه‌های مرجانی برای بازسازی در تقلا بوده‌اند به این دلیل که بیشتر مرجان‌های بالغ تلف شده اند.

 

دکتر اندی دیتزل نویسنده اصلی این مقاله گفت: “یک جمعیت سرزنده شامل میلیون ها بچه مرجان کوچک و همچنین تعداد بسیاری مرجان‌های بزرگ است.”

 

“نتایج ما نشان می‌دهد که قابلیت احیای مجدد دیواره بزرگ مرجانی – استقامت آن – در مقایسه با قبل ضعیف‌تر شده، چون بچه مرجان‌ها و مرجان‌های بالغ و بزرگ کمتری که قادر به تکثیر باشند وجود دارد.”

 

سال پیش مقام‌های یک سازمان دولتی استرالیا که مسئول رسیدگی به این تپه‌های مرجانی است تایید کردند که گرمایش زمین در اثر فعالیت‌های انسانی بزرگترین تهدید را متوجه بقای این دیواره می‌کند.

 

دیواره بزرگ مرجانی به طول ۲۳۰۰ کیلومتر در سال ۱۹۸۱ به عنوان یک محوطه میراث جهانی شناسایی شد.

 

دانشمندان در ماه مارس گزارش دادند که این منطقه برای سومین بار ظرف پنج سال اخیر یک “سفیدشدگی” عمده را تجربه کرده است. ابعاد واقعی این آسیب هنوز درحال بررسی است.

 

دمای زمین اکنون نسبت به دوران ماقبل صنعتی حدود یک درجه سانتیگراد افزایش یافته و سازمان ملل هشدار داده است که اگر دما ۱.۵ درجه افزایش یابد، ۹۰ درصد آبسنگ‌های مرجانی جهان نابود خواهند شد.

هشدار سازمان ملل؛ طی ۲۰ سال گذشته بیش از ۷۰۰۰ حادثه جوی در جهان رخ داده است

در سطح جهان ۷۳۴۸ مورد فاجعه بزرگ ثبت شده است که موجب شده ۱.۲۳ میلیون نفر جان خود را از دست بدهند و همچنین زندگی ۴.۲ میلیارد نفر را تحت تاثیر قرار داده است.

ادامه »

اجتماعی, اسیا, امریکا, اندونزی, چین, حقوق بشر, حوادث, خبر, سازمان ملل, فیلیپین, محیط زیست, هندوستان

 تولید زباله در خاورمیانه تا ۲۰ سال آینده دو برابر می‌شود

خاورمیانه و شمال آفریقا، جنوب صحرای آفریقا و آسیای جنوبی کشورهای با درآمد متوسط رو به ​​بالا با ۵۴ درصد، بیشترین درصد پسماند را در محل دفن زباله دارند.

ادامه »

اجتماعی, اروپا, افریقا, ایران, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال افریقا, محیط زیست