میچل باچله: الحاق کرانه باختری غیرقانونی است

میشل باشله بلندپایه‌ترین مقام حقوق بشری سازمان ملل متحد روز دوشنبه با هشدار به اسرائیل درباره طرح‌ غیرقانونی الحاق بخشی از کرانه باختری، از تل آویو خواست که اجرای آن را متوقف کند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از ژنو؛ باشله در بیانیه‌ای با غیرقانونی خواندن طرح الحاق، به اسرائیل هشدار داد: من به شدت نگران هستم که حتی اجرای آن در کمترین شکل، با توجه به ساخت دیوارها، استقرار نیروهای امنیتی و کاهش فاصله فلسطینیان، منجر به افزایش خشونت و از بین رفتن جان مردم شود.

 

طرح بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای گسترش سرزمین های اشغالی به منظور ساخت شهرک‌های اشغالی، با محکومیت گسترده فلسطینیان، کشورهای عربی و دیگر کشورهای خارجی رو به رو شده است.

 

قرار است دولت نتانیاهو روز چهارشنبه اول ژوئیه (۱۱ تیر ماه)، بررسی رسمی این طرح را آغاز کند.

 

گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی نوار غزه روز دوشنبه از توافق بر سر طرحی ملی یکپارچه و فراگیر برای مقابله با اجرای طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری از سوی اسرائیل خبر دادند و چهارشنبه آینده را «روز خشم ملی فلسطینی‌ها» در مخالفت با این طرح اعلام کردند.

 

نخست‌وزیر اسرائیل پیش‌تر اعلام کرده بود که از اول ماه ژوئیه (یازدهم تیرماه)، شهرک‌های اشغالی را که به طور غیرقانونی در کرانه باختری بنا شده است، به سرزمین‌های اشغالی ضمیمه می‌کند.  قرار است در اولین گام این طرح، بیش از ۳۰ درصد از خاک کرانه باختری اشغال و به سرزمین‌های اشغالی ضمیمه شود.

گاردین: وقت آن رسیده که انگلیس کفاره امضای بیانیه بالفور را بدهد

یک روزنامه انگلیسی با انتشار مطلبی جنجالی درباره نقش لندن در اشغال فلسطین، نوشت: وقت آن فرا رسیده است که انگلیس کفاره امضای بیانیه «بالفور» را بدهد.

ادامه »

اسراییل, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, صهیونیسم, فلسطین, مقاله

باید جلوی جنایت‌های جنگی در فلسطین را گرفت

دولت ائتلافی جدید بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز در اسرائیل تهدید کرده است که بخش‌های بزرگی از سرزمین‌های کرانهٔ‌ غربی شامل درّهٔ اردن را از ماه ژوییه [اوایل تیر] به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد کرد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین

نمایندگان پارلمان اروپا طرح الحاق کرانه باختری را محکوم کردند

بیش از یک‌هزار نفر از نمایندگان پارلمان اروپا طرح اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری و دره اردن به سرزمین‌های اشغالی را محکوم کردند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اردن, اروپا, اسراییل, امریکا, جهان, خبر, سازمان ملل, فلسطین