موگرینی: حاکمیت اسرائیل بر جولان را به‌رسمیت نمی‌شناسیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی را به‌رسمیت نمی‌‎شناسد.

 

به گزارش روسیاالیوم، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا طی سخنانی در جلسه استماع پارلمان اروپا درباره مسائل سیاست خارجی گفت: «مواضع اتحادیه اروپا در قبال به‌رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر ارتفاعات جولان توسط آمریکا ساده و روشن است. اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر هر سرزمینی که آن را اشغال کرده به‌رسمیت نمی‌شناسد و این در مورد ارتفاعات جولان نیز صدق می‌کند. در حال حاضر ۵ کشور اتحادیه اروپا در شورای امنیت گرد هم آمده‌اند. ما در بیانیه‌ای مشترک مواضع خود در قبال ارتفاعات جولان را ابراز داشتیم».

 

این مقام اروپایی توسعه ساخت شهرک‌ها در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری را غیرقانونی و خلاف قوانین بین‌المللی دانست.

 

موگرینی در ادامه گفت: «اتحادیه اروپا معتقد است که صلح در خاورمیانه باید مبتنی بر حل صلح‌آمیز بحران بر اساس اصل تشکیل دو دولت اسرائیل و فلسطین به‌پایتختی بیت‌المقدس باشد. هدف استراتژیک ما حمایت از این طرح برای تشکیل دو دولت و حفظ امکان مذاکرات جدید بین فلسطینیان و اسرائیل است».

 

وی تأکید کرد که اتحادیه اروپا هیچ‌گونه تغییری در مرزهای اسرائیل بعد از سال 1967 را به‌رسمیت نمی‌شناسد مگر اینکه بین دو طرف فلسطینی و اسرائیلی بر اساس اصل تشکیل دو دولت و وضعیت بیت‌المقدس توافق حاصل شود.

 

ترامپ روز دوشنبه پنجم فروردین ماه فرمان به‌رسمیت شناختن اشغالگری اسرائیل در جولان سوریه را امضا کرد.

تسنیم

روسیه: برخی کشورها برای پیوستن به‌مذاکرات آستانه درباره سوریه ابراز تمایل کرده‌اند

معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: برخی از کشورها می‌خواهند به مذاکرات آستانه درباره حل بحران سوریه بپیوندند.

ادامه »

اردن, المان, ایران, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, عراق, لبنان

مهلت ۱۸ماهه برای پایان حضور نظامی آمریکا در عراق تعیین می‌شود

برخی منابع از توافق اصولی ائتلاف های الفتح (هادی العامری) و سائرون (سید مقتدا صدر) برای بیرون راندن نیروهای نظامی خارجی (آمریکایی) از عراق تا 18 ماه از تاریخ تصویب این قانون در پارلمان این کشور خبر دادند.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا, عراق, فرانسه

چرا مصر از «ناتوی عربی» خارج می‌شود؟ /سیلی‌های سیسی به ترامپ

رئیس‌جمهوری مصر با تصمیم‌های خود برای خروج از «ناتوی عربی» و خرید هواپیماهای پیشرفته «سوخوی ۳۵ روسیه» به جای جنگنده‌های «اف ۱۶» و «اف ۳۵» آمریکا، دو سیلی محکمی را بر همتای آمریکایی خود زد.

ادامه »

اردن, اسراییل, الجزایر, امارات, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال افریقا, عراق, عربستان سعودی, مصر, مقاله